Siatka na balkon dla kota – jak zabezpieczyć balkon i okna? - Butchers

Siatka na balkon dla kota – jak zabezpieczyć balkon i okna?

Posiadanie kota to wielka frajda dla wszystkich domowników. Tak aktywny czworonóg natychmiast wprowadza więcej energii do życia wszystkich osób z jego otoczenia. Bycie właścicielem zwierzęcia to jednak nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Jednym z najważniejszych i największych wyzwań jest zapewnienie bezpieczeństwa swojemu pupilowi. Sprawdźmy więc, jak zabezpieczyć balkon dla kota oraz w jaki sposób ochronić przed nim okna.

Dlaczego zabezpieczenie balkonu dla kota jest tak ważne?

Główną przyczyną jest bezpieczeństwo, na które wielokrotnie zwracamy uwagę. Wprawdzie przyjęło się, że koty zawsze spadają na cztery łapy, lecz w praktyce zdarzają się sytuacje, gdy mruczki mogą ucierpieć. Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, iż tego typu zwierzęta nie mają żadnych trudności ze wspinaniem się na pokaźne wysokości. Skok z balkonu może okazać się bardzo poważny w skutkach. W zależności od wysokości istnieje nawet ryzyko utraty życia przez zwierzaka.

Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?

Przejdźmy więc do konkretów i wyjaśnijmy, jak zabezpieczyć balkon dla kota. Sposobów jest kilka, a najpopularniejsze z nich to:

  •     osiatkowanie balkonu,
  •     zamontowanie kratki ochronnej,
  •     catio.

Z wymienionych metod najmniej znana jest ostatnia z nich. Catio cieszy się jednak coraz większym uznaniem wśród Polaków, ponieważ stanowi bardzo interesującą alternatywę dla tradycyjnych sposobów zagospodarowania przestrzeni balkonowych. To inaczej zwane woliery, wewnątrz których koty uwielbiają spędzać czas. Mogą one stanowić dla nich zarówno miejsce do relaksu, jak i aktywności fizycznej.

Osiatkowanie balkonu dla kota – najcenniejsze wskazówki

Wszystkim analizującym, jak zamontować siatkę dla kota na balkonie, wyjaśniamy, iż najważniejsze jest odpowiednie napięcie materiału. Jeśli siatka zostanie założona zbyt luźno, straci część swoich właściwości zabezpieczających, a także znacznie utrudni możliwość wspinania się po niej. Poza tym musi zostać idealnie przytwierdzona do powierzchni, aby w razie szarpania nie została zerwana.

Jaka siatka na balkon dla kota jest najlepsza?

Zastanówmy się teraz, jaka siatka na balkon dla kota jest najlepszym wyborem. Przede wszystkim należy wybrać wytrzymały materiał, po którym zwierzak będzie mógł bez problemu się wspinać. Do tego celu idealnie nadaje się m.in. ocynkowany drut wykazujący jednocześnie odporność na kocie pazury. Polecane są także równie mocne siatki polietylenowe (inaczej zwane rybackimi).

Jak zabezpieczyć balkon dla kota bez siatki?

Siatki od lat cieszą się największym zainteresowaniem właścicieli mruczków, ale mimo to istnieje możliwość zabezpieczenia balkonu dla kota poprzez inne sposoby. Do tego celu można użyć na przykład płyty akrylowej, która także znakomicie pełni funkcję ochronną.

Ponadto świetnym rozwiązaniem jest stosowanie dużych klatek. Mowa tu o wspomnianych catio, czyli tak zwanych wolierach. To w pełni komfortowe rozwiązanie, ponieważ mruczek otrzymuje przestrzeń wydzieloną specjalnie dla niego, po której może bez żadnych obaw się poruszać. Najistotniejsze w trakcie tworzenia takiego miejsca jest wyznaczenie wymiarów, zbudowanie wytrzymałej konstrukcji oraz zastosowanie wszelkich potrzebnych zabezpieczeń.

Jak zabezpieczyć okno przed kotem?

Odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż może się każdemu wydawać. Tak naprawdę wystarczy zamontować siatkę, której wymiary obejmują całe okno. Do tego celu można użyć między innymi tradycyjnej moskitiery. Taka zasłona będzie nie tylko chroniła przed owadami, ale również nieszczęśliwymi wypadkami z udziałem Twojego ukochanego zwierzaka. To sprawdzone rozwiązanie stosowane przez wielu właścicieli kotów.

Czy osiatkowanie balkonu dla kota jest koniecznością?

Jeżeli planujesz pozwolić swojemu mruczkowi na przebywanie w takim miejscu, musisz zapewnić odpowiednie zabezpieczenia. Jeżeli nie chcesz zakładać siatki na balkon dla kota, możesz skorzystać z jednego z innych, wyżej wspomnianych przez nas pomysłów. W innym wypadku należałoby całkowicie zakazać zwierzakowi przebywania w tym miejscu. Nawet spędzając czas wspólnie z nim, człowiek nie jest w stanie opanować czworonoga w takim stopniu, aby zdołać zapobiec potencjalnej katastrofie. Mamy tu do czynienia ze zwierzętami zbyt szybkimi i energicznymi.

Skoro jednak wciąż zastanawiasz się, jak zabezpieczyć balkon dla kota bez siatki, polecamy skupić się na drzwiach. Oczywiście trudno wyobrazić sobie, aby były one wiecznie zamknięte, aczkolwiek pomimo ich sporej powierzchni, również można założyć moskitierę (na przykład przesuwną). To równie skuteczne rozwiązanie, jak w przypadku całkowitego osiatkowania balkonu dla kota.

Podsumowanie

W celu dbania o bezpieczeństwo naszych kochanych zwierzaków warto wiedzieć, jak zabezpieczyć balkon dla kota. Montaż można wykonać samodzielnie (na podstawie powyższych wskazówek) lub powierzyć to zadanie fachowcom. Istnieje wiele firm, które specjalizują się w tym zakresie. Zapewniają one gwarancję długotrwałego przymocowania siatki.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się