Jak nauczyć psa mycia zębów? - Butchers

Jak nauczyć psa mycia zębów?

Dla każdego człowieka zupełnie naturalne jest dbanie o własną higienę zębów, jednak nie wszyscy wiedzą jak ważna jest ona również w życiu psa. Z tego względu postanowiliśmy poruszyć ten bardzo ważny temat, czyli jak zadbać o zdrowe uzębienie naszego czworonożnego przyjaciela.

Stopniowo oswajaj psa z nową sytuacją

Przede wszystkim należy pamiętać, że natychmiastowe osiągnięcie efektu jest praktycznie niewykonalne. Najlepiej obrać metodę polegającą na robieniu postępów krok po kroku. Z tego względu na początku zacznij oswajać psa z otwieraniem pyszczka i dotykaniem zębów. Rób to delikatnie, aby go nie wystraszyć.

W momencie, gdy pies zacznie pozytywnie znosić ten etap, przejdź do kolejnego, czyli nakładania pasty na zęby i dziąsła. Możesz ją wcierać na przykład za pomocą gazika. Jeśli pupil przyzwyczai się do tak bliskiego kontaktu, będzie spokojny i wyluzowany. To wystarczający sygnał, aby wdrożyć w życie szczoteczkę, a co za tym idzie – móc dbać o stan uzębienia w klasyczny, w pełni skuteczny sposób.

Chwal psa za dobre zachowanie

To bardzo skuteczna metoda pod warunkiem, że jest stosowana z zachowaniem zdrowego rozsądku. Chwalenie psa poprzez nagrody może przyjmować różne formy. Prawdopodobnie największą popularnością cieszy się podarowanie smakołyku lub ulubionej zabawki w zamian za wykonanie zadania – w tym przypadku za bycie grzecznym. Warto jednak pamiętać, aby chwalić pupila dopiero po realizacji polecenia oraz nie kusić go wcześniej nagrodą. Dzięki temu nie doprowadzisz do sytuacji, gdzie pies będzie się słuchał poleceń tylko w sytuacjach, w których dostrzeże korzyść.

Oczywiście po umyciu zębów nie należy podawać niczego do jedzenia. Zdecydowanie korzystniejszą opcją nagrodzenia psa jest wtedy zabawka.

Na początku mycie zębów psa powinno trwać krótko

Rozważając, jak nauczyć psa myć zęby, należy pamiętać o wcześniej wspomnianej już zasadzie działań krok po kroku. Nawet jeśli zwierzak już oswoił się z działaniami prowadzonymi wewnątrz jamy ustnej, to i tak trzeba wciąż zachowywać szczególną ostrożność. Pierwsze mycie zębów psa nie powinno więc trwać zbyt długo. Nie przejmuj się, że nie uda Ci się dotrzeć do wszelkich zakamarków pyska. W dłuższej perspektywie więcej korzyści przyniesie cierpliwość. Pamiętaj, by przerwać zabieg gdy pupil zacznie się irytować. Może go to całkowicie zniechęcić do dalszych prób mycia zębów, a zmiana jego nastawienia będzie trudna.

Wiele osób zastanawiając się, jak myć zęby psu, bierze pod uwagę tylko klasyczne rozwiązania, czyli pastę i szczoteczkę. My jednak rekomendujemy zastosowanie innych elementów, które nie tylko zadbają o stan psiej jamy ustnej, ale również łatwiej oswoją pupila z tego typu czynnościami.

Polecamy wyposażyć się między innymi w różnego rodzaju żele do dziąseł bądź płyny do płukania. Zalet ich stosowania jest co najmniej kilka. Po pierwsze dzięki nim może być łatwiej przyzwyczajać psa do ochrony wnętrza pyska. Po drugie zapewniają one znacznie bardziej kompleksową ochronę niż tradycyjna szczoteczka. Pamiętaj także, że najwyższą skutecznością cieszą się pasty, które usuwają nie tylko resztki pokarmu i zanieczyszczenia, ale również płytkę nazębną.

Dlaczego mycie zębów psa jest tak ważne?

Głównym celem jest zabezpieczenie przed ubytkami. Brak czyszczenia może doprowadzić do nagromadzenia się płytki nazębnej. Do pewnego momentu jej usunięcie nie stanowi wielkiego wyzwania, jednakże z biegiem czasu nastąpi proces mineralizacji doprowadzający do powstania kamienia nazębnego. To ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ jego rozwój może przyczynić się do różnych chorób, takich jak stan zapalny dziąseł, czy paradontoza.

Nie ma więc żadnych wątpliwości, że bez zdrowych zębów trudno mówić o dobrym stanie całego organizmu oraz pozytywnym samopoczuciu.

Podsumowanie

Mycie zębów psa nie musi sprawiać trudności pod warunkiem wdrożenia w życie kilku istotnych zasad. Podstawowa z nich to cierpliwość, czyli stopniowe oswajanie pupila z nową dla niego sytuacją. Pamiętaj by dbać o higienę ustną psa dzięki czemu zminimalizujesz z ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób, między innymi próchnicy lub paradontozy.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się