Szpic miniaturowy pomeranian - Encyklopedia ras psów - Butchers

Szpic miniaturowy pomeranian

Istnieją rasy psów, które natychmiast wzbudzają sympatię. Wystarczy raz na nie spojrzeć, a człowiek od razu się w nich zakochuje. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć pomeraniany. Sprawdźmy zatem między innymi:

Ø historię rasy,

Ø ile żyje szpic miniaturowy,

Ø jak wygląda,

Ø ile kosztuje,

Ø czym się wyróżnia jego charakter,

Ø zasady pielęgnacji,

Ø ryzyko chorób.

Historia rasy szpica miniaturowego

Wśród miłośników czworonogów z pewnością spore zainteresowanie wzbudza historia tej wspaniałej rasy. Istnienie szpiców miniaturowych udokumentowano już w XIX wieku. Co więcej, są to potomkowie psów torfowych (torfhunde), które żyły już 5-6 tysięcy lat temu. Fakt ten sprawia, że pomeraniany to jedne z najstarszych psów na całym świecie. Początki ich istnienia miały podobno miejsce w Niemczech – na terenach pomorskich. To główny powód powstania nazwy „pomeranian”.

Z biegiem czasu rasa ta zyskiwała coraz większą popularność nie tylko u naszych zachodnich sąsiadów, ale również w innych państwach Europy, na przykład Anglii. W przeszłości właścicielami tych psów były zazwyczaj tylko osoby z wyższych sfer, czyli ludzie bogaci i wysoko postawieni.

Szpic miniaturowy – cena

W Polsce aktualnie można zaobserwować wzrost popularności tą rasą, co bezpośrednio wpływa także na cenę. Zatem ile kosztuje pomeranian? Jeśli pragniesz zostać właścicielem jednego z tych wspaniałych piesków, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 3000-4000 złotych. Taka kwota obejmuje już szpice miniaturowe posiadające rodowód, czyli specjalny dokument, który zawiera potwierdzenie zgodności cech pupila z cechami danej rasy.

Poza tym warto wiedzieć, że w kwestiach finansowych znaczenie ma wiele czynników, takich jak:

 • zdrowie zwierzęcia,
 • renoma hodowli,
 • kolor sierści.

Im bardziej renomowana hodowla, tym wyższy koszt. Nie bez znaczenia jest także kolor sierści pomeraniana. Cena przedstawicieli tej rasy mających pomarańczową barwę jest najniższa. Całkowicie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku szpiców miniaturowych o umaszczeniu kremowym lub czarnym – trzeba wtedy być przygotowanym na wzrost wydatku o nawet kilka tysięcy złotych.

Warto jeszcze dodać, ile kosztuje szpic miniaturowy przeznaczony na wystawy. Osoby kochające tego typu psy muszą być świadome o konieczności przeznaczenia na ten cel co najmniej 10 tysięcy złotych. Cena ta może wzrosnąć, jeśli wszystkie czynniki wystąpią wspólnie, czyli przedstawiciel tej rasy będzie:

 • posiadał rodowód,
 • pochodził z renomowanej hodowli,
 • miał sierść rzadkiego koloru,
 • jego cechy będą pozwalać mu na udział w wystawach.

Szpic miniaturowy – wzorzec rasy

Pomeranian to rasa psa, której wzorzec jest bardzo dokładnie opisany. Jej przedstawiciele powinni mieć wysokość w kłębie około 21 cm (zazwyczaj od 18 do 24), a ich waga nie przekraczać 3,5 kg. Z istotnych proporcji warto wyróżnić stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynoszący 1:1. Natomiast długość kufy do długości czaszki to najczęściej 2:4. Według wzorca, łapy, przód i tył kończyn, głowa oraz uszy pokryte są gęstym i krótkim włosiem. Znacznie dłuższa szata obejmuje tułów, szyję i ogon.

Szpic miniaturowy – jak wygląda pomeranian?

Częściową odpowiedź na pytanie, jak wygląda szpic miniaturowy, stanowi wyżej opisany wzorzec tej rasy. Charakterystyczną cechą pomeranianów jest puszysta i nastroszona sierść. Znakomicie prezentuje się ona w różnych kolorach – bieli, czerni i barwie pomarańczowej. Tym pieskom mnóstwo uroku dodaje zakręcony ogon oraz szpiczaste, lecz niewielkie uszy. Dokładny zarys sylwetki trudno dostrzec ze względu na zarówno podwójną sierść, jak i wyjątkowo gęsty podszerstek. Szpic miniaturowy szczeniak przypomina z wyglądu puchatą kuleczkę.

 

Charakter szpica miniaturowego

Pozytywne emocje niezwykle często towarzyszą takiemu psu jak pomeranian. Charakter tej rasy sprawia, że zwierzę jest radosne i otwarte. Z chęcią chce poznawać otaczający go świat. Uwielbia się bawić, lecz przyjemność sprawiają mu także pieszczoty ze swoim ukochanym właścicielem.

Trzeba zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka wiąże się z opieką nad szpicem miniaturowym. Charakter psiaka jest nadzwyczaj wyczulony na samotność. Zwierzę nienawidzi spędzania czasu bez towarzystwa. Uwielbia zarówno dorosłych, jak i małe dzieci. Jest dla nich niesamowicie serdeczny. Potrzebuje jednak czasu, aby przyzwyczaić się do nowych osób, dlatego na początku może nie darzyć ich sympatią.

Szpice miniaturowe rozpiera energia. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby w trakcie zabaw uważać na drobną posturę, gdyż istnieje ryzyko złamania kości. Świetny pomysł to kupno maskotek lub piłek. Pupil będzie zachwycony, gdyż będzie mógł wykorzystać je do gryzienia. Jak większość psów, potrzebuje ruchu, ale długie spacery i nadzwyczajne aktywności nie są wymagane. Co ciekawe, właściciele kotów nie muszą obawiać się zakupu pomeraniana. Charakter tej wyjątkowej rasy powoduje, że psiaki są pozytywnie nastawione do innych zwierząt – w tym również mruczków.

Pielęgnacja pomeraniana

Mnóstwo elementów składa się na cały proces pielęgnacji szpica miniaturowego. Warto dowiedzieć się między innymi, kiedy pomeranian zmienia sierść. Zazwyczaj taki moment następuje pomiędzy czwartym a siódmym miesiącem życia. To właśnie wtedy pupil przemienia się ze szczeniaka w dorosłego psa. Bardzo łatwo rozpoznać początek tego etapu. Możliwe, że jeszcze przed rozpoczęciem czwartego miesiąca dotychczas puchata kuleczka zacznie gubić sierść. Od tego momentu szybko następują zmiany w wyglądzie:

 • łapki optycznie staną się znacznie chudsze,
 • pyszczek będzie bardziej przypominał małpią niż psią twarz,
 • uszy będą sprawiać wrażenie nieproporcjonalnych do pozostałych elementów pyszczka.

To oczywiście istotne zmiany, zwłaszcza że szczeniak rasy szpic miniaturowy  wygląda zupełnie inaczej niż osobnik dorosły (według wielu osób korzystniej). Mimo to nie ma żadnych powodów do niepokoju. To całkowicie normalny proces, który czeka każdego psa tej rasy. Warto pamiętać o regularnym czesaniu czworonoga, co pozwoli na szybsze pozbywanie się martwej sierści. Dorosły pomeranian stanie się puchaty prawdopodobnie w drugim lub trzecim roku życia. Trzeba być też przygotowanym na linienie pomeraniana, które zdarza się co najmniej dwa razy w roku.

Podczas pielęgnacji szpica miniaturowego nie można zapomnieć o kąpielach – raz w miesiącu. To też kolejna świetna okazja na dokładne wyczesanie pupila. Do mycia psiaka powinno się używać sprawdzonego szamponu. Nie wolno także zapomnieć o wysuszeniu czworonoga po kąpieli w celu zmniejszenia ryzyka przeziębienia.

Co ciekawe, szpice miniaturowe nie należą do grupy psów, którym można często przycinać włosy. Głównym zagrożeniem są rozmaite choroby skóry. Poza tym mogłyby się wtedy pojawić problemy związane z wyglądem psiaka. Odrastanie odbywa się w sposób nieregularny i zazwyczaj powstają tylko niewielkie kępki. Z tego względu pomeranian obcinane powinien mieć tylko włosy okrywowe.

Pomeranian – żywienie

Podobnie jak w przypadku innych ras, karma dla szpica miniaturowego powinna być zarówno sucha, jak i mokra. Dieta mieszana jest najefektywniejsza, ponieważ dostarcza psiakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto tu też wspomnieć o nieoczywistych zaletach takiego rozwiązania. Wraz z wiekiem zwierzęta są coraz bardziej narażone na rozmaite choroby. Czasami nawet zdarza się, że obowiązkowo trzeba podawać psu tylko jeden, wskazany przez weterynarza rodzaj karmy. Stosowanie diety mieszanej już od najmłodszych lat pomeraniana, pozwoli mu łatwiej znieść ewentualne zmiany w przyszłości.

Przedstawiciele tej rasy powinni dostawać posiłki od dwóch do czterech razy w ciągu dnia. Konkretną liczbę należy ustalić indywidualnie, gdyż zależy ona od takich czynników jak wielkość porcji czy apetyt czworonoga. Warto też zwrócić uwagę na wybór najlepszej karmy dla szpica miniaturowego. Szczególnie polecane są produkty pochodzące od sprawdzonych firm, które dbają o jak najwyższą jakość. Karma dla pomeraniana powinna być zróżnicowana zarówno pod względem smakowym, jak i składników w niej zawartych. Bardzo cenne są urozmaicone posiłki zawierające między innymi białko w postaci wołowiny lub drobiu. Oprócz tego należy zadbać o dostarczanie oleju z ryb (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym).

Zdrowie i długość życia

Ludzie bardzo szybko i intensywnie przywiązują się do swoich zwierząt. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jednak opiekunowie niektórych psów muszą liczyć się z ich śmiercią już po kilku latach. Na szczęście nie trzeba się o to martwić w przypadku posiadania szpica miniaturowego. Ile żyje? To czworonóg zaliczany do grupy ras długowiecznych. Średnia długość jego życia mieści się w przedziale od 12 do 16 lat.

Wpływ na taki wynik ma niewielkie ryzyko poważnych chorób. Mimo to warto wiedzieć, że szpic miniaturowy najbardziej narażony jest na:

 • problemy z oddychaniem,
 • różne zaburzenia pracy serca,
 • dolegliwości związane z rzepkami (wypadnięcie lub zwichnięcie),
 • problemy skórne,
 • choroby oczu,
 • zapadnięcie tchawicy.

Z chorób genetycznych pomeranian pies najczęściej cierpi na schorzenia związane ze skórą. Przykładem jest Alopecia, czyli łysienie X.

Dla kogo szpic miniaturowy?

Charakter tego psiaka powoduje, że jest on całkiem samodzielny, ale mimo to wymaga uwagi. Opiekunowie mogą liczyć na zbudowanie głębokiej relacji ze swoim zwierzakiem. Pomeraniany nie są wymagające w kwestiach mieszkaniowych – bez problemu poradzą sobie zarówno w domu, jak i w bloku. Nie sprawiają także żadnych problemów w transporcie ze względu na niewielki rozmiar. Zmieszczą się do każdego samochodu.

Pomeranian nie jest dla Ciebie, jeśli…

Rasa ta nie jest jednak odpowiednia dla Ciebie, jeżeli:

 • większość czasu w ciągu dnia spędzasz poza domem;
 • nie masz możliwości lub ochoty poświęcać uwagi pupilowi;
 • oczekujesz od swojego psa bezwzględnej dyscypliny;
 • nie chcesz, aby zwierzak dotrzymywał Ci towarzystwa podczas wykonywania większości życiowych czynności.

Ciekawostki o rasie

Pomeranian to rasa psa wzbudzająca ogromne zainteresowanie nie tylko ze względu na przepiękny wygląd, ale również istnienie wielu ciekawostek o szpicach miniaturowych. Oto kilka z nich.

Ø Jeden ze szpiców miniaturowych osiągnął gigantyczną popularność na całym świecie. To pomeranian o imieniu Boo. Jego profil na Facebooku zaobserwowało ponad 15 milionów ludzi.

Ø Szpice to uwielbiana rasa przez dzieci. Maluchy szybko i bezgranicznie zakochują się w wyglądzie tych słodkich piesków.

Ø Pomeraniany to dwa z trzech psów, które przeżyły katastrofę statku Titanic.

Ø Istnieje u nich spore prawdopodobieństwo zmiany koloru sierści. Najczęściej ciemne szpice stają się jaśniejsze, natomiast jaśniejsze przybierają ciemniejsze barwy.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się