Jak wybrać najlepszy drapak dla kota? - Butchers

Jak wybrać najlepszy drapak dla kota?

Koty to zwierzęta, które potrafią zachowywać się bardzo energicznie. Ich właściciele dzielą się wieloma zabawnymi historiami z ich udziałem. Kociaki lubią być w centrum uwagi, ale jednocześnie wyróżniają się nadzwyczajną zmiennością nastrojów. Jednego można być jednak pewnym — każdy kot przepada za drapakami i ta sytuacja nie zmienia się niezależnie od rasy, temperamentu, czy pochodzenia pupila. Jak więc dokonać najlepszego wyboru tej zabawki? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj cały tekst!

Jakość wykonania

O powyższym czynniku niby każdy wie, ale często wiele osób całkowicie o nim zapomina i zajmuje się tylko kwestiami estetycznymi i funkcjonalnymi. To oczywiście spory błąd, ponieważ trzeba brać pod uwagę, że drapaki dla kotów są dość mocno eksploatowane. Niewystarczająco wytrzymały materiał może spowodować, że taka zabawka ulegnie szybkiemu zniszczeniu, a co za tym idzie, właściciel będzie zmuszony do zainwestowania w nowy produkt. Na szczęście można tego uniknąć, ale tylko pod warunkiem wyboru wysokojakościowych drapaków dla kotów.

Wielkość kota

Jedna grupa właścicieli tych zwierząt zadaje pytanie: jaki drapak dla małego kota? Inną część osób nurtuje natomiast pytanie odwrotne: jaki drapak dla dużego kota? Świadczy to o jednym — rozmiar kota to bardzo istotny czynnik przy wyborze wszelkich akcesoriów.

Zasada jest dość prosta — wysokość słupka drapaka powinna przewyższać kota o minimum dziesięć centymetrów. Należy unikać sytuacji, w której pupil jest większy niż tego typu zabawka, ponieważ właściwości tego przedmiotu tracą wtedy na swojej mocy. Idealnym rozwiązaniem będzie drapak, na którym kot będzie się mógł się swobodnie rozciągnąć.

Jaki sznurek na drapak dla kota?

Drapaki dla zarówno dużych, jak i małych kotów powinny cechować się niezniszczalnym (albo przynajmniej bardzo trudnym do uszkodzenia) sznurkiem. W tej roli idealnie sprawdzają się liny sizalowe wykonane ze specjalnej przędzy. Produkuje się je za pomocą włókien agawy, co jest niewątpliwym atutem tego produktu ze względu na dbałość o ekologię. Ten surowiec ma w stu procentach naturalne pochodzenie roślinne, co w dzisiejszych czasach jest niestety coraz rzadziej spotykane.

Sznurek sizalowy oprócz niesamowitej wytrzymałości wyróżnia się także odpornością na ścieranie oraz brakiem zabarwiania innych powierzchni. Warto również wyróżnić liny bawełniane i jutowe. Nie są one wprawdzie tak mocne, jak materiały wykonane z włókna agawy, ale i tak charakteryzują się całkiem wysoką jakością. Koty lubią bawić się z tego typu sznurkami, a właściciel zyskuje pewność, że drapak nie zostanie uszkodzony i posłuży na długi czas.

Jaki powinny być wykonane drapaki dla kotów w domu?

Pamiętajmy, że wybierając dobre drapaki dla kotów, musimy w pierwszej kolejności pamiętać o wygodzie pupila. Niezależnie od rozmiaru zwierzęcia tego typu zabawka powinna zawierać kilka poziomów. Nie przez przypadek uważa się, że najlepszymi opiniami cieszą się tekturowe drapaki dla kotów, gdyż to właśnie tektura stanowi jeden z najlepszych materiałów służących do produkcji tych przedmiotów. Zapewnia ona ponadprzeciętną stabilizację, a ten czynnik jest kluczowy w mieszkaniach, gdyż nikt nie chce, aby zabawka przewróciła się i przy okazji wyrządziła inne szkody.

Postaw na urozmaicenia

Drapaki dla kotów nie muszą być tylko zwykłym przedmiotem składającym się z kawałka tektury i sznurka. Producenci tak tworzą tego typu zabawki, aby właściciele czworonogów mogli stosować różnego rodzaju urozmaicenia. Mowa tu o zawieszeniu między innymi specjalnych piórek bądź podobizn myszy wykonanych na przykład z pluszu. Takie elementy stanowią zdecydowanie większą zachętę do zabawy, przez co kot powinien wykazywać znaczne zaangażowanie.

Warto kierować się zasadą, że im bardziej oryginalna zabawka, tym bardziej zainteresuje pupila. Niezależnie od tego, czy są to drapaki przeznaczone dla dużych kotów, czy dla małych, należy zadbać o to, aby po tygodniu mruczek nie znudził się swoim przedmiotem. Nie ma żadnego problemu z ich dostępnością, ponieważ można je dostać w tradycyjnych sklepach z akcesoriami dla zwierząt, w których znajdują się również między innymi karmy dla kotów.

Dobre drapaki dla kotów uszczęśliwiają

Drapaki dla kotów powinny być nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale również charakterystyczną ich cechą powinna być wytrzymałość. Mruczek lubi przenosić całą swoją energię na zabawki, więc nie będzie żadnym zaskoczeniem sytuacja, gdy właściciele zobaczą swoją czworonożną pociechę skaczącą po całej zabawce. Brak wystarczającej stabilizacji tego przedmiotu może jednak doprowadzić do przewrócenia. Dlatego nie warto oszczędzać na jakości wykonania produktu i postawić na naprawdę dobry, stabilny drapak.