Czy kota można nauczyć sztuczek – jak nauczyć kota sztuczek? - Butchers

Czy kota można nauczyć sztuczek – jak nauczyć kota sztuczek?

Zwierzęta są bardzo inteligentne i potrafią wykonywać wiele czynności. Tak, jak w przypadku ludzi, część z nich przychodzi wręcz automatycznie, natomiast inne wymagają poświęcenia czasu i energii. Opanowanie nowych umiejętności nie jest łatwym zadaniem, lecz gdy misja zakończy się sukcesem, każdy odczuwa ogromną satysfakcję. Sprawdźmy zatem, jak nauczyć kota sztuczek i czy są szanse na powodzenie.

Dlaczego ludzie chcą, aby ich zwierzęta potrafiły wykonywać sztuczki?

Przede wszystkim nauka sztuczek wpływa pozytywnie na umysłowy i fizyczny rozwój zwierząt. Poza tym to świetna metoda na budowanie więzi pomiędzy kotami a ich właścicielami lub opiekunami. Wspólne spędzanie czasu znacznie zbliża i ma pozytywny wpływ na relacje. Co więcej, wykonywanie trików może w znacznym stopniu pozwolić na zyskanie większej kontroli nad zachowaniem pupila. To w wielu sytuacjach w przyszłości może mieć niezwykle istotne znaczenie.

Czy kota można nauczyć sztuczek?

Wiemy już, że nauka różnego rodzaju trików niesie za sobą wiele zalet. Trzeba jednak dowiedzieć się, czy kota można nauczyć sztuczek, czy istnieją szanse na osiągnięcie sukcesu w tym zakresie. Okazuje się, że mruczki wykazują zdolności pozwalające na opanowanie różnych nowych umiejętności – w tym także rozmaitych trików.

Fakt ten nie daje jednak rzecz jasna gwarancji, że proces nauki będzie przebiegał bez żadnych komplikacji. Zwłaszcza najmłodsze kotki mogą mieć spore trudności z opanowaniem przedstawionych sztuczek. Lepiej zatem poczekać do ukończenia przez nie pierwszego roku życia i dopiero wtedy zacząć działać, ponieważ trening stanie się wtedy znacznie efektywniejszy.

Jak nauczyć kota aportować?

Wbrew powszechnej opinii, aportowanie to zabawa przeznaczona nie tylko dla psów, ale również kotów. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego przedmiotu. Przede wszystkim musi on wzbudzić wystarczająco duże zainteresowanie mruczka, aby chciał biec za nim. Zawsze świetnym rekwizytem w tego typu zabawach są ulubione zabawki kotów. Zadbaj także o rozległą przestrzeń, żeby zwierzak miał miejsce do biegania. Zwróć również uwagę na porę dnia – najlepszy okazuje się czas przed jedzeniem. Kot nie powinien być także zaspany, ponieważ trudno byłoby mu się wtedy skupić na nauce.

Trening sztuczek z kotem powinien przebiegać stopniowo. W przypadku aportowania najpierw należy nauczyć mruczka oddawania danego przedmiotu. Ważne, aby nagradzać pupila po to, żeby mógł wywnioskować, że wypuszczenie zabawki z pyszczka jest oczekiwanym zachowaniem.

Następny etap nauki to doprowadzenie do sytuacji, gdy kot będzie przynosił dany przedmiot. Na początku nie wyrzucaj zabawki daleko – dopiero z czasem zwiększaj tę odległość. Staraj się również, aby mruczek widział, jak wypuszczasz przedmiot z ręki oraz jednocześnie dodawaj proste komendy. Po każdym udanym wykonaniu zadania nie zapomnij o wynagrodzeniu swojego pupila w postaci smakołyka lub lubianych przez czworonoga pieszczot.

Jak nauczyć kota podawać łapę?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć kota podawać łapę, możesz także zastosować elementy nagrody i chwalenia zwierzaka. Sam proces nauki nie należy do zbyt skomplikowanych. Wystarczy wziąć jego łapę w dłoń. Trzeba jednak robić to ostrożnie, żeby nie zrazić mruczka. Czynność powtarzaj tyle razy, aż kot zacznie reagować na komendę i wystawiać łapę.

Jakich innych sztuczek mogą nauczyć się mruczki?

Aportowanie i podawanie łapy to niejedyne sztuczki dla kota. Sporą popularnością cieszą się również takie triki jak:

  • obracanie się – zwierzak po usłyszeniu właściwej komendy obraca się na przednich łapach;
  • pozostawanie przez krótki czas w całkowitym bezruchu – mruczek kładzie się i w takiej pozycji nie wykonuje żadnych ruchów;
  • turlanie po podłodze;
  • siad – kot na polecenie grzecznie siada;
  • do nogi – mruczek natychmiast przybiega do opiekuna;

Może się zdarzyć, że trening jednej sztuczki będzie przebiegał pomyślniej niż drugiej, lecz to całkowicie normalne zjawisko. Z tego względu, zanim wprowadzisz zaawansowane ćwiczenia, najpierw postaraj się nauczyć swojego pupila łatwiejszych trików.

Pamiętaj, że dobro kota jest zawsze na pierwszym miejscu

Wiesz już, jak nauczyć kota sztuczek, natomiast w trakcie wykonywanych czynności trzeba pamiętać, że dobro czworonoga powinno być priorytetem. W związku z tym wybieraj tylko takie triki, które nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla zwierzaka. Należy zwracać uwagę nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Jeżeli kot będzie wyraźnie męczył się i nie będzie zadowolony z przebiegu nauki, warto rozważyć wprowadzenie pewnych zmian albo nawet zrezygnować z danej czynności i w miarę możliwości zastąpić ją inną.

Jak nauczyć kota sztuczek? Podsumowanie.

Nie trzeba już mieć żadnych wątpliwości, czy kota można nauczyć sztuczek. Jest to możliwe dzięki umiejętnie prowadzonym treningom, a także cierpliwości. Warto pamiętać, że to nie sprint, a maraton. Popularne triki, które można pokazywać kotu, to między innymi aportowanie i podawanie łapy, ale też wiele innych fizycznych czynności.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się