Badanie krwi u kota – jak czytać wyniki, czego możemy się dowiedzieć? - Butchers

Badanie krwi u kota – jak czytać wyniki, czego możemy się dowiedzieć?

Zapewne każdy z nas miał do czynienia z badaniem krwi. Co ciekawe, zwierzętom także powinno się w taki właśnie sposób sprawdzać stan ich zdrowia. Żeby jednak badanie krwi u kota miało jakikolwiek sens, najpierw należy dowiedzieć się, jak prawidłowo odczytać wyniki. W tym artykule odpowiemy również na pytania dotyczące rzetelnego przygotowania się do badania oraz doradzimy, kiedy z reguły warto zdecydować się na taki krok.

Czym jest badanie krwi u kota?

Tak naprawdę badania krwi u kota nie różnią się od badań wykonywanych ludziom. Polegają na pobraniu krwi, a wyniki dostarczają wielu cennych informacji o potencjalnych chorobach. Część nieprzychylnych zmian w organizmie nie niesie ze sobą (na początku) żadnych objawów, więc tym bardziej to badanie ma istotne znaczenie. Cała procedura trwa bardzo szybko i nie jest zbyt skomplikowana.

Badanie krwi kota – jak prawidłowo odczytać wyniki?

Badanie wprawdzie nie należy do skomplikowanych, aczkolwiek odczytywanie wyników stanowi dla wielu osób spory problem. Tak naprawdę kluczem jest znajomość oznaczeń. Najważniejsze to:

  • litera H (High) – oznaczająca wyższy wynik niż dopuszczają normy,
  • litera L (Low) – oznaczająca niższy wynik niż dopuszczają normy.

Wszystkie wyniki krwi u kota powinny mieścić się w określonych przedziałach. Mowa wtedy o perfekcyjnym rezultacie badania. Pamiętaj jednak, że część odchyleń nie świadczy od razu o poważnej chorobie. Wszystkie wątpliwości należy jednak przeanalizować ze specjalistą, który dokładnie wyjaśni wynik badania, obszernie go zinterpretuje, a następnie – w razie konieczności – dobierze odpowiedni plan leczenia.

Wyniki krwi kota – czego możemy się dowiedzieć?

Dzisiejsza medycyna – w tym również weterynaryjna – zaliczyła znaczący progres. Badanie krwi u kota umożliwia sprawdzenie… niemal wszystkiego. Najczęściej jednak wykonuje się klasyczną morfologię oraz prześwietla się parametry biochemiczne krwi. Popularne jest także wykonywanie rozmazu krwi oraz poddawanie próbie hormonów.

Wspomniana morfologia cieszy się największym zainteresowaniem. Pełen zakres tego badania nazywa się CBC, czyli Complete Blood Count. Dzięki niemu można uzyskać cenne informacje o poszczególnych krwinkach – ich liczbie oraz wyglądzie. Jest to szybkie badanie, a jednocześnie bardzo skuteczne. Często morfologię uzupełnia wykonanie rozmazu krwi.

Natomiast badania biochemiczne mają na celu potwierdzenie lub zaprzeczenie występowania poszczególnych schorzeń pośród narządów wewnętrznych czworonoga. Niemniej istotne jest poddawanie próbie hormonów, ponieważ to właśnie zaburzenia hormonalne wielokrotnie odpowiadają za gorsze samopoczucie. To problem, z którym muszą mierzyć się nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Nie ma więc wątpliwości, że badanie krwi u kotów ma gigantyczne znaczenie w kontekście zachowania dobrego stanu zdrowia.

Badanie krwi u kota – przygotowanie

Oczywiście, aby badanie krwi kota miało jakikolwiek sens, należy się do niego sumiennie przygotować. Przede wszystkim w dniu, w którym Twój pupil jest zapisany na wizytę do lekarza weterynarii, nie powinien nic jeść. Bycie na czczo to podstawowy warunek przeprowadzenia tego badania. Przyjmuję się, że czworonóg musi odczekać co najmniej osiem godzin od ostatniego posiłku. Co ważne – nie ma żadnych przeciwwskazań przed podawaniem wody.

Pamiętaj też o tym, że podawanie zwierzakowi smakołyków również zalicza się do jedzenia. Tak zwana głodówka przed badaniem krwi u kota oznacza bezwzględny zakaz spożywania posiłków – nawet w małych ilościach. Ewentualne odstępstwa od tej reguły są dozwolone tylko pod warunkiem innej rekomendacji lekarza weterynarii.

Czy koty boją się pobierania krwi?

Zwłaszcza nowi właściciele często zadają powyższe pytanie. Trudno jednak udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dużo zależy od konkretnego osobnika. Istnieją zwierzęta, które w gabinecie lekarskim zachowują się spokojnie i wykazują się ogromną cierpliwością, a są też takie, które trudno przyzwyczaić do nowych warunków.

Największe znaczenie ma pierwsze badanie krwi u kota. Jeśli czworonóg zostanie zniechęcony, trudno będzie go przekonać do kolejnych. Na szczęście lekarze weterynarii mają swoje sposoby i w razie konieczności podają zwierzakowi specjalne leki. Dzięki nim kociak staje się spokojniejszy, a pobranie krwi jest możliwe do zrealizowania.

Kiedy należy przeprowadzić badanie krwi kota?

Profilaktyka to najczęstszy powód, dla którego wykonuje się badanie krwi u kota. U młodego kota zaleca się wykonywanie przeglądowych badań krwi co 2-3 lata, natomiast u kotów starszych, powyżej 7 roku życia, raz do roku. Wyniki są jednak bardzo istotne także wtedy, gdy pojawiły się budzące wątpliwości objawy. Jeśli zwierzak musi zostać znieczulony (na przykład przed zabiegiem chirurgicznym), wtedy również wskazane jest pobranie krwi.

Podsumowanie

Reasumując, badanie krwi u kota pozwala na wykrycie potencjalnych chorób. Z tego względu tak istotne jest jego regularne wykonywanie, aby móc szybko zidentyfikować przypadłość, a następnie błyskawicznie wprowadzić leczenie. Badania można wykonywać zarówno w formie podstawowej, jak i rozbudowanej.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się