Depresja kubraczkowa u kota - co to takiego i jak sobie radzić? - Butchers

Depresja kubraczkowa u kota – co to takiego i jak sobie radzić?

Depresja kubraczkowa, nazywana również depresją kaftanikową lub syndromem kaftanikowym dotyka koty, które po przejściu zabiegu lub operacji muszą nosić ubranko pooperacyjne, czyli tzw. kaftanik. Lekarze weterynarii stosują go w celu zabezpieczenia szwów i ran pooperacyjnych przed wylizywaniem. Większość zwierzaków znosi tę najczęściej kilkudniową niedogodność dość dobrze. Dla części kotów jednak konieczność noszenia kubraczka może być paraliżującą i odbierającą im chęć do życia torturą. 

Jak rozpoznać depresję u kota? Co możesz zrobić, by pomóc zwierzakowi przetrwać ten trudny dla niego okres? Jakie są alternatywy dla kaftaników poopercyjnych?

Depresja u kota - objawy i co robić?

Czy kot może mieć depresję? Tak! W przypadku depresji kaftanikowej mówimy o konkretnym rodzaju zaburzeń dotyczących samopoczucia i zachowania kota, które są efektem przymusowego noszenia kubraczka pooperacyjnego.

Jak może się objawiać depresja u kota?

Symptomem depresji kubraczkowej u kota są zmiany w zachowaniu zwierzaka:

  • jest osowiały, przez większość czasu śpi lub leży
  • rezygnuje z zabaw i innych standardowych aktywności, nie reaguje na próby kontaktu ze strony opiekuna lub innego zwierzaka domowego
  • odmawia przyjmowania pokarmu i płynów
  • brany na ręce może być całkowicie bezwładny (tzw. paraliż kaftanikowy)

Co zrobić, gdy zaobserwujesz u kota wyżej wymienione symptomy?

Nie panikuj, ale reaguj! Przedłużający się okres, w którym zwierzak odmawiania przyjmowania jedzenia i płynów może doprowadzić do zagrożenia dla jego zdrowia i życia. W trybie pilnym skonsultuj się z lekarzem, który może zaproponować Ci zdjęcie kotu kaftanika i zastąpienie go kołnierzem lub całkowitą rezygnację z dodatkowej ochrony (jeśli rana dobrze się goi, a Ty możesz nadzorować pupila podczas rekonwalescencji).

Kot depresja kaftanikowa

Kocia depresja kubraczkowa może dotyczyć zarówno kotek, jak i kotów. Najczęściej jest efektem założenia ubranka pooperacyjnego zwierzakowi po zabiegu sterylizacji / kastracji, ale może pojawiać się również w następstwie jakiejkolwiek innej interwencji chirurgicznej przeprowadzanej w obrębie jamy brzusznej, po której konieczne jest zabezpieczenie ran kubraczkiem pooperacyjnym.

Depresja kaftanikowa u kotki

Zdecydowanie częściej odnotowuje się przypadki depresji kaftanikowej u kotek niż u kotów. Dlaczego? Wiąże się to bezpośrednio z rozległością zabiegów wykonywanych w ramach kastracji / sterylizacji u samic. W ich przypadku konieczne jest otwarcie jamy brzusznej, a to wiąże się z około 2-3 centymetrową raną, która wymaga zabezpieczenia, by szybko, skutecznie i bezpiecznie się wygoić. Proces gojenia się ran trwa zazwyczaj około 7 – 14 dni.

Depresja kaftanikowa u kota

Koty po kastracji znacznie rzadziej są narażone na konieczność noszenia kubraczka. Zabieg u większości samców jest nieinwazyjny, a rany są na tyle małe, że nie wymagają stosowania tego typu zabezpieczeń. Wyjątkiem może być sytuacja, w której doszło do wnętrostwa i jądra u dojrzałego kota nie zeszły do worka mosznowego. Wówczas konieczne jest otworzenie jamy brzusznej zwierzaka i przeprowadzenie operacji o podobnym stopniu skomplikowania, co w przypadku kocic.

Alternatywy dla kaftaników

Coraz więcej lekarzy weterynarii zwraca uwagę na fakt, że stres odczuwany przez kota w związku z koniecznością noszenia specjalnego ubranka, może wydłużać rekonwalescencję, a w skrajnych przypadkach prowadzić do dodatkowych problemów zdrowotnych.

Niektórzy specjaliści wskazują również, że niezastosowanie kubraczka sprawia, że kot / kotka wylizują ranę, ale bardzo rzadko w taki sposób, który zagrażałby jej efektywnemu gojeniu się. Przecież u zdecydowanej większości wolnożyjących kotów nie stosuje się ubranek pooperacyjnych, a zwierzaki w ciągu maksymalnie kilku dni po zabiegu sterylizacji / kastracji wracają do swojego naturalnego środowiska.

Alternatywą dla kaftaników są kołnierze, które jednak nie są entuzjastycznie przyjmowane przez koty. Szukając rozwiązania problemu depresji kaftanikowej u kotek część chirurgów stosuje profilaktycznie tzw. metodę bocznej kastracji. W ramach zabiegu wykonywane jest malutkie nacięcie na boku kotki, przez które przeprowadzana jest pełna ovariohisterectomia (usunięcie jajników i macicy). Nacięcie w tym miejscu jest łatwiejsze do kontrolowania przez opiekuna i bardziej komfortowe dla zwierzaka.

Podsumowanie

Depresja kaftanikowa u kotów to stan obniżonego samopoczucia i apatii u zwierzaka, która pojawia się w okresie noszenia kubraczka / kaftanika pozabiegowego. Kot cierpiący na ten szczególny rodzaj depresji może odmawiać jedzenie i picia, rezygnować z aktywności (w skrajnych przypadkach – w ogóle się nie poruszać) oraz załatwiać potrzeby fizjologiczne „pod siebie”. W większości przypadków objawy depresji kubraczkowej u kotów ustępują od razu po zdjęciu kaftanika. U niektórych zwierząt mogą wybrane symptomy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas lub opiekun kota może zauważyć zmiany w zachowaniu zwierzaka po incydencie depresyjnym (np. wycofanie, unikanie pieszczot itp.).

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się