Czy pies może pić mleko- czy psy mogą spożywać nabiał? - Butchers

Czy psy mogą pić mleko?

Mleko jest składnikiem pokarmowym obecnym w życiu wszystkich ssaków od momentu narodzenia. Produkty mleczne są źródłem składników odżywczych istotnych dla zdrowia, takich jak: białko, wapń, potas, a także witaminy z grupy B oraz D. Zatem czy pies może pić mleko, jako wartościowe uzupełnienie swojej diety?

Mleko dla psa szczeniaka jako naturalny pokarm

Psy, podobnie jak ludzie oraz tysiące innych gatunków żyjących na ziemi, należą do ssaków. Naturalnym, pierwszym pokarmem dla ssaków w tym dla psów jest właśnie mleko. Szczenięta w pierwszych tygodniach po urodzeniu koniecznie potrzebują mleka matki z uwagi na bogactwo jego składników odżywczych. Dzięki mleku psy mogą nabrać sił, potrzebnych, by rosnąć i rozwijać się.

Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy matka nie chce lub nie może karmić swoich szczeniąt mlekiem. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest oddanie ich pod opiekę innej suczki w okresie laktacji, która je wykarmi. Gdy jednak nie ma takiej możliwości, jedynym rozwiązaniem jest mleko zastępcze dla psów, które można kupić w sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych. Więc czy pies może pić mleko ze sklepu?

Czy pies może pić mleko krowie?

Mleko suczki zawiera w swoim składzie złożony cukier, jakim jest laktoza. To ten sam, który znajduje się w mleku krowim, tylko że tam występuje w zdecydowanie większych ilościach. Czy to oznacza, że pies może pić mleko krowie? Za trawienie tego cukru odpowiedzialny jest enzym – laktaza, w który szczenięta są od urodzenia „wyposażone”. Natomiast po odstawieniu młodych piesków od swojej matki, zaczyna on naturalnie zanikać. W efekcie krowie mleko dla psa ma zazwyczaj negatywne skutki w jego układzie pokarmowym. Ponadto mleko krowie jest uboższe w tłuszcze i białka, dlatego podawanie go szczeniętom jest wysoce niewskazane. 

Zastanawiając się nad tym, czy pies może pić mleko krowie, należy wziąć pod uwagę skutki wywoływane przez laktozę w organizmach naszych czworonogów. Konsumpcja znacznej ilości mleka przez psa ze sporym prawdopodobieństwem może zakończyć się biegunką, gazami lub bólem i burczeniem w brzuchu zwierzęcia, co zazwyczaj ma miejsce w ciągu 12 godzin od spożycia.

Czy pies może pić mleko bez laktozy?

Laktoza nie jest jedynym czynnikiem mogącym powodować niepożądane efekty u naszych pupili. Mleko bez laktozy dla psa może mieć działanie alergiczne z uwagi na białka w nim zawarte. W przypadku wystąpienia alergii należy liczyć się z przypadłościami dermatologicznymi, takimi jak: świąd, zaczerwienienia, zapalenie spojówek, czy podrażnienia skóry. Na tle alergicznym mogą występować także problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego w postaci kaszlu lub utrudnionego oddychania.

Mając na uwadze powyższe, warto zastanowić się, czy mleko jest zdrowe dla psa? Lista potencjalnych problemów zdrowotnych jest spora. Ponadto nie udowodniono naukowo, żeby dodawanie mleka do karmy czy wody niosło za sobą jakiekolwiek korzyści zdrowotne dla organizmu zwierzęcia.

W tym miejscu należy zauważyć, że niektóre psy utrzymują zdolność trawienia laktozy, więc jeśli nie są uczulone na inne składniki, to można podawać im niewielkie ilości mleka lub nabiału. Trzeba wtedy uważnie obserwować zachowanie psa, czy mimo wszystko nie występują jakieś niepożądane reakcje. W każdym przypadku mleko nie jest dla psa właściwym źródłem czerpania witamin oraz wapnia, może jedynie służyć poszerzeniu walorów smakowych.

Czy pies może jeść nabiał?

Do nabiału zaliczamy przetworzone produkty z mleka krowiego, takie jak ser, jogurt czy twaróg. Co do zasady, zawierają one o wiele mniejsze ilości laktozy, więc wystąpienie podstawowego symptomu nietolerancji tego składnika w postaci biegunki jest mniejsze. Niemniej wiele z tego typu produktów zawiera znaczne ilości tłuszczu, przez co częste ich podawanie psu może go doprowadzić do otyłości.

To z kolei może powodować inne niebezpieczne dla zdrowia powikłania, takie jak zapalenie trzustki. Już sam fakt, że na rynku zasadniczo nie spotyka się takich produktów jak nabiał czy mleko dla psa, świadczy o tym, że produkty te nie są przeznaczone dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Sprawdzone metody dostarczania wapnia oraz witamin dla dorosłych psów

Mleko od lat pozycjonowane jest jako produkt będący niezastąpionym źródłem wapnia. Mając na uwadze troskę o układ kostny naszego psa, podawanie mleka psu mogłoby się wydawać rozsądnym wyborem. Jak już jednak wiemy z przytoczonych powyżej informacji, mleko dla psa nie jest dobrym źródłem wapnia oraz witamin. Już nawet pomijając ryzyko biegunki czy poważniejszych problemów zdrowotnych u naszego czworonoga, wapń z mleka krowiego nie wchłania się tak dobrze, jak nam się wydaje.

Zamiast eksperymentować z mlekiem dla psa kosztem zdrowia naszego pupila, zdecydowanie lepiej postawić na sprawdzone metody dostarczania potrzebnych składników diety. Rozwiązaniem rekomendowanym przez specjalistów ds. żywienia zwierząt jest zbilansowana dieta w postaci wysokiej jakości karmy zawierającej wapń. Bez problemu można znaleźć produkty tego typu w ofercie firmy Butcher’s.

Natomiast w celu większego urozmaicenia psiej diety, można uzupełnić ją o ryby lub warzywa podawane w rozsądnych ilościach. Z całą pewnością można natomiast stwierdzić, że mleko dla psa nie jest właściwym składnikiem diety.

Podsumowanie

Mleko jest naturalnym pokarmem dla szczeniąt i jest niezbędne dla ich zdrowego wzrostu. Jednak mleko krowie nie jest odpowiednie dla psów ze względu na zawartość laktozy, co może powodować problemy trawienne i alergiczne. Mleko nie jest również dobrym źródłem składników odżywczych dla psów, takich jak wapń i witaminy. Zamiast tego, zaleca się zbilansowaną dietę w postaci wysokiej jakości karmy oraz urozmaicenie diety rybami i warzywami.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się