Ćwiczenia odchudzające dla kota - Butchers

Ćwiczenia odchudzające dla kota

Twój kot boryka się z nadwagą lub otyłością? To sytuacja, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby serca, choroby stawów czy problemy z układem oddechowym. Nie ignoruj problemu! Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, a następnie wprowadź niezbędne zmiany w diecie i zadbaj o odpowiednią ilość ruchu u kota.

Sprawdź, jakie ćwiczenia dla kota sprawdzą się w walce o smuklejszą sylwetkę i redukcję nadprogramowych kilogramów.

Kot z nadwagą lub otyłością - co robić?

Prawidłowa waga dorosłego kota zależy od rasy i płci pupila. Norma dla większości domowych zwierzaków mieści się w granicach od 3 do 5 kilogramów.

Czy Twój kot ma nadwagę?

Nie masz pewności, ile powinien ważyć Twój kot? Przyjrzyj się swojemu pupilowi i uważnie go pogłaszcz.

  • Spójrz na pupila z góry – powinieneś widzieć zwężającą się klatkę piersiową. Jeśli klatka jest prosta i bardzo obła, kot najprawdopodobniej ma nadwagę lub jest otyły.
  • Spójrz na kota z boku – zauważalne powinno być wklęśnięcie w talii. Jeśli profil jest prosty lub brzuch obniżony w stosunku do wysokości klatki – kot boryka się z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
  • Pogłaszcz kota delikatnie po bokach – brak możliwości wyczucia kości pod palcami przesuwanymi po kocim futerku wskazuje na nadwagę.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wagi swojego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Specjalista zważy kota i porówna jego wyniki z normami dla rasy, wieku i płci oraz profesjonalnie oceni stan ciała kota.

Dieta i ćwiczenia dla kota z nadwagą

W przypadku stwierdzenia nadwagi lub otyłości lekarz zaleci podjęcie niezbędnych działań w celu zmniejszenia wagi Twojego pupila i utrzymania optymalnej kondycji zdrowotnej.

Najważniejsza jest dieta dla kota z nadwagą, która powinna równocześnie zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzaka i zapewniać ujemny bilans kaloryczny, dzięki któremu uda się bezpiecznie zredukować masę ciała pupila. Zwiększona aktywność fizyczna przyspieszy odchudzanie kota i poprawi jego ogólną kondycję.

Ćwiczenia z kotem - w co i jak się bawić z kotem?

Podczas gdy większość psów charakteryzuje niespożyta wręcz energia, koty postrzegane są raczej jako strażnicy błogiego lenistwa. Domowe, wysterylizowane i wykastrowane koty i kotki często porzucają większość aktywności i zabaw na rzecz wylegiwania się. To z kolei prowadzi do spowolnienia metabolizmu, który w połączeniu ze sporym apetytem jest prostą drogą do problemów z tyciem.

Co możesz zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości u swojego kota? Jakie ćwiczenia odchudzające dla kota możesz zaproponować zwierzakowi, by pomóc mu wrócić do prawidłowej wagi?

Przearanżuj przestrzeń dla kota

Wprowadź do pomieszczenia lub pomieszczeń, w których urzęduje kot kilka zmian aranżacyjnych.

Zamontuj na ścianach półki, które kot będzie mógł wykorzystać do skakania i przechadzania się lub w rogu pokoju postaw tzw. kocie drzewo, które zapewni zwierzakowi różne poziomy i miejsca do wspinaczki. Możesz także zaplanować i wykonać system tuneli prowadzących za i pod meblami, przechodzących między pokojami lub poprowadzonych wewnątrz obszernych szaf. Wszystkie rozwiązania będą aktywizować zwierzaka i pozwolą kotu ćwiczyć naturalne umiejętności związane ze skakaniem, wspinaniem się i bezszelestnym skradaniem.

Twój kot ma ulubione okno, w pobliżu którego wygrzewa się w słoneczne dni i zza którego przygląda się zewnętrznemu światu? Za pomocą solidnych przyssawek możesz umieść na szybie specjalne półki lub hamaki dla kota – zanim zacznie swoją sesję z leniuchowaniem, będzie musiał włożyć trochę wysiłku w to, by dostać się na najatrakcyjniejsze miejsce.

Zainwestuj w zabawki interaktywne

W sklepach zoologicznych znajdziesz szeroki wybór interaktywnych zabawek dla kota, które stymulują jego naturalne instynkty łowieckie. Mogą to być proste zabawki w postaci myszek na sznurkach, piłki do pogoni czy gryzaki do gryzienia, ale również bardziej zaawansowane urządzenia, takie jak wyrzutnie piłeczek i zabawki jeżdżące (np. sterowane pilotem). Tego typu zabawki to dobre rozwiązanie na czas Twojej nieobecności w domu.

Znajdź czas na ćwiczenia z kotem

Pamiętaj, że nic nie zastąpi pupilowi Twojego czasu i uwagi. W co możecie cię bawić, by aktywność miała formę odchudzających ćwiczeń dla kota? Oto kilka propozycji:

  • zabawy z wędką z piórkami lub innymi drobnymi przedmiotami na końcu – zabawa rozbudzi w zwierzaku naturalny instynkt polowania
  • zabawy z laserowym wskaźnikiem – wybierz urządzenie bezpieczne dla oczu człowieka i kota (nigdy nie świeć zwierzakowi prosto w oczy!), Ty będziesz kierować świetlny punkt na podłogę i ściany pomieszczenia, a Twój pupil będzie dawał z siebie wszystko, by go złapać, spalając przy okazji sporo kalorii. Pamiętaj by nakierowywać laser na bardziej namacalną zabawkę, którą kot może złapać czy pogryźć, by dopełnić cykl łowiecki. 
  • taniec z piórkiem – przywiąż kolorowe piórka do sznurków różnej długości a następnie przymocuj je np. do poręczy schodów lub drążka do ćwiczeń
  • zabawy w chowanego – jeśli Twój kot ma swoje ulubione zabawki, możesz je chować w różnych miejscach domu, w taki sposób, by zwierzak musiał się trochę namęczyć, by je wyciągnąć
  • ukrywanie smaczków w matach – do tej zabawy podejdź z dużą ostrożnością, stosują ją tylko raz na jakiś czas, wybieraj chude przekąski i zawsze wliczaj je w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne kota. W końcu chodzi o odchudzanie!

Podsumowanie

Nadwaga i otyłość u kota mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Jeśli chcesz zapewnić kotu optymalny dobrostan i jak najdłużej cieszyć się towarzystwem swojego przyjaciela – zacznij działać! Wprowadź niezbędne zmiany w diecie kota i zadbaj o odpowiednią ilość ćwiczeń dla kota. Pamiętaj, że każdy kot ma swoje preferencje, dlatego nie zrażaj się brakiem zainteresowania ze strony zwierzaka – poeksperymentuj z różnymi zabawami i obserwuj, co najbardziej zainteresuje Twojego pupila.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się