Czy kot może jeść psią karmę? - Butchers

Czy kot może jeść psią karmę?

Każdy opiekun zwierzęcia chce, by cieszyło się ono dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Nie da się jednak ukryć, że w życiu każdego z nas mogą zdarzyć się kryzysowe sytuacje. Brak środków czy możliwości zakupu odpowiedniej karmy dla naszego pupila sprawia, że chcemy zaspokoić zwierzęcy apetyt tym, co jest aktualnie dostępne. Dlatego też wiele osób zastanawia się czasem, czy kot może jeść psią karmę. Wydawać by się mogło, że po otwarciu puszki lub saszetki produkty te nie różnią się zbytnio. Czy jednak tak jest w istocie? Przekonajmy się. 

Czy kot może jeść psią karmę? Różnice w zapotrzebowaniu.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że kot i pies to całkowicie inne gatunki zwierząt, które różnią się swoim wyglądem i zachowaniem. Zrozumiałe jest, że ich potrzeby żywieniowe są zupełnie inne i psie jedzenie dla kota nie jest dobrym pomysłem. Mimo to, wiele osób, w sytuacji, w której nie ma dostępu do karmy dla kota lub z niewiedzy, karmi swoje koty tym samym pożywieniem, które podaje psom. Zdarza się również, że w domach, w których mieszkają obydwa gatunki zwierząt, koty same „podkradają” karmę od swoich psich kolegów. Jest to jednak sytuacja, która z pewnością nie wpływa pozytywnie na stan zdrowia kota.

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że potrzeby żywieniowe kotów i psów są całkowicie inne. Psy to zwierzęta wszystkożerne, w diecie których dominuje mięso. Niemniej jednak nie szkodzą im warzywa, owoce czy zboża i produkty te mogą znajdować się w karmie dla psa w odpowiednich ilościach. Z kolei koty są zwierzętami wyłącznie mięsożernymi i obecność innych produktów w pożywieniu może zwyczajnie im zaszkodzić. Co więcej, niepozorny, leniwy mruczek ma znacznie większe zapotrzebowanie na białka, tłuszcze i aminokwasy niż aktywny psiak.

To jednak nie wszystko. Warto wspomnieć również o tym, że w karmach dla kotów znajdują się niezbędne dla nich suplementy, a więc tauryna, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminy A oraz B3. Koci organizm nie tylko ich potrzebuje, ale również nie jest w stanie samodzielnie uzupełnić ich braków. Tymczasem składniki te są dla psa całkowicie obojętne, dlatego też nie znajdziemy ich w psim jedzeniu.

Czym skutkuje podawanie kotu psiej karmy?

Wszystkie osoby, które zastanawiają się, czy kot może jeść psie jedzenie, powinny mieć świadomość, jak bardzo szkodliwe może być to dla zdrowia ich pupila. Wiemy już, że kot, który je psie jedzenie, nie otrzymuje odpowiednich, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Może to powodować osłabienie układu odpornościowego oraz zaburzać funkcjonowanie innych narządów. Bardzo często kot, który je psie jedzenie, zmaga się z utratą wagi, apatią, jego futerko staje się matowe i przerzedzone.

To jednak nie wszystkie konsekwencje. Długotrwałe spożywanie nieodpowiedniej karmy powoduje niedożywienie. Co więcej, brak tauryny oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływa negatywnie na układ nerwowy oraz zmysł wzroku zwierzęcia. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zwyrodnień gałek ocznych, a nawet ślepoty kota. Każdy odpowiedzialny opiekun powinien więc pamiętać, że psie jedzenie dla kota to najgorszy z możliwych pomysłów. 

W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że kot, który je psią karmę, może być narażony także na liczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Obecność warzyw oraz błonnika powoduje, że kot po spożyciu takiego jedzenia może odczuwać wzdęcia, dolegliwości bólowe lub cierpieć z powodu biegunki.

Wiele osób zastanawia się, czy dotyczy to jedynie mokrych karm i czy kot może jeść psią suchą karmę. Odpowiedź na to pytanie jest również jednoznaczna – nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której kot raczy się psimi chrupkami. Pamiętajmy, że wiele kotów to zwierzęta, które piją dość niechętnie. Sucha karma, zawierająca w swoim składzie błonnik magazynujący wodę z organizmu, sprawia, że posiłek taki może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a w dłuższej perspektywie nawet do uszkodzenia nerek.

Kot je psie jedzenie – jak sobie z tym poradzić?

Nie da się ukryć, że w wielu domach koty i psy współegzystują ze sobą. Jak możemy się domyślać, w psich miskach może być dostępna sucha karma, która stanowi dla kota atrakcyjną propozycję. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jednak dopuszczać do sytuacji, w których mruczący złodziejaszek regularnie „częstuje” się jedzeniem, które nie jest przeznaczone dla niego. 

Co zatem zrobić, gdy kot je psie jedzenie po kryjomu? Przede wszystkim zadbajmy o to, by miski zwierząt znajdowały się w innych miejscach, zamiast w tym samym pomieszczeniu. Drugim sposobem jest ustalenie stałych pór karmienia zarówno dla kota, jak i psa. W tym czasie zwierzęta powinny być odizolowane. Unikamy sytuacji, w których psia karma jest dostępna dla kota przez cały dzień.

Podsumowanie

Każda osoba, która zastanawia się nad tym, czy kot może jeść psie jedzenie, powinna mieć świadomość, że jest to zły pomysł, który może zaszkodzić naszemu pupilowi. Oczywiście, jednorazowe spożycie przez kota psiej karmy skończy się co najwyżej dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, niemniej jednak regularne zastępowanie zbilansowanej kociej karmy psią może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się