Wiek kota na ludzkie - Koci wiek w przeliczeniu na ludzki - Jak sprawdzić, ile kot ma lat? - Butchers

Wiek kota na ludzkie – Koci wiek w przeliczeniu na ludzki

O kotach mówi się, że są pełne tajemnic, skryte i żyją własnym życiem. Niektórzy przypisują im magiczne moce, inni jeszcze – aż dziewięć żywotów. Naukowcy i lekarze weterynarii nie mają jednak wątpliwości – koty życie mają jedno, choć nie zawsze łatwo określić, w którym jego okresie się znajdują i ile dokładnie mają lat.

Faktycznie, wiek kota na ludzkie lata nie przekłada się ani w stosunku jeden do jednego, ani wprost proporcjonalnie. Stąd powstaje pewna trudność w określeniu, ile mój kot ma lat. Wystarczy jednak zapoznać się z kilkoma wskazówkami, aby pozbyć się tego problemu raz na zawsze.

Koci wiek w przeliczeniu na ludzki

W świecie zwierząt czas płynie zupełnie innym tempem niż u nas. Starzenie się kota jest dość nieproporcjonalne i zmienne w czasie, dlatego tym trudniej określić koci wiek w przeliczeniu na ludzki. Generalnie kocie życie dzieli się na trzy podstawowe etapy: kocięta to czas od urodzenia do dwóch ludzkich lat, o kwiecie wieku możemy mówić, gdy kot jest między 2 a 7 rokiem życia, zaś powyżej 7 roku, w jesieni życia, zmienia się diametralnie usposobienie zwierzęcia oraz jego życiowe priorytety.

Koci wiek w przeliczeniu na ludzki jest dość trudny do zrozumienia. Miesięczne kocię będzie odpowiadać półrocznemu człowiekowi, ale już trzymiesięczne – pięciolatkowi. Półroczne kocię będzie miało w przeliczeniu na nasz system metryczny około dziesięciu lat, a gdy dotrze do około 16-17 miesięcy, w świecie ludzi właśnie świętowałby swoją pełnoletniość. Dalej jest jeszcze ciekawiej – siedmioletni kot według własnej rachuby czasu ma czterdzieści cztery lata i powoli traci chęć na psoty, wieczne wygłupy, zabawy i polowanie na rzecz ciepłego kąta w domu i znacznie większej ilości snu. Warto przy tym pamiętać, że przeciętnie kot żyje od 10 do 15 lat. Jeśli więc twój koci staruszek dożył 20 ludzkich lat – w przeliczeniu na te kocie dobijał właśnie okrągłej setki.

Warto na koniec dodać, że po osiągnięciu przez kota dojrzałości po około dwóch latach ludzkich, czyli 24 latach kocich, przelicznik staje się prostszy. Od tej chwili jeden rok w naszym kalendarzu to około 4-5 lat w kalendarzu kocim.

Jak sprawdzić, ile kot ma lat?

Nie zawsze Twój bliski, mruczący przyjaciel jest z Tobą od kocięcia. Jeśli przygarnąłeś bezdomnego zwierzaka lub zaadoptowałeś kociaka ze schroniska, sam możesz mieć kłopot, jak sprawdzić, ile kot ma lat. O ile przeliczenie wieku kociego na ludzki jest dość proste dzięki ściągom w sieci, tak sporo kłopotu może sprawić określenie, ile czasu konkretny zwierzak jest już na świecie.

Weterynarze mają jednak swoje metody na określenie, oczywiście w przybliżeniu, ile kot może mieć lat. Istnieje kilka charakterystycznych elementów, które mogą w tym pomóc. Jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w obliczaniu wieku kota na ludzkie, jest stan uzębienia. Ośmiotygodniowy, czyli dwumiesięczny kociak powinien posiadać już wszystkie zęby mleczne, a osiągając wiek pół roku – stałe. U dwuletniego kota zmienia się barwa zębów, przybiera ona żółtawy odcień, a kiedy kot osiąga wiek od trzech do sześciu lat, na zębach widać wyraźnie osadzający się kamień nazębny. Kiedy kot osiągnie wiek dziesięciu ludzkich lat, może niektórych zębów już w ogóle nie posiadać, na innych może być widać przebarwienia lub ubytki.

Również inne dwie cechy wyglądu zwracają uwagę i mogą pomóc w określeniu i przeliczeniu, ile lat ma kot na ludzkie. Pierwszą kwestią jest barwa oczu – młode koty mają bardzo jasne tęczówki, które wraz z wiekiem ciemnieją. Dziesięcioletni kot może mieć nieco zamglone oczy, często spowodowane postępującą zaćmą lub ślepotą. Wraz z przybywającymi zwierzęciu latami zmienia się także sierść – ta u młodych zwierzaków jest lśniąca, miękka i wręcz puszysta. Z biegiem czasu matowieje i staje się niemal szorstka, traci również swój blask. Zdarza się, że uważny obserwator zauważy u swojego kota także siwe pasma.

Uwagę zwraca też sylwetka – z gibkiej i sprężystej staje się coraz bardziej wiotka, przybywa też tkanki tłuszczowej. Dotychczas różowe i delikatne opuszki łap stają się szorstkie i nieraz spękane.

Wiek kota w przeliczeniu na ludzki a zachowanie

Jeszcze innym wskaźnikiem i pomocą w określeniu, „ile mój kot ma lat”, jest samo jego zachowanie. Młode koty mają niespożyte pokłady energii, które chętnie wykorzystują na eksplorowanie otaczającego je świata, psoty, figle i zabawy. Młode koty są do tego bardzo zwinne, elastyczne i chętnie poznają swoje granice. Zapuszczają się na długie, czasem wielodniowe eskapady, rewelacyjnie polują i w większości przypadków potrafią o siebie zadbać.

Podsumowanie

Koci senior zdecydowanie bardziej od światowych przygód ceni sobie pełną miskę i spokojny, ciepły kąt, w którym może się całymi godzinami wylegiwać i drzemać. Zdarza się, że zmienia się też usposobienie zwierzaka. Powodem zwykle są dolegliwości bólowe, męczące zwierzęta ze względu na choroby wieku starczego. Bywa jednak i odwrotnie – nieco dzikie i nieokiełznane koty z czasem się uspokajają i wyciszają. Przyglądając się bacznie ich zachowaniu, łatwiej jest określić i przeliczyć wiek kota na lata ludzkie.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się