Mieszanie suchej karmy i mokrej dla kota - jak robić to poprawnie - Butchers

Mieszanie suchej karmy i mokrej dla kota – jak robić to poprawnie

Schemat żywienia kota powinien uwzględniać przede wszystkim wiek, stan zdrowia i tryb życia zwierzaka. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na żywienie wyłącznie karmą suchą, wyłącznie karmą mokrą lub mixed feeding – zadbaj o to, by codzienne porcje w pełni pokrywały zapotrzebowanie mruczka na wszystkie mikro i makroskładniki oraz dostarczały mu odpowiednią ilość kalorii.

Czy można mieszać karmy dla kota?

Dzikie koty żywią się przede wszystkim samodzielnie upolowanymi myszami. Mysia tuszka jest niskokaloryczna i lekkostrawna. Stanowi również najlepsze źródło tauryny (aminokwasu odpowiedzialnego za zdrowie układu krwionośnego, nerwowego i wzrok kota) oraz skutecznie nawadnia organizm zwierzaka (koty z natury piją niewiele). Model żywienia kotów domowych maksymalnie zbliżony do tego naturalnego opiera się wyłącznie na mokrej karmie.

W przypadku zdrowych kotów nie ma jednak przeciwwskazań do mieszania karmy, czyli podawania zwierzakowi zarówno karmy mokrej, jak i suchej.

Czy kota można karmić tylko suchą karmą?

Tak, jednakże należy wówczas uważnie monitorować ilość płynów przyjmowanych przez zwierzaka – w tym modelu żywienia istnieje dość wysokie ryzyko odwodnienia organizmu kota i pojawienia się z tego powodu problemów z nerkami. 

Czy można mieszać suche karmy dla kota?

Mieszanie suchych karm liofilizowanych nie jest dobrym pomysłem. W tej opcji zapanowanie nad kalorycznością posiłku oraz zapewnieniem kotu odpowiedniej podaży wszystkich składników odżywczych będzie bardzo trudne. Wyjątkiem może być sytuacja zmiany karmy z jednego rodzaju na drugi – wówczas w okresie przejściowym możliwe jest mieszanie nowej karmy ze starą i stopniowe zmienianie proporcji na rzecz karmy docelowej.

Jak mieszać karmę mokrą i suchą w codziennej diecie kota?

Mixed feeding należy oprzeć o zalecenia producenta wybranych przez siebie karm dla kotów, a w razie potrzeby skonsultować model żywienia oraz objętość i częstotliwość poszczególnych posiłków ze specjalistą, lekarzem weterynarii lub dietetykiem.

Na etykiecie każdej karmy powinna znajdować się czytelna informacja o zalecanych, standardowych dawkach danego produktu w diecie kota. Pamiętaj, że wymiana posiłku z karmy mokrej na suchą nie może odbywać się w proporcji 1:1. Karma sucha jest kilkukrotnie bardziej kaloryczna i jej nadmierna podaż w diecie może w krótkim czasie doprowadzić do nadwagi lub otyłości u zwierzaka.

Dzikie koty jedzą od kilku do kilkunastu posiłków w ciągu doby. Domowe mruczki zadowalają się najczęściej 4 – 6 porcjami, w ramach których będziesz serwował kotu zarówno mokrą, jak i suchą karmę.

Jak zaplanować karmienie kota morką i suchą karmą?

  • Ustal ramowy plan dnia i pory podawania mokrego posiłku pupilowi.
  • Mokra karma nie powinna zalegać w kociej miseczce, dlatego dobrym pomysłem jest podanie zwierzakowi porcji ulubionego paszteciku czy smakowitych kawałków w galarecie w ramach pierwszego, porannego posiłku.
  • Sucha karma może leżeć w miseczce przez kilka godzin – to dobry pomysł na zagwarantowanie zwierzakowi dostępu do jedzenia na czas Twojej nieobecności w domu.

Mieszanie karmy dla kota - najważniejsze zasady

Decydując się na mixed feeding musisz wybrać morką i suchą karmę w taki sposób, by ich składy wzajemnie się uzupełniały i dostarczały organizmowi Twojego pupila wszystkich niezbędnych składników, oczywiście w odpowiednich ilościach i proporcjach. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w różne rodzaje najwyższej jakości karm od jednego producenta.

Karma sucha i morka powinna być skomponowana w oparciu o naturalne surowce, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Głównym składnikiem każdej karmy dla kota musi być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Tylko mięso jest bowiem w stanie zaspokoić w pełni zapotrzebowanie kota na taurynę oraz swoiste wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę A w najlepszej dla kota postaci.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • karmę mokrą i suchą dobierz do wieku kota – karmy dostępne są w trzech standardowych postaciach: karma dla juniorów (do 12. miesiąca życia), karma dla kotów dojrzałych (do 7. roku życia) i karma dla kocich seniorów (powyżej 7. roku życia)
  • obydwa rodzaje karmy dopasuj do trybu życia kota i jego indywidualnych cech – zwróć uwagę na kaloryczność posiłków, która jest szczególnie ważna w przypadku zwierząt po kastracji / sterylizacji i wszystkich kocich leniuszków
  • dostosuj karmę morka i suchą do szczególnych potrzeb żywieniowych kota – zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii
  • zapewnij kotu dostęp do świeżej wody – to szczególnie ważne w mieszanym modelu żywienia i podczas żywienia wyłącznie karmą suchą
  • przechowuj karmę mokra i suchą zgodnie z zaleceniami producenta – obydwie w suchym i chłodnym pomieszczeniu; karmę mokrą po otwarciu należy przechowywać w lodówce (nadaje się do spożycia przez maksymalnie 12 – 24 godziny)
  • karmę suchą i morką podawaj kotu w temperaturze pokojowej – mokrą karmę wyjętą z lodówka należy delikatnie podgrzać (mniej więcej do temperatury 18 – 22 st.C).

Podsumowanie

Decydując się na mixed feedidng należy dobrać wysokiej jakości karmę mokrą i suchą (najlepiej od jednego producenta) i stosować się do zaleceń znajdujących się na etykiecie (dotyczących objętości / gramatury porcji).

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się