Zapalenie ucha u psa - profilaktyka i leczenie - Butchers

Zapalenie ucha u psa – objawy i leczenie

Istnieją choroby, które doskwierają nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Jedną z nich jest zapalenie ucha. Często muszą się z nim mierzyć czworonożni przyjaciele człowieka. Bardzo ważne jest wtedy szybkie wdrożenie prawidłowej metody leczenia w celu nie tylko uśmierzenia bólu, ale także uniknięcia poważnych komplikacji.

Jak wygląda zapalenie ucha u psa?

Zawsze najważniejszym krokiem do wyleczenia jest prawidłowe zidentyfikowanie choroby. W przypadku zapalenia ucha u psa objawy są u większości osobników bardzo podobne. W takich sytuacjach czworonogi zwykle nadzwyczaj często drapią się po uszach i w ich okolicy.

Tym zachowaniom towarzyszy także nienaturalne przechylanie głowy na stronę bolącego ucha. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do celowego ocierania głową o inne przedmioty. Wszystkie tego typu zachowania mogą świadczyć o bólu, który intensywnie doskwiera zwierzęciu i utrudnia mu normalne funkcjonowanie.

Warto też uważnie obserwować wygląd uszu. Jeżeli w ich obrębie dostrzeżesz jakiekolwiek niepokojące zmiany, trzeba natychmiast reagować. Do grupy takich objawów można zaliczyć między innymi:

  • zaczerwienioną małżowinę,
  • obrzęki,
  • wydzielinę (zazwyczaj obfitą), czyli wyciek z kanału słuchowego,
  • swędzenie,
  • strupki i rany wynikające ze zbyt intensywnego drapania się czworonoga.

Poza tym zawsze warto zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu pupila podczas wykonywania codziennych czynności.

Zapalenie ucha u psa – przyczyny

Żeby móc skutecznie zapobiegać chorobie, trzeba wiedzieć, czym ona się objawia. W przypadku zapalenia ucha u psa przyczyn może być co najmniej kilka. Bardzo często zdarza się, że taki stan wywołują niedrożności kanału słuchowego. Warto więc dbać o regularne usuwanie woskowiny, ponieważ jej nadmiar zawsze wpływa negatywnie na zmysł słuchu.

Niemniej istotne jest również wykluczenie innych poważnych chorób, które powodują stan zapalny. Do tej grupy zaliczają się między innymi nowotwory. Groźne są również urazy na przykład spowodowane przez ciała obce. Warto zwrócić też uwagę na zaburzenia hormonalne oraz obecność pasożytów, grzybów, bakterii czy drobnoustrojów chorobotwórczych.

Poza tym istnieje alergiczne zapalenie ucha u psa. Jak sama nazwa wskazuje, wywołują je różne alergeny. Organizm niekorzystnie reaguje na kontakt z drażniącymi substancjami i w niektórych przypadkach może się to także objawiać powstawaniem stanów zapalnych.

Domowe sposoby na zapalenie ucha u psa

Pomimo niesamowitego rozwoju medycyny wciąż stosowane są domowe sposoby na zapalenie ucha u psa. Spośród nich należy przede wszystkim regularnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne takie jak:

  • usuwanie nadmiaru woskowiny, aby nie zalegała i w konsekwencji nie blokowała kanałów słuchowych,
  • suszenie uszu po każdej kąpieli,
  • czyszczenie uszu co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu poprzez użycie specjalnych preparatów – nie patyczków!

Podejmowanie innych działań – bez konsultacji z lekarzem weterynarii – niesie za sobą ryzyko wyrządzenia jeszcze większych szkód. Słuch to bardzo ważny i jednocześnie delikatny narząd, który można łatwo uszkodzić. W konsekwencji istnieje ryzyko powstania nieodwracalnych zmian, a w szczególnych przypadkach nawet nieodwracalnej utraty słuchu.

Jak leczyć zapalenie ucha u psa w sposób bezpieczny i skuteczny?

Metody działania wybrane przez lekarza weterynarii to najlepszy sposób na pozbycie się zapalenia ucha u psa. Podstawę stanowi oczywiście dokładne zbadanie czworonoga, co pozwala na dobranie odpowiednich leków.

Bardzo często stosowane są krople antyseptyczne, ponieważ ich właściwości znakomicie spisują się w zwalczaniu zmian zapalnych. Warto jednak wiedzieć, że zabronione jest ich używanie, jeżeli nastąpiła perforacja błony bębenkowej (czyli powstał jej ubytek).

Jednocześnie pamiętaj, aby nie próbować samodzielnie zwalczać zapalenia ucha u psa. Co podać pupilowi decyduje lekarz, dlatego lepiej powstrzymać się od stosowania preparatów na własną rękę. Oprócz tego równie istotną regułą jest fakt, że krople i inne środki dla ludzi nie są przeznaczone dla zwierząt, a podanie ich pupilom mogłoby wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Zapalenie ucha u psa – ile trwa?

Każdy organizm reaguje inaczej, aczkolwiek zazwyczaj stosunkowo szybko mija zapalenie ucha u psa. Ile trwa dokładnie? Zazwyczaj już w ciągu kilku dni udaje się je całkowicie wyleczyć. Jeżeli pojawią się komplikacje, czas rekonwalescencji może się oczywiście wydłużyć. W związku z tym tak istotny jest prawidłowy dobór leków, a także znalezienie przyczyny powstania stanu zapalnego.

Zapalenie ucha u psa – podsumowanie

Wiesz już, jak wygląda zapalenie ucha u psa. W celu jak najszybszego zwalczenia dyskomfortu i bólu należy jak najszybciej je zwalczyć poprzez zastosowanie leków przepisanych przez lekarza specjalistę. Pupil powinien z dnia na dzień czuć coraz większe ukojenie, aż wreszcie stan zapalny całkowicie ustąpi.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się