Ciąża u kota - jak karmić i dbać o pupila - Butchers

Ciąża u kota – jak karmić i dbać o pupila

Ciąża u kota jest szczególnym okresem w życiu zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekuna. Ważne jest, aby zapewnić kotce najwyższy standard opieki i pielęgnacji w tym wyjątkowym czasie. W niniejszym artykule przedstawimy kilka kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, aby zagwarantować zdrowie i dobre samopoczucie kotki w okresie ciąży i po porodzie.

Ile trwa ciąża kota?

Ciąża u kota trwa zazwyczaj około 63-65 dni, chociaż może być to także okres od 54 do 72 dni, w zależności od różnych czynników, włączając w to rasę kota. Zwróć uwagę, że jest to stosunkowo krótki czas (w porównaniu z ciążą ludzką – bardzo krótki), dlatego każdy dzień i tydzień ciąży jest bardzo ważny w kontekście prawidłowego rozwoju maluchów.

Objawy ciąży u kota – jak poznać, że kotka jest w ciąży?

Rozpoznanie ciąży u kotki jest niezbędne, aby móc jej zapewnić odpowiednią opiekę. Po czym poznać, że kotka jest w ciąży? Do typowych objawów ciąży u kotki zalicza się zwiększenie masy ciała i powiększenie brzucha, a także zwiększony apetyt i zmiany w zachowaniu.

Ciężarna kotka może mieć zwiększoną potrzebę bliskości, częściej się łasić i przychodzić do Ciebie po porcję pieszczot w niestandardowych porach i sytuacjach. Pamiętaj jednak, że nie każdy zwierzak będzie się zachowywał w ten sam sposób! Kotka w ciąży może również zacząć unikać Twojego towarzystwa, wycofywać się z pomieszczeń, w których jest zbyt dużo domowników i szukać odosobnienia.

Około 3-4 tygodnia ciąży możesz również zauważyć powiększone i zaczerwienione sutki u swojej pupilki.

Podejrzewasz, że kotka jest w ciąży, ale nie masz co do tego pewności? Jak sprawdzić, czy kotka jest w ciąży? Najlepszym sposobem będzie oczywiście wizyta u lekarza weterynarii, który przeprowadzi rutynowe badanie palpacyjne, a w razie potrzeby – dodatkowo badanie USG brzucha. To ostatnie umożliwi specjaliście określić stopień zaawansowania ciąży u zwierzątka.

Ciąża kotki tydzień po tygodniu – przebieg ciąży u kotki

Ciąża u kotki można podzielić na kilka etapów, w których obserwujemy różne zmiany fizjologiczne i behawioralne:

 • 1-2 tydzień – w tym okresie dochodzi do zapłodnienia i implantacji zarodków. Kotka może być nieco apatyczna i mniej zainteresowana jedzeniem.
 • 3-4 tydzień – w tym czasie zazwyczaj można zauważyć powiększenie i zaczerwienienie sutków. Może również dojść do niewielkiego wzrostu masy ciała.
 • 5-6 tydzień – brzuch kotki zaczyna się powiększać, a jej apetyt prawdopodobnie wzrośnie. Możesz także zauważyć zwiększoną senność.
 • 7-8 tydzień – w tym okresie kotka zaczyna szukać cichego i bezpiecznego miejsca do porodu. Jej brzuch jest już znacznie powiększony.
 • 9 tydzień – to ostatni etap ciąży, kiedy to kotka jest już gotowa do porodu. Może być nieco niespokojna i częściej korzystać z kuwety. Jej organizmu oczyszcza się i przygotowuje do wydania na świat potomstwa.

Jak pomóc kotce przy porodzie?

Przede wszystkim nie przeszkadzać! Podczas porodu ważne jest, aby zapewnić kotce spokojne i komfortowe miejsce, gdzie będzie mogła urodzić swoje maluchy. Trzymaj pod ręką niezbędne rzeczy, takie jak czyste ręczniki czy nożyczki do przecięcia pępowin, ale nie używaj żadnego z nich, jeśli nie zajdzie taka potrzeba.

Jeśli zauważysz, że kotce potrzebna jest pomoc – skonsultuj się telefonicznie z zaufanym lekarzem weterynarii, który będzie w stanie udzielić Ci pomocy zdalnie lub zdecydować o konieczności przeprowadzenia medycznej interwencji.

Jak dbać o kotkę w ciąży?

Pielęgnacja ciężarnej kotki powinna obejmować:

 • Zbilansowana dieta. Ważne jest, aby zapewnić kotce właściwe składniki odżywcze, które wzmocnią kotkę w połogu i przełożą się na wysoką jakość mleka, niezbędnego dla zdrowia i rozwoju kociąt.
 • Regularne wizyty u weterynarza. Kontrole weterynaryjne pomagają monitorować stan zdrowia kotki oraz prawidłowy rozwój kociąt. Odpowiednia profilaktyka i szczepienia to najlepsze, co można zrobić dla kocich maluchów.
 • Bezstresowe środowisko. Staraj się unikać stresujących sytuacji, które mogą wpłynąć na zdrowie kotki i stan maluchów. Zapewnij kociej rodzinie spokojne miejsce w swoim domu i ogranicz wizyty znajomych w pierwszych tygodniach po porodzie.

Czym karmić kotkę po porodzie?

Po porodzie, dietę kotki powinno się wzbogacić o produkty bogate w białko i tłuszcz, które są niezbędne do produkcji mleka. Możesz rozważyć karmienie jej specjalną karmą dla kotek w okresie laktacji, która zawiera wszystkie niezbędne makro i mikroskładniki.

We właściwie zbilansowanej diecie kotki karmiącej powinno znaleźć się białko, tłuszcze i węglowodany – w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz pochodzące z wysokojakościowych źródeł.

Karma dla ciężarnej kotki powinna również być bogata w mikroelementy, takie jak:

 • wapń i fosfor – kluczowe dla rozwoju kośćca kociąt oraz dla utrzymania zdrowych kości i zębów u kotki
 • żelazo – niezbędne do produkcji hemoglobiny, która przenosi tlen do komórek
 • cynk – wspiera układ odpornościowy oraz prawidłową kondycję skóry i sierści
 • witaminy z grupy B, witamina A, D i E.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących sposobu karmienia kotki po porodzie – skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Pamiętaj także o zapewnieniu stałego dostępu do świeżej wody. To szczególnie ważne w przypadku pupilki karmionej karmą suchą lub w systemie mixed feeding.

Podsumowanie

Ciężarna kotka wymaga Twojej troskliwej opieki, zapewnienia jej bezpieczeństwa i dostępu do najwyższej jakości karmy, dzięki której będzie mogła przygotować swój organizm do porodu. Dbałość o prawidłową dietę jest bardzo ważne również po porodzie. Najwyższej jakości karma dla kotki karmiącej jest kluczowym elementem w zapewnieniu zdrowego rozwoju jej kociąt oraz dobrej kondycji mamy.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się