Rasy kotów dla alergików – jakie są najlepsze? - Butchers

Rasy kotów dla alergików – jakie są najlepsze?

W XXI wieku jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych jest bez wątpienia szeroko pojęta alergia. Przybiera ona różnorodne formy i dotyczy rozmaitych aspektów życia. Z tego względu w tym artykule postaramy się wskazać najlepszego kota dla alergika. Jaka rasa będzie najbezpieczniejsza? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Jaki kot dla alergika?

Można żartobliwie stwierdzić, że najlepszy kot dla alergika jest taki, który nie uczula. Pisząc już jednak całkowicie poważnie, głównym zadaniem jest wybór takiej rasy, u której nie występuje sierść lub występuje, ale nie wywołuje niepożądanych objawów.

Najczęściej w przypadku alergii pojawia się ostre łzawienie oczu połączone z obfitym katarem. Dzieje się tak przez ilość produkowanych alergenów, takich jak białko uczulające. Oczywiście trudno wybrać takiego pupila, który kompletnie nie będzie uczulał, aczkolwiek można w znacznym stopniu zredukować kłopotliwe i męczące symptomy.

Wybierz sprawdzone rasy kotów dla alergików

Wiedz, że nie jesteś sam z tym problemem. O tym, jak szeroka jest skala uczuleń, świadczy fakt, iż wręcz przypisano niektóre rasy kotów dla alergików. Teraz przedstawimy kilka z nich, abyś mógł dokonać świadomego wyboru – zgodnego z własnymi możliwościami i upodobaniami.

Sfinks

Zastanawiając się, jaki kot dla alergika będzie najlepszy, trzeba już na początku wspomnieć o sfinksie. To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych ras wśród osób zmagających się z problemem uczuleń. Nic zresztą dziwnego, gdyż zwierzę to, jest całkowicie pozbawione sierści. Oznacza to, iż w powietrzu będzie znajdować się zdecydowanie mniej cząsteczek szkodliwych białek. Nie rozprzestrzeniają się one po całym mieszkaniu, co stanowi ogromną zaletę tej rasy.

Kot syberyjski

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że przedstawicieli tej rasy nie można zaliczyć do grupy kotów dla alergików. Jak się jednak okazuje, nic bardziej mylnego. Koty syberyjskie wprawdzie posiadają sierść i to nawet dwuwarstwową, jednakże liczne badania udowadniają, iż nie wywołują uczuleń. W składzie ich śliny znajduje się uczulające białko w znikomych ilościach, a co za tym idzie – nie może wywoływać niepożądanych objawów. Na uwagę zasługuje także ich wrodzona inteligencja.

Kot bengalski

Ta rasa kotów uchodzi za wymagającą pod względem opieki. Wszystko przez to, iż są one nadzwyczaj aktywne. Uwielbiają ruch, więc właściciele muszą mieć to na uwadze, aby zdołać zapewnić im tego typu atrakcje. Koty bengalskie są idealne dla alergików, ponieważ są to zwierzęta, które nie linieją nadmiernie.

Kot balijski

Być może spotkałeś się z inną nazwą kota balijskiego, a mianowicie długowłosą odmianą kota syjamskiego. Wyróżnia się on niezbyt intensywnym linieniem, co sprawia, że w powietrzu unosi się mało alergenów. Wprawdzie koty balijskie wymagają poświęcenia sporej uwagi, aczkolwiek potrafią się odwdzięczyć poprzez bezgraniczną miłość.

Devon rex i cornish rex

To dwie bardzo oryginalne rasy kotów dla alergików. Dlaczego? Po pierwsze, ich przedstawiciele posiadają sierść, jednakże linieją w znacznie mniejszym stopniu niż tradycyjne koty. Po drugie, są one bardzo pozytywnie nastawione do ludzi. Wiele osób uważa wręcz, że przypominają one pod tym względem psy. Ich charakter jest bardzo emocjonalny – niezwykle mocno przywiązują się do swoich właścicieli oraz obdarzają ich ogromną miłością.

Kot orientalny

Tę rasę nie przez przypadek umieściliśmy na końcu naszej listy. Z jednej strony, koty orientalne nie są uznawane za nieuczulające zwierzęta. Z drugiej jednak, niektórzy alergicy mogą przebywać w ich towarzystwie, ponieważ ich linienie jest w dużym stopniu ograniczone, a sierść można w bardzo łatwy sposób pielęgnować.

Kot dla dziecka alergika inny niż dla dorosłej osoby?

Czasami pojawiają się pytania, jaki kot dla dziecka alergika będzie najlepszy. W tym przypadku  wiek ludzi przebywających w towarzystwie zwierząt nie ma znaczenia. Jeśli dany gatunek kota uczula, to niepożądane objawy będą pojawiać się zarówno u młodszej, jak i starszej osoby. Dlatego, jeżeli wybierzesz którąś z ras opisanych wyżej, z pewnością dokonasz dobrego i przede wszystkim bezpiecznego wyboru dla stanu zdrowia swojego lub Twoich domowników – niezależnie od ich wieku.

Podsumowanie

Jaka rasa jest wskazana dla osób z alergią na sierść kota? Trudno wybrać jedną, dlatego wyżej wymieniliśmy kilka. Przede wszystkim polecamy tak zwanego sfinksa, a także kota syberyjskiego oraz devon rex i cornish rex. Wszystkie te odmiany łączy jedna cecha – mała ilość rozpylanych alergenów. Dzieje się tak poprzez zmniejszoną produkcję szkodliwego dla alergików białka oraz znaczne ograniczenie procesu linienia.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się