Zimowa dieta dla psa — jak karmić psa zimą? - Butchers

Zimowa dieta dla psa — jak karmić psa zimą?

Niektórzy ludzie bardzo dbają o odżywianie, kupując niemal wyłącznie zdrowe produkty. Kierują się przy tym ekologią oraz względami osobistymi. Jednak nie tylko człowiek potrzebuje wysokojakościowego jedzenia. Bardzo podobne potrzeby mają nasi czworonożni przyjaciele. Mnóstwo właścicieli ma problemy z wyborem odpowiednich produktów szczególnie w okresie występowania niskich temperatur. Czym karmić psa w zimie, aby był pełen energii? Podpowiadamy!

Co dawać psu do jedzenia zimą? Postaw na mięso i ciepłe posiłki!

Zima i towarzyszące jej bardzo niskie temperatury (często spadające poniżej zera) sprawiają, że psy potrzebują zdecydowanie więcej energii, niż w okresie letnim. Nie chodzi tu wcale o nadmiar aktywności podejmowanych przez czworonogi, ale o ich ogrzanie. Wielokrotnie spacerując w grudniu lub styczniu, można zauważyć zwierzęta, które wręcz trzęsą się z zimna. W takiej sytuacji trzeba między innymi zmodyfikować dietę, tym bardziej że przemiana materii w tej porze roku jest znacznie szybsza. Warto więc często dawać swojemu psu mięso, którego skład dostarcza wysokie ilości tłuszczu oraz białka. Oczywiście nie można zbytnio przesadzić, ponieważ nie chodzi tu o „utycie” czworonoga, ale z pewnością liczba tego typu potraw powinna być większa niż podczas ciepłych miesięcy.

Do diety psa który większą ilość czasu w tym okresie spędza na zewnątrz warto wprowadzić również ciepłe posiłki. Kluczowe w tym przypadku jest słowo „ciepłych”, a nie gorących. Dobrym pomysłem jest zalanie jej ciepłą wodą, ponieważ będzie to pozytywna odmiana wśród panujących mroźnych warunków pogodowych.

Jak karmić psa zimą? Nie bój stosować się oleju.

W okresie niskich temperatur warto dostarczać oleju nie tylko w gotowanych i samodzielnie przyrządzanych posiłkach, ale również sprawdzać, czy karma dla psa na zimę zawiera właśnie ten produkt. Szczególnie polecane są oleje słonecznikowe oraz rzepakowe, wyróżniające się bardzo zdrowymi i naturalnymi właściwościami wpływającymi pozytywnie na natłuszczanie sierści. W mroźnych miesiącach ma to szczególne znaczenie. Oprócz tych zalet należy wspomnieć, iż cenne kwasy tłuszczowe oddziałują pozytywnie na ogólne zdrowie czworonoga. Jeżeli jednak wybrana karma dla psa na zimę nie zawiera tego typu produktów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołożyć je własnoręcznie.

Jaka karma dla psa na zimę jest najlepsza?

Karmienie psa zimą nie może obyć się bez najbardziej popularnego produktu dla naszych czworonożnych przyjaciół, czyli gotowej karmy. W okresie zimowym najlepiej podawać wysokokaloryczne produkty oraz bogate w najróżniejsze składniki i wartości odżywcze. Dzięki temu zostaną dostarczone spore pokłady energii, na które zapotrzebowanie w zimowych miesiącach jest zdecydowanie większe.

Należy także zwracać uwagę, czy karma nie zamarza. Dobrym pomysłem jest — jak już wyżej wspomnieliśmy — zalanie jej ciepłą wodą. Pamiętajmy też o urozmaicaniu jedzenia poprzez niestosowanie tylko jednego rodzaju karmy przez całą zimę. Najlepiej mieszać typy produktów, jednak cały czas nie wolno zapominać o konieczności wyższego zapotrzebowania kalorycznego.

Jak więc prawidłowo dostarczać dużą liczbę kalorii? Przede wszystkim nie należy tego robić poprzez jeden ogromny posiłek, ponieważ psu grozi wtedy wystąpienie uczucia przejedzenia, a co za tym idzie, wywoła się całkowicie odwrotny skutek od zamierzonego. Lepiej więc, aby karmienie psa zimą przebiegało etapami. Należy przygotowywać mniejsze porcje posiłków, ale częstsze pod względem ilościowym. Wtedy czworonóg będzie miał dostarczane regularnie przez cały dzień nowe wartości odżywcze, co wywoła niezwykle korzystny efekt dla funkcjonowania jego organizmu.

Stwórz dietę bogatą w ryby

Ryby są bardzo zdrowe w każdej porze roku, a już szczególnie zimą. Mają one w swoim składzie mnóstwo tłuszczu — ale co najważniejsze — zdrowego tłuszczu, którego tak bardzo potrzebują psy w mroźnych miesiącach. W ich składzie znajdują się również kwasy , które pozytywnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie naszego czworonożnego przyjaciela w okresie zimowym. Ryby można podawać w różnych postaciach, zarówno jako dodatkowy składnik karmy, jak i całkowicie odrębny posiłek. Twój pupil na pewno nimi nie pogardzi!

Prawidłowe karmienie psa zimą to podstawa

Zima nigdy nie należy do najłatwiejszego okresu w roku kalendarzowym. W tym czasie należy szczególnie zadbać o zdrowie psów, które sporo czasu spędzają nie w ciepłym domu, a na zewnętrznym chłodzie. Dieta powinna być złożona z wysokokalorycznych produktów bogatych w zdrowe tłuszcze, kwasy, białko i węglowodany. Wtedy szanse na łagodne przetrwanie mroźnych miesięcy przez naszych czworonożnych przyjaciół zdecydowanie wzrastają.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się