Kiedy kot się stresuje - objawy stresu u kota? - Butchers

Kiedy kot się stresuje?

Zauważyłeś zmiany w zachowaniu swojego ukochanego mruczka? Podejrzewasz, że nieustannie towarzyszą mu nerwy, które mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie? Zostań z nami! Doradzimy Ci, jak złagodzić stres u kota oraz pomożemy znaleźć bodźce wywołujące niepokój.

Kiedy kot się stresuje?

Pomimo że koty są przez wielu uważane za krnąbrne zwierzęta, to stres często towarzyszy w ich życiu. Istnieje mnóstwo powodów doprowadzających do pogorszenia ich samopoczucia. Przyjrzyjmy się więc jednym z najczęstszych czynników wywołujących silny stres u kota:

 • zmiana miejsca zamieszkania,
 • długa rozłąka z opiekunem,
 • tęsknota za dawnym miejscem przebywania lub wcześniejszym opiekunem,
 • przemoc,
 • nadmierny hałas,
 • samotność,
 • choroba.

Nie wykluczamy także jeszcze jednego czynnika: wielokrotnie, przyczyną nerwowości okazuje się trauma z przeszłości. Być może zwierzak trafił kiedyś na nieprzyjaźnie nastawionych ludzi bądź przeżył coś bardzo stresującego, na przykład wypadek. Tak poważne zdarzenia zostają w pamięci na długo, czasami nawet na całe życie.

Jak prawidłowo rozpoznać, co wywołuje silny stres u kota?

Zwracaj szczególną uwagę na różnego rodzaju zmiany. Oczywiście takie zdarzenia jak przeprowadzka lub wyjazd są powszechnymi stresorami, lecz czasami podobne skutki wywołuje coś, co mogłoby się wydawać, iż nie ma aż tak dużego znaczenia. Mowa tu między innymi o nowym przedmiocie w domu. Jeżeli kot z różnych względów musiał pożegnać się ze swoją ulubioną zabawką, to może potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do nowej dla niego sytuacji.

Silny stres u kota – objawy

Poznałeś już najpopularniejsze bodźce, czas więc przedstawić behawioralne objawy stresu u kota. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, zaznaczamy, że symptomy mogą różnić się w zależności od danego osobnika. Mruczki to indywidualiści, zatem mogą inaczej reagować nawet na podobne zdarzenia. Natomiast najczęściej powtarzają się takie zachowania jak:

 • brak aktywności i chęci do zabawy;
 • nadmierne wylizywanie się, czyli wyjątkowo częsta pielęgnacja (zdarza się również, że kot przestaje się myć);
 • długie miauczenie, występujące częściej niż dotychczas;
 • spadek apetytu – jeśli kot nie ma ochoty jeść nawet swoich ulubionych smakołyków, jego poziom stresu może być niezwykle wysoki;
 • samodzielne wyrządzanie sobie krzywdy, na przykład poprzez intensywne drapanie, które doprowadza do powstawania ran;
 • zaparcia, wymioty, biegunka – wszystkie takie problemy również można uznać za objawy stresu u kota;
 • zmiana temperatury ciała – możliwy jest nie tylko jej wzrost, ale również spadek;
 • agresywne zachowanie, które wprost świadczy o nadmiernej nerwowości oraz niepanowaniu nad emocjami.

Jeżeli jakiekolwiek zachowanie Twojego pupila wzbudza wątpliwości, zareaguj. W jaki sposób? Skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub kocim behawiorystą. Fachowiec z pewnością postawi skuteczną diagnozę oraz stwierdzi, co dokładnie dolega ukochanemu zwierzakowi.

Jak odstresować kota?

Wykonywanie ulubionych czynności to jedno z największych źródeł relaksu – chyba każdy zgadza się z tym stwierdzeniem. Polecamy więc zabawę z kotem wraz z użyciem jego ulubionych zabawek. Dzięki temu zwierzak powinien przynajmniej na chwilę zapomnieć o stresujących dla niego wydarzeniach.

Świetnym pomysłem jest również przygotowanie przytulnego miejsca. Może pełnić ono funkcję kryjówki, w której zwierzak będzie „ się chował” gdy odczuwa niepokój. Jeżeli mruczek lubi bezpośredni kontakt z człowiekiem, postaraj się podarować mu więcej swojej uwagi. Jak złagodzić stres u kota w jeszcze inny sposób? Odtwórz cykl łowiecki w ramach zabawy, a samopoczucie zwierzaka powinno się poprawić.

Stres u kota – leczenie

Próbujesz rozmaitych metod w celu stworzenia pupilowi doskonałych warunków do życia, jednakże żaden sposób nie przynosi efektów? Niestety, takie sytuacje zdarzają się wielokrotnie. Należy wtedy udać się do weterynarza, aby wykluczyć możliwe choroby wewnętrzne albo do behawiorysty. Najprawdopodobniej poziom stresu u kota stał się tak wysoki, iż mruczek nawet z Twoją pomocą sobie z nim nie radzi.

Im mocniejszy stres, tym poważniejsze rozwiązania należy zastosować. W razie konieczności niezbędne mogą okazać się środki farmakologiczne. Są one dobierane na podstawie takich czynników jak ogólny stan zdrowia zwierzaka. Takie leki może przepisać tylko lekarz weterynarii. W innym przypadku ich przyjmowanie jest niedozwolone, ponieważ istnieje ryzyko narażenia mruczka na utratę zdrowia, a w krytycznych przypadkach nawet życia.

Podsumowanie

Wyjaśniliśmy, jak leczyć stres u kota oraz co go wywołuje. Wierzymy, że Twój mruczek już niedługo zacznie w pełni cieszyć się kocim życiem. Tego Tobie i jemu życzymy, ponieważ każdy zwierzak zasługuje na szczęście.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się