Gorączka‌ ‌u‌ ‌psa‌ ‌–‌ ‌jak objawia się gorączka u psa? ‌ - Butchers

Gorączka‌ ‌u‌ ‌psa‌ ‌–‌ ‌objawy‌ ‌

Wielu właścicieli psów ceni sobie kontakt ze swoimi pupilami. Zwłaszcza gdy siadamy na kanapie po długim dniu, a pies przytula się do nas. Miłość w czystym wydaniu! Pupil ogrzewa nas wtedy swoim ciałem, czujemy bliskość. Jednak może się wówczas zdarzyć, że poczujemy zbyt wysoką temperaturę ciała psa. To może być dla nas sygnał alarmowy – warto zatem wiedzieć, jaka jest naturalna temperatura u psa, a także jak się objawia gorączka u psa.

Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?

Określenie prawidłowej temperatury u psa jest nieco trudniejsze niż u ludzi, gdzie właściwy zakres wynosi od 36,6 do 37°C. Psy różnią się względem siebie wielkością i wagą, stąd przyjmowany jest większy zakres odpowiedniej temperatury, wynoszący od 37,5 do 39°C. Ponieważ organizmy psów naturalnie mają wyższą temperaturę od ludzi, odczuwalne jest dla nas ciepło bijące od naszych pupili.

Jaka temperatura u zdrowego psa jest właściwa, zależy od jego wieku, a także wagi. Dla przykładu szczenięta z powodu niewykształconej termoregulacji mogą osiągać jedynie 34°C. Zazwyczaj po siedmiu dniach od narodzenia temperatura wzrasta do 37°C. Według ogólnie przyjętej zasady mówi się, że temperatura ciała małych psów powinna być o około 1°C wyższa od psów średnich czy dużych

Jak określić, kiedy pies ma gorączkę?

Najpopularniejszym sposobem sprawdzenia temperatury u psa jest dotknięcie jego nosa. Przyjęło się twierdzić, że gdy nos psa jest mokry i zimny, to wszystko jest w porządku. Niestety, nie jest to do końca prawdą, ponieważ stosunkowo często zdarza się, że pomimo gorączki nos pozostaje mokry. Możliwa jest także sytuacja, w której nos u psa robi się suchy i szorstki, a jego temperatura pozostaje w normie.

Gorączka u psa jest bez wątpienia niepokojącym zjawiskiem, dlatego warto wyposażyć się w termometr, który pozwoli nam dokładnie zbadać temperaturę zwierzęcia. Najlepiej sprawdzają się profesjonalne, bezdotykowe termometry, umożliwiające pomiar w ciągu około 2 sekund. Należy je przyłożyć do ucha psa, jego dziąseł lub brzucha. Niestety, są one dość drogie, a ich cena oscyluje w granicach od 150 do 500 zł.

Zakup standardowego termometru doodbytniczego to wydatek rzędu 30 zł. W celu dokonania pomiaru należy wprowadzić go do odbytu psa na głębokość ok. 2-3 cm. Aby zapewnić komfort badania naszemu pupilowi, końcówkę należy posmarować gliceryną lub oliwką. Ze względów higienicznych najlepiej jest posiadać osobny termometr służący jedynie do badania temperatury u danego psa.

Za gorączkę u psa uznaje się temperaturę wynoszącą powyżej 39,5°C. Z kolei temperatura wynosząca 40°C oznacza wysoką gorączkę. Natomiast gorączka u psa wynosząca 43°C prowadzi niestety do nieodwracalnych zmian w jego organizmie. W przypadku zaobserwowania gorączki u psa należy monitorować jego temperaturę, a gdy wynosi ona powyżej 40°C i rośnie, należy niezwłocznie skontaktować się z przychodnią weterynaryjną.

Co może oznaczać gorączka u psa?

Nie w każdym przypadku gorączka u psa musi występować na tle chorobowym. Duży wysiłek fizyczny lub np. szczepienie może podnieść temperaturę ciała zwierzęcia. Podobnie terapia niektórymi rodzajami leków, takimi jak antybiotyki czy leki neurologiczne lub kardiologiczne mogą powodować gorączkę u psa, najczęściej o charakterze przejściowym.

Pomimo bliskiej więzi z naszymi czworonożnymi pupilami, nie potrafią one zakomunikować nam faktu swojej gorączki. Do najczęstszych symptomów należą: zaczerwienione oczy, brak energii, ciepłe uszy, dreszcze, brak apetytu, kaszel, wymioty, a także legendarny suchy nos.

Wywołanie wysokiej temperatury ciała przez organizm psa jest często reakcją obronną na infekcję lub stan zapalny. Do popularnych powodów gorączki u psa należą:

  • przeziębienie,
  • nosówka,
  • uszkodzenia ciała, takie jak zadrapania lub ugryzienia przez inne zwierzę,
  • infekcja układu moczowego,
  • infekcja ucha,
  • uszkodzony lub ropiejący ząb,
  • przewlekłe choroby o podłożu bakteryjnym lub wirusowym,
  • infekcje narządów wewnętrznych, takich jak płuca lub nerki.

Gorączka u psów może być także spowodowana spożyciem substancji, które oddziałują w sposób trujący, czyli na przykład: trujące rośliny, chemia gospodarcza oraz niektóre ludzkie pokarmy (w szczególności ksylitol).

W przypadku zaobserwowania niepokojących oznak zachowania u psa należy niezwłocznie zbadać temperaturę. Psom nie należy podawać ludzkich leków na zbijanie gorączki, a gdy temperatura ciała zwierzęcia rośnie lub utrzymuje się na wysokim poziomie, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Hipertermia, a gorączka u psa – jakie są różnice?

Głównym czynnikiem różnicującym hipertermię od gorączki jest źródło występowania wysokiej temperatury w organizmie psa. W przypadku tej drugiej mówimy o przegrzaniu ciała psa, co spowodowane jest wysoką temperaturą otoczenia, czyli najczęściej powietrza. Ryzyko hipertermii występuje szczególnie często podczas zwiększonego wysiłku fizycznego psa w czasie upałów. Konieczne jest wtedy szybkie schłodzenie organizmu, ponieważ przegrzanie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, a nawet śmierci. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie należy zostawiać psów samych w samochodzie podczas upałów!