Jakie są najlepsze sposoby na kontrolowanie instynktu łowieckiego kota? - Butchers

Jakie są najlepsze sposoby na kontrolowanie instynktu łowieckiego kota?

Koty to piękne i sympatyczne, a jednocześnie krnąbrne i drapieżne zwierzęta. Gdzie więc leży prawda? Pośrodku! Tym razem zajmiemy się analizą sposobów na zaspokojenie instynktu łowieckiego u kota. Wyjaśnimy również, jakich zachowań należy unikać oraz przedstawimy pełny (punkt po punkcie) cykl łowiecki kota.

Dlaczego koty mają instynkt łowiecki?

Rozwiązanie tej zagadki jest prostsze, niż wydaje się większości ludzi. Kot domowy to wciąż ssak drapieżny, lecz udomowiony. Takie zwierzę zostało w pełni przystosowane do życia pośród ludzi – w mieszkalnych warunkach. Pomimo to nie da się walczyć z naturą i tym bardziej z nią wygrać.

Skłonności mruczków do polowania są więc całkowicie normalne. Wynikają one z faktu, iż naturalnym sposobem kotów na zdobywanie pokarmu jest właśnie polowanie. Co więcej, ten rodzaj czworonogów uwielbia działać indywidualnie. Warto wspomnieć, iż większość rasowych kotów wyraża wyjątkowo silne zapędy łowieckie, których wbrew pozorom nie należy blokować.

Czym jest cykl łowiecki kota?

Jedno z najciekawszych zagadnień stanowi cykl łowiecki kota. To właśnie on odpowiada za całkowite zaspokojenie potrzeb mruczków. Wprawdzie koty wielokrotnie stanowczo przeciwstawiają się rutynie, to w tym przypadku mówimy o powtarzalnych czynnościach.

  1. Polowanie. Pierwszy etap kociego cyklu łowieckiego. Zwierzak najpierw lokalizuje potencjalną zdobycz, lecz zazwyczaj nie od razu wykonuje decydujący krok. Najpierw poświęca sporo czasu na obserwację ofiary. Równie często zmienia swoje położenie w celu znalezienia optymalnej pozycji. Takie zachowanie przypomina obmyślanie najlepszego planu.
  2. Złapanie. Gdy wreszcie zwierzę uzna dany moment za stosowny, skacze na zdobycz. Mruczek jest gotowy zrobić wszystko, aby dany przedmiot wpadł w jego sidła. W razie konieczności kot bez chwili zawahania wpada w pościg. Gonitwę można uznać za zakończoną sukcesem, gdy zdobycz ostatecznie padnie łupem czworonoga.
  3. Zabawa. Kot odniósł sukces w postaci upolowania ofiary. Skoro zadanie zostało wykonane pomyślnie, nadszedł czas na nagrodę. Jest nią po prostu zabawa. W jaki dokładnie sposób przebiega? Trudno jednoznacznie stwierdzić, ponieważ sporo zależy od rasy kota. Zazwyczaj mruczek podrzuca swoją zdobycz, dotyka ją łapkami i wykonuje wszystkie inne czynności, dzięki którym odczuwa bezpośredni kontakt ze swoim łupem.
  4. Konsumpcja. Ten punkt cyklu łowieckiego kota odnosi się głównie do tych przypadków, w których ofiarę polowania stanowi jedzenie. Mowa tu o innych zwierzętach, na przykład myszach. Gdy mruczek uzna, że zabawa trwała już wystarczająco długo i należy ją zakończyć, zajmie się konsumpcją, czyli zjedzeniem ofiary.
  5. Higiena i pielęgnacja. Koty to zwierzęta przywiązujące olbrzymią wagę do własnej higieny. Mycie sprawia im przyjemność. Czynność ta stanowi dla nich konieczność nawet w cyklu łowieckim.

Relaks i odpoczynek. Zakończone sukcesem polowanie, wszystkie zadania wykonane – to znaki, iż nadszedł czas na długo wyczekiwany odpoczynek. Przedstawienie pełnego cyklu łowieckiego u kota nie może więc obejść się bez relaksu. Dzięki niemu zwierzak regeneruje się, a także zbiera siły na kolejne wyzwania, z którymi będzie mierzył się już w niedalekiej przyszłości. W kocim życiu nieustannie dzieje się coś ciekawego.

Kontrolowanie instynktu łowieckiego kota poprzez rozsądną zabawę

Jednym z najtrudniejszych zadań czekających na właścicieli mruczków jest zaspokojenie instynktu łowieckiego. W tym celu należy użyć ogólnodostępnej zabawki, na przykład sztucznej, poruszającej się myszy czy piłeczki. Powinna ona sprawić, że zwierzak poczuje się jak na prawdziwym polowaniu, a co za tym idzie – zacznie działać według tradycyjnych zasad.

Należy pamiętać, żeby wdrożyć w życie również pozostałe elementy cyklu łowieckiego u kota. Gdy mruczek złapie zabawkę, daj mu czas na zabawę z nią. Następnie poczęstuj zwierzaka ulubionym posiłkiem lub smakołykiem. O higienę i odpoczynek nie musisz się już martwić. Koty to inteligentne zwierzęta i z tymi zadaniami poradzą sobie bez pomocy człowieka.

Unikaj tego błędu w trosce o kota i otoczenie!

Kot biegający na zewnątrz, który robi wszystko, co mu się podoba – zdecydowanie odradzamy ten pomysł. Po pierwsze to bardzo duże zagrożenie dla otoczenia, ponieważ nie wiadomo do czego posunąłby się zwierzak. Po drugie instynkt łowiecki u kota może okazać się niewystarczający do poradzenia sobie ze wszystkimi zagrożeniami. Przykład? Rozpędzony samochód. Z nim mruczek nie miałby żadnych szans, więc nie pozwalaj mu na samotne wycieczki bez nadzoru.

Kontrolowanie instynktu łowieckiego kota – podsumowanie

Najlepszym sposobem na kontrolowanie instynktu łowieckiego jest szeroko pojęta zabawa. Pozwala ona zwierzakowi spełniać swoje potrzeby bez wyrządzania krzywdy sobie oraz innym zwierzętom, ludziom i przyrodzie to jak i również jest to jeden z najlepszych sposobów na zbudowanie z pupilem. Nigdy natomiast nie wysyłaj mruczka na samotne eskapady. Tego typu polowania mogą mieć katastrofalne skutki, których każdy wolałby uniknąć.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się