Kot i pies w sylwestra — jak pomóc przetrwać sylwestra? - Butchers

Kot i pies w sylwestra — jak pomóc pupilom przetrwać sylwestra?

Sylwester to jeden z najpiękniejszych okresów w całym roku kalendarzowym. Utożsamiany jest on z fantastyczną zabawą, radością i świętowaniem w gronie najbliższej rodziny, przyjaciół, czy znajomych. Niestety, nie dla wszystkich ta noc jest tak kolorowa i wyjątkowa jak dla większości ludzi. Mowa tu o naszych czworonożnych przyjaciołach.

Jak pomóc zwierzętom w sylwestra? Co zrobić, gdy pies boi się w sylwestra, a kot wykazuje paniczny strach? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Pies i kot w sylwestra — trzymaj je z dala od sztucznych ogni

Wiele osób nie wyobraża sobie sylwestra bez sztucznych ogni, czyli popularnych fajerwerków. Nie da się zanegować faktu, że bardzo upiększają świętowanie, aczkolwiek dla właścicieli zwierząt stanowią spore wyzwanie i niebezpieczeństwo. Opiekunowie muszą się zastanawiać, co zrobić, żeby pies lub kot nie bał się w Sylwestra. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi.

  • Trzymajmy pupila z dala od dźwięku sztucznych ogni (spacery w okolicach godziny dwunastej w nocy są tego dnia absolutnie niewskazane).
  • Jeśli nasz pies to toleruje, kupmy mu słuchawki – są dostępne w wielu sklepach zoologicznych na terenie całego kraju. Pełnią one dwie funkcje – są zabawką, a jednocześnie minimalizują ryzyko wystąpienia sytuacji, gdy pies boi się w Sylwestra odgłosów dochodzących z zewnątrz.
  • Bądźmy przygotowani na to, że kot (ale nierzadko pies również) będzie w Sylwestra szukał w domu bezpiecznej kryjówki. Udostępnijmy mu zatem przestrzeń za meblami czy za łóżkiem i stwórzmy otwartą przestrzeń (możliwość wchodzenia do różnych pokoi, a nawet szaf). Z pewnością w końcu znajdzie swój spokojny azyl.
  • Aby nasz kot i pies był spokojniejszy, warto zasłonić okna (mniejsze rozbłyski światła), a jeśli nie są dźwiękoszczelne to dodatkowo je wygłuszyć (choćby kocami).
  • Innym sposobem skutecznego odwracania uwagi od huku z zewnątrz jest pozostawienie włączonego telewizora lub radia – ważne, by był to dźwięk jednostajny, nie męczący słuchu.

Jak pomóc psu oraz kotu w sylwestra w jeszcze większym stopniu?

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc przede wszystkim przygotuj możliwie jak najlepsze warunki dla czworonoga. W pierwszej kolejności zamknij wszystkie okna w domu, dzięki czemu chociaż w pewnym stopniu odgłosy dochodzące z zewnątrz zostaną wyciszone. Następnie zachowuj się naturalnie – nie wprowadzaj nerwowej atmosfery, sprawiając wrażenie oczekującego na wystąpienie jakiegoś strasznego zdarzenia. Nerwy bardzo szybko udzielą się też pupilowi, a tego chcemy rzecz jasna uniknąć.

Jeżeli Twój pies nie ma wszczepionego czipu, to stwórz tak zwaną adresatkę. Na obroży montuje się specjalną blaszkę bądź przyczepia breloczek z imieniem, nazwiskiem oraz numerem telefonu właściciela. Dlaczego to tak istotna kwestia, wyjaśnimy w następnym akapicie.

Pies lub kot uciekł w sylwestra — co robić?

Właśnie w tego typu sytuacjach mogą okazać się zbawienne czipy bądź adresatki. Dzięki tym elementom możesz odnaleźć swoich pupili w przypadku ich ucieczki. Takie zdarzenia są niestety dość częste, dlatego trzeba zawsze zastanawiać się, jak im pomóc w sylwestra. W innym wypadku może dojść do niechcianej ucieczki.

Oczywiście czip to zdecydowanie lepsza metoda niż adresatka – z tego względu, że wygrawerowanie numeru telefonu na obroży lub założenie breloku z kontaktem do właściciela nie daje jeszcze żadnej gwarancji odnalezienia zwierzęcia. Tak naprawdę wtedy ewentualne powodzenie (bądź jego brak) uzależnione jest od zachowania ludzi, którzy znajdą pupila. Aż strach sobie wyobrażać, co czuje pies lub kot w sylwestra, będąc zupełnie samym na obcej ulicy na nieznanym terenie. Nigdy nie można być pewnym zachowania czworonoga podczas ogromnego stresu. Znanych jest już wiele sytuacji, gdy pies lub kot w sylwestra po prostu zaczął biec przed siebie i zatrzymał się dopiero po kilku kilometrach, a to już bardzo duża odległość, znacznie utrudniająca poszukiwania.

Czy kot lub pies w sylwestra może korzystać z leków?

Wiemy już, że szczególnej opieki wymaga zarówno kot, jak i pies w sylwestra. Tabletki mogą okazać się bardzo dobrym pomysłem na uspokojenie zwierząt. W tym celu należy poprosić weterynarza o odpowiednie leki, mające na celu obniżyć lęk oraz przede wszystkim uspokoić pupila. Warto jednak wypróbować je jeszcze przed ostatnim dniem w roku ze względu na możliwe wystąpienie różnych reakcji organizmu. Niektóre leki są nawet odradzane ze względu na duże ryzyko spowodowania groźnych skutków ubocznych, takich jak chociażby częściowa utrata kontroli nad mięśniami bądź halucynacje. Dlatego nigdy nie podawaj czworonożnemu przyjacielowi żadnych tabletek bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem!

Alternatywą są zyskujące ostatnio na popularności preparaty na bazie roślin, które działają łagodnie i są w pełni bezpieczne. Jedne z nich to olejki CBD, które mają udowodniony wpływ na układ nerwowy ssaków wzmacniają go, chronią, zmniejszają stany lękowe oraz agresywne zachowania. Dlatego też mogą być rozwiązaniem nie tylko doraźnym zwłaszcza dla właścicieli czworonogów z duża ilością lęków.

Pies lub kot sam w domu w sylwestra

Niektórzy właściciele mają dylemat, co zrobić z psem w sylwestra i ostatecznie podejmują decyzję, aby zostawić go samego w domu. Podobnie zachowują się czasami właściciele kotów. To trudna kwestia, której nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć – wszystko zależy od konkretnej sytuacji i od danego zwierzaka.

Eksperci są natomiast zgodni co do tego, że nie powinniśmy zostawiać psa lub kota samego, gdy to jego pierwszy Sylwester w naszym domu. Przyczyna jest prosta nie jesteśmy jeszcze pewni, jak zareaguje on na tego typu stresową sytuację. Podobnie powinniśmy zapewnić pupilowi towarzystwo (jeśli nie nasze, to przynajmniej rodziny lub znajomych, choć sytuacją idealną byłoby wcześniej sprawdzenie, jak traktuje on obcych ludzi) kiedy wiemy, że reaguje nerwowo na hałas i fajerwerki. Tylko będąc pewnym, że pies lub kot toleruje huk petard, możemy myśleć o pozostawieniu go samemu. Ważne jednak, by było to w jego własnym, dobrze znanym i odpowiednio przygotowanym otoczeniu kategorycznie nie powinniśmy zabierać zwierzaka na imprezy masowe.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się