Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? - porady i wskazówki - Butchers

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Bycie opiekunem kota to bardzo wielka radość oraz satysfakcja. Nie da się jednak ukryć, że początki bywają trudne. Kociak, który nie potrafi jeszcze załatwiać swoich potrzeb w wyznaczonym do tego miejscu, to nieprzyjemny zapach oraz „niespodzianki”, na które możemy trafić w najmniej oczekiwanych momentach i miejscach.

Dlatego też kluczowe znaczenie ma nauczenie kota jak korzystać z kuwety. Wbrew pozorom nie jest to trudne, choć wymaga cierpliwości i konsekwencji. Zapoznaj się więc z naszymi radami i naucz kota korzystać z kuwety.

Kocia kuweta – jak powinna wyglądać?

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy się zająć, jeśli chcemy nauczyć kota korzystania z kuwety, jest wybór odpowiedniego rozwiązania. Obecnie możemy wybierać pomiędzy kuwetami otwartymi oraz zamkniętymi.

Jak można się domyślać, kuwety otwarte mają postać głębokiego pojemnika bez bocznych ścianek oraz zadaszenia. Ich zaletą jest fakt, że są tanie. Niestety, nawet w przypadku najgrzeczniejszego kota nie unikniemy obecności żwirku na podłodze.

Dlatego też warto zdecydować się na nieco droższą kuwetę zamkniętą, która przypominać może domek, lub transporter. Tego typu produkt nie tylko ogranicza zabrudzenia podłogi czy nieprzyjemny zapach, ale również sprawia, że kot ma prawo do chwili prywatności, co dla wielu mruczków jest bardzo ważnym czynnikiem podczas załatwiania swoich potrzeb. Nie chodzi oczywiście o poczucie wstydu – kot po prostu potrzebuje spokoju. 

Wybór żwirku – który będzie najlepszy?

Kolejnym krokiem jest wybór żwirku do kuwety. Warto zadbać o to, by kot w kuwecie czuł się maksymalnie komfortowo, a jednocześnie ułatwić sobie codzienne jej sprzątanie.

Podstawowy podział żwirków dla kotów to żwirki zbrylające oraz niezbrylające. Pierwsze z nich wiążą wilgoć, ułatwiając nam sprzątanie kuwety, zaś żwirek niezbrylający nie daje nam co prawda takiego komfortu, jednocześnie jednak jest to materiał ulegający biodegradacji.

Jaki żwirek wybrać na czas uczenia kota? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi – wiele zależy bowiem od preferencji samego mruczka. Do wyboru mamy różne rozwiązania, takie jak żwirek silikonowy lub żwirek z gliny, ale na rynku mamy już do dyspozycji także ekologiczne żwirki zbrylające. W przypadku młodych kociąt lepiej unikać żwirku bentonitowego – jest bowiem nie tylko ciężki, ale również wymaga częstego sprzątania.

Gdzie umieścić kocią kuwetę?

Przyuczanie kota do kuwety to tak naprawdę próba zapewnienia mu optymalnych warunków do załatwiania się w odpowiednim miejscu. Z tego właśnie powodu kolejną kwestią, którą warto się zajęć, jest dobre umiejscowienie kociej kuwety.

Podstawowa zasada jest jedna – kuweta powinna znajdować się z dala od miseczek z jedzeniem i wodą. Poza tym warto zadbać o to, by było to miejsce ustronne, w którym kot nie będzie narażony na hałas oraz inne niepokojące sygnały. Z tego właśnie powodu wiele opiekunów decyduje się na postawienie kociej kuwety w łazience. Wówczas jednak musimy pamiętać o tym, by drzwi do niej pozostawały uchylone lub miały specjalne wejście dla czworonoga.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Zapewniliśmy już kociakowi odpowiednie warunki do załatwiania się w kuwecie. Co jednak zrobić, by naprawdę zaczął to robić? Jak przyuczyć kota do kuwety?

Odpowiedź jest prosta – nie jest to konieczne. Higiena i dyskretne załatwianie swoich potrzeb leży w naturze kotów – niezależnie od ich wieku. Dlatego też niezależnie czy mamy do czynienia z kociakiem, czy też zastanawiamy się, jak nauczyć dorosłego kota korzystania z kuwety, powinniśmy po prostu pamiętać o tym, by spełniała ona powyższe warunki oraz była czysta. Przynajmniej raz na tydzień należy wymienić całość żwirku, niezależnie od tego, czy usuwaliśmy wcześniej zabrudzenia.

Młode kocięta można oczywiście dodatkowo zachęcać. Nauka małego kota korzystania z kuwety jest prosta – jak najczęściej warto go w niej umieszczać, szczególnie po przebudzeniu oraz po posiłkach. Wkrótce kot doskonale zrozumie, w jakim celu jest w niej umieszczany i sam zacznie udawać się w oczekiwanym przez nas kierunku.

Co zrobić, jeśli kot załatwia się poza kuwetą?

Zdarza się, że kot „nie robi do kuwety”, ku rozpaczy opiekunów muszących zajmować się sprzątaniem jego odchodów. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to stan normalny i powinniśmy bardziej mu się przyjrzeć. O ile w przypadku małych kociąt toaletowe wpadki są zrozumiałe, zwłaszcza po przybyciu do nowego domu, o tyle w przypadku dorosłych kotów zachowanie takie jest powodem do niepokoju – może bowiem zwiastować problemy zdrowotne zwierzęcia. 

Podsumowanie

Kot nie potrzebuje specjalnej nauki korzystania z kuwety, ponieważ załatwianie się w piasku jest jego naturalnym zachowaniem. Oczywiście, gdy nowy kociak pojawia się w domu, warto zachęcać go do tego, pokazywać gdzie znajduje się jego prywatna toaleta, jednakże zdrowy kot bez trudu zrozumie, gdzie powinien załatwiać swoje potrzeby. Jeśli nie dzieje się tak przez dłuższy czas, trzeba skonsultować się z lekarzem, który pomoże w rozpoznaniu przyczyny problemu.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się