Porady dotyczące pielęgnacji długowłosych kotów - Butchers

Porady dotyczące pielęgnacji długowłosych kotów

Całkowicie zwyczajną sytuacją jest dbanie ludzi o wygląd. Co ciekawe, właściciele zwierząt również zabiegają, aby ich pupile zachwycały prezencją. Celów wykonywanych zabiegów jest jednak znacznie więcej. Jednym z najważniejszych jest bez wątpienia przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Warto więc dowiedzieć się, co należy robić, aby odnieść zamierzony efekt oraz nie wyrządzić przy tym żadnej krzywdy zwierzakowi. W tym celu przedstawiamy cenne porady dotyczące pielęgnacji kotów długowłosych.

Jakie są najważniejsze etapy pielęgnacji kotów długowłosych?

Pielęgnacja opiera się przede wszystkim na czesaniu pupili. Czynność ta pozwala zapobiec powstawaniu kołtunów. W wielu przypadkach tylko używanie szczotki dla kotów długowłosych pozwoli pozbyć się martwego włosia. Zwracaj także szczególną uwagę na oczy mruczka, gdyż sporo sierści w ich okolicy może podrażniać śluzówkę. U niektórych osobników niezbędne okazuje się strzyżenie, lecz nie jest to regułą.

Częste kąpiele u kotów nie są wymagane, gdyż zwierzęta te doskonale radzą sobie samodzielnie w tym zakresie. Jeżeli jednak zauważysz, że Twój pupil jest ubrudzony bądź po prostu uznasz, że to odpowiedni moment na intensywniejsze zadbanie o jego higienę, nie wahaj się. Do tego celu użyj szamponu dla kotów długowłosych.

Czy niezbędny jest zakup maszynki do strzyżenia kotów długowłosych?

Kiedyś dbanie o włosy swoich pupili należało tylko do zadań właścicieli. Teraz opiekunowie oczywiście wciąż odgrywają niezwykle istotną rolę w tym procesie, lecz mogą liczyć na pomoc z zewnątrz. Każdy ma szansę skorzystać z usług groomerskich, czyli udania się na wizytę do tak zwanego groomera. Zawód ten nie istnieje długo, gdyż powstał zaledwie kilkanaście lat temu, a mimo to cieszy się już sporym zainteresowaniem.

Nic zresztą dziwnego, gdyż mowa tu o niczym innym jak psim fryzjerze. Do jego obowiązków należy przede wszystkim wykonywanie zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych, takich jak:

 • strzyżenie kotów długowłosych,
 • trymowanie,
 • czyszczenie uszu,
 • obcinanie pazurów,
 • kąpiele,
 • czesanie.

Jeżeli jednak wolisz działać samodzielnie, nikt Ci tego nie zabrania, lecz musisz pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Przede wszystkim nigdy nie przycinaj kocich wąsów. Poza tym strzyżenie nie jest konieczne w każdym przypadku. Wiele zależy tu od danej rasy oraz stanu zdrowia. Jeśli planujesz jednak wykonać ten zabieg, wybierz odpowiednią maszynkę. Do strzyżenia kotów długowłosych musi być ona niewielkiego rozmiaru, a jej praca powinna być możliwie jak najcichsza. Uważaj także, aby nie zrobić krzywdy zwierzakowi, ponieważ jego skórę cechuje nadzwyczajna delikatność.

Jaki szampon dla kotów długowłosych jest odpowiedni?

Szczególnie istotne znaczenie w pielęgnacji czworonogów mają produkty kosmetyczne. Spośród nich należy wyróżnić szampon dla kotów długowłosych. Powinien on zawierać w swoim składzie substancje, które wspomagają proces rozczesywania włosów. Poza tym warto wybierać produkty chroniące skórę przed podrażnieniami. Działania nawilżające, odżywiające i regenerujące zawsze mają pozytywny wpływ na zdrowie zwierzaka.

Karma dla kotów długowłosych – jaką wybrać?

Ze względu na nieustanny rozwój firm produkujących jedzenie dla kotów, w sklepach można znaleźć karmy dedykowane długowłosym rasom. Ich głównymi zaletami są składniki odpowiadające za poprawę kondycji skóry i sierści, a także zapobieganie powstawania łupieżu. Warto również wspomnieć o istnieniu specjalnych produktów odkłaczających. Ich głównym zadaniem jest – jak sama nazwa wskazuje – ograniczenie ryzyka tworzenia się uciążliwych kołtunów. Poza tym każda karma dla kotów długowłosych (i nie tylko) powinna:

 • nie zawierać sztucznych ulepszaczy,
 • być naturalna,
 • aktywnie wspomagać rozwój całego organizmu.

Oprócz tego karmy powinny pochodzić od sprawdzonych i bezpiecznych producentów, którzy spełniają wysokie wymogi zarówno smakowe, jak i żywnościowe. Jedną z takich firm jest Butcher’s.

Jak poradzić sobie z kołtunami u kotów długowłosych?

Jednym z najbardziej dokuczliwych problemów, z którym mierzą się właściciele czworonogów podczas pielęgnacji swoich pupili, to kołtuny. U kotów długowłosych stanowią one jeszcze poważniejszy problem, ponieważ są wyjątkowo trudne do usunięcia. Oczywiście część z nich można wyeliminować ręcznie, jednak z reguły sprawiają one znacznie większe trudności. W takich przypadkach konieczne okazuje się użycie dodatkowych narzędzi, a zwłaszcza furminatora. Pamiętaj jednak, aby nie urazić pupila.

Warto także zwracać uwagę na czynności zapobiegawcze. Szczotka dla kotów długowłosych to podstawowe narzędzie służące do rozczesywania. Najważniejsza jest regularność, gdyż to właśnie ona zmniejsza ryzyko powstawania kołtunów. Poza tym możesz stosować specjalne kosmetyki.

Porady dotyczące pielęgnacji kotów długowłosych – podsumowanie

Z reguły pielęgnacja kotów długowłosych polega na dbaniu o ich sierść. Regularne wyczesywanie jest niezbędne w celu usunięcia martwego włosia. Nie zapominaj również o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak:

 • czyszczenie uszu i oczu,
 • mycie zębów,
 • kąpiele.
Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się