Jak zrozumieć mowę ciała kota? Sygnały, które przekazuje nam nasz pupil. - Butchers

Jak zrozumieć mowę ciała kota? Sygnały, które przekazuje nam nasz pupil.

Koty nie rozumieją tego, co do nich mówisz, choć oczywiście kojarzą wybrane komunikaty z konkretnymi czynnościami. Zwierzaki są natomiast niezrównane w odczytywaniu Twoich emocji. Wyczuwają między innymi radość, niepokój i smutek. Wiedzą, kiedy źle się czujesz lub jesteś przemęczony. A jak kot komunikuje się z otoczeniem? Najwięcej o zwierzaku, jego aktualnym nastroju i potrzebach powie Ci… język ciała kota.

Sprawdź, czy wiesz, co Twój kot chce Ci przekazać za pomocą ogona, przybieranych postaw i dźwięków.

Kocia mowa ciałem - co oznaczą kocia postawa?

Mowa ciała kota jest bogatym źródłem informacji, które pozwalają Ci lepiej zrozumieć, jak się czuje, czy jest zadowolony, zestresowany, czy może potrzebuje uwagi. Kocia mowa ciałem to przede wszystkim przybieranie różnych postaw, ale również mowa kociego ogona.

Głowa i uszy kota – co mogą sygnalizować?

Wysoko uniesiona głowa z pyszczkiem skierowanym do przodu i nieruchomymi uszami to oznaka dobrego samopoczucia i pewności siebie. Jeśli kot opuszcza głowę w dół (w innej sytuacji niż jedzenie i zabawa, oczywiście), najprawdopodobniej czuje się przestraszony lub zagrożony. Takiej postawie mogą dodatkowo towarzyszyć intensywnie poruszające się uszy, które zwierzak próbuje skierować w stronę niepokojącego go dźwięku.

Okrągła postawa i przeciąganie się

Kot przyjmujący okrągłą postawę, ze zgiętymi łapami pod sobą, oznacza najczęściej, że czuje się bezpiecznie. Przeciąganie się to również wyraz komfortu i zadowolenia. Koty robią to często po przebudzeniu lub przed rozpoczęciem zabawy. Jeśli Twój pupil kładzie się na grzbiecie i pokazuje Ci swój brzuszek – wiedz, że zwierzak naprawdę Ci ufa, choć wcale nie musi oznaczać to zgody na to, by go po brzuszku głaskać.

Wyprężony grzbiet, postawiony do góry ogon i ustawienie bokiem

To pozycja, którą przybiera kot, który chce wyglądać na większego i groźniejszego niż jest w rzeczywistości. Kot przyjmuję tę pozycję w obliczu zagrożenia, gdy w jego pobliżu pojawia się np. pies, którego się boi lub obcy mu człowiek. Jeśli zauważysz taką pozycję u swojego pupila koniecznie skontroluj swoje otoczenie – być może zwierzak zauważył coś, czego Ty nie widzisz, a następnie uspokój kota. Obcego kota po prostu zignoruj – kolejnym kocim krokiem może być bowiem atak.

Mowa kota - ogon

Sporo o kocie i tym, co aktualnie chodzi mu po głowie, mówi ogon. Mowa ogona kota może komunikować między innymi dyskomfort, niepokój i złość, ale również radość i ekscytację.

Mowa kociego ogona – jak ją odczytywać?

  • Obniżony ogon pozostający blisko ciała – może oznaczać strach, niepokój lub złość. Zwierzak może w ten sposób ukrywać charakterystyczne tylko dla niego zapachy, np. gdy coś mu dolega lub nie chce być rozpoznany.
  • Ogon uniesiony wysoko w górę, sztywny i wibrujący – najczęściej oznacza, że Twój pupil jest pewny siebie, ma dobry nastrój i może być chętny do zabawy.
  • Ogon uniesiony lekko ku górze i wygięty w łuk – może sugerować ciekawość. Twojego pupila zaintrygowało coś, co znajduje się w pobliżu, ale może nie być pewny swojego bezpieczeństwa. Jeśli jednak kot dodatkowo syczy – niewiadoma po prostu go zezłościła.
  • Wyciągnięty w górę i lekko wibrujący ogon u kota to najczęściej oznaka ekscytacji. Taka pozycja jest charakterystyczna dla doskonale bawiącego się kota i zwierzaka, którego w odpowiedni sposób głaskasz.
  • Ogon uniesiony do połowy i delikatnie się kołyszący na boki może być oznaką niezdecydowania, np. gdy kot przechadza się po domu, ale bez wyraźnego celu.
  • Krótkie i szybkie ruchy lekko uniesionego ogona wskazują na zdenerwowanie u zwierzaka.

Komunikacja werbalna kociąt i dorosłych kotów

Kocięta miauczą do swoich matek, sygnalizując w ten sposób swoje potrzeby, przede wszystkim te związane z jedzeniem. Kocie mamy przestają odpowiadać na miauczenie młodych w momencie, gdy przestają karmić je swoim mlekiem. Dorosłe koty zachowują umiejętność miauczenia i stosują ją, by to od Ciebie wyegzekwować dodatkową porcję pysznej karmy lub pieszczot. I umówmy się, to działa! Specyficzna tonacja miauczenia, przywodząca na myśl płacz dziecka, sprawia, że jesteśmy gotowi niemal od razu rzucić się miauczącemu zwierzakowi z pomocą.

Ale kot nie tylko miauczy! Może również mruczeć, syczeć, warczeć i prychać.

  • Mruczenie – kot mruczy celowo i intencjonalnie, nie tylko, gdy jest szczęśliwy i odprężony. Mruczenie może również sygnalizować, że kot jest chory lub coś go boli.
  • Syczenie – może być reakcją na niepokojący dźwięk lub wyczucie przez kota obcego zwierzaka, np. za oknem lub za drzwiami.
  • Warczenie – kot, który wydaje z siebie warczące dźwięki może być przestraszony lub zły. Jeśli nie zlikwidujesz przyczyny niepokoju zwierzaka – pupil może stać się agresywny, zacząć drapać lub gryźć.
  • Prychanie – fuczenie i prychanie może towarzyszyć sytuacjom stresowym. Powodem do prychania dla kota mogą być np. odwiedziny Twoich znajomych lub pojawienie się nowego członka rodziny, dziecka lub kolejnego zwierzaka. Jeśli Twój kot zaczyna prychać bez wyraźnej przyczyny – należy skontrolować stan zdrowia pupila.

Podsumowanie

Pamiętaj, że każdy kot ma swoje indywidualne zachowania i charakterystyczne sposoby komunikacji. Ważne jest, aby poświęcić czas na obserwację swojego kota i zrozumienie, jakie sygnały on przekazuje. To pomoże w budowaniu silniejszej więzi i lepszej komunikacji między Tobą a Twoim futrzanym przyjacielem.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się