Udar u psa - objawy udaru i jak do niego nie dopuścić - Butchers

Udar u psa – objawy udaru i jak do niego nie dopuścić

Mówiąc o udarze u psa możemy mieć na myśli trzy poważne problemy zdrowotne: udar niedokrwienny, udar krwotoczny (zwany również wylewem) lub udar cieplny. Uda niedokrwienny i wylew u psa są związane z funkcjonowanie układu krwionośnego, drożnością naczyń krwionośnych, ich uszkodzeniem lub wrodzonymi wadami. Bezpośrednią przyczyną udaru cieplnego jest z kolei przegrzanie organizmu zwierzaka, czyli sytuacja, w której na skutek upałów i nadmiernej ekspozycji na słońce organizm Twojego pupila nie jest w stanie przeprowadzić skutecznej termoregulacji.

Sprawdź, jakie są objawy udaru u psa, jakie może być zachowanie psa po udarze oraz jakiego leczenia będzie wymagać zwierzak w poszczególnych przypadkach.

Udar u psa - objawy

Udar u psa, czyli tzw. wylew mózgu lub atak mózgu, może mieć różnorodne objawy, podobnie jak u ludzi. Objawy udaru u psa mogą obejmować:

  • Zmiany zachowania: Nagłe zmiany w zachowaniu psa mogą być pierwszym sygnałem udaru. Może to obejmować dezorientację, nagle pojawiającą się agresję lub niezwykłe zachowanie.
  • Nagłe trudności z chodzeniem lub utrata równowagi: Pies może nagle zacząć się chwiać, tracić równowagę, lub mieć problemy z poruszaniem się, co może prowadzić do chodzenia w kółko lub upadków.
  • Zaburzenia mowy: Chociaż psy nie komunikują się słowami tak jak ludzie, mogą wystąpić zmiany w sposobie, w jaki pies wydaje dźwięki lub odzywa się. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem, nadmiernym ślinieniem się lub trudnościami w wydawaniu dźwięków.
  • Nagłe upadki lub utrata przytomności: Pies może nagle zapaść się lub stracić przytomność.
  • Paraliż lub osłabienie kończyn: Uderzenie może spowodować częściowy lub całkowity paraliż jednej lub więcej kończyn psa.
  • Zmiany w tętnie lub oddychaniu: Nagłe zmiany w tętnie lub oddychaniu mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne, takie jak udar.
  • Bóle głowy: Pies może wydawać się być podatny na bóle głowy lub inne niezwykłe zachowanie, które sugeruje dyskomfort.
  • Problemy z połykaniem: Pies może mieć trudności z połykaniem, co może prowadzić do chrapania, kichania lub ślinienia się.

Warto pamiętać, że objawy udaru u psa mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja uszkodzenia mózgu, stopień uszkodzenia oraz ogólny stan zdrowia psa. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć udar, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem dla szybkiej oceny i leczenia. Udary u psów są poważnymi stanami, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Udar mózgu u psa - udar niedokrwienny

Udar niedokrwienny u psa jest stanem nagłym i poważnym. Mamy z nim do czynienia, gdy dostęp krwi do mózgu zostaje ograniczony lub całkowicie przerwany.

Niedokrwienny udar u psa przyczyny

Do najczęstszych przyczyn udaru niedokrwiennego zalicza się zakrzepicę. To stan, w którym z różnych powodów, we krwi zwierzaka tworzą się skrzepy, które następnie blokują przepływ krwi do mózgu. Udar u starego psa może być również spowodowany zaawansowaną miażdżycą. Naczynia krwionośne są zwężone przez zwapnienia lub osadzanie się tłuszczu, co może ograniczyć przepływ krwi i prowadzić do udaru niedokrwiennego.

Wylew u psa - udar krwotoczny

Udar krwotoczny u psa jest stanem nagłym, w którym dochodzi do krwawienia wewnątrz mózgu. Jest to poważne zagrożenie dla życia psa i wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

Wylew u psa przyczyny

Udar krwotoczny najczęściej jest spowodowany pęknięciem naczynia krwionośnego lub krwiaka wewnątrz mózgu. Taka sytuacja może być wynikiem urazu, uszkodzenia naczyń krwionośnych lub innych czynników, które spowodowały osłabienie ściany naczynia. W ramach profilaktyki zdrowotnej ważne jest między innymi regularne odrobaczanie – pasożyty u psa mogą powodować stany zapalne, rozszerzanie i osłabianie naczyń krwionośnych.

Objawy wylewu u psa i leczenie

Na udar krwotoczny u psa mogą wskazywać następujące objawy:

  • trudności z poruszaniem się
  • drgawki
  • utrata przytomności
  • problemy z oddychaniem – szybki, krótki i płytki oddech może być wynikiem zalania krwią i uszkodzenia obszarów mózgu kontrolujących oddychanie
  • utrata wzroku, rozmycie widzenia lub inne zaburzenia widzenia
  • nierówna reakcja źrenic na światło
  • zaburzenia świadomości, apatyczność i dezorientacja.

Udar u psa co robić? Leczenie zwierzaka może obejmować zabiegi stabilizujące najważniejsze parametry życiowe Twojego pupila. W większości przypadków konieczne jest również chirurgiczne usunięcie przyczyny wylewu – naprawienie pękniętego naczynka lub usunięcie krwiaka. W zależności od rozległości wylewu i stopnia zaawansowania uszkodzeń – niezbędna może okazać się intensywna rehabilitacja zwierzaka.

Udar cieplny u psa

To stan, w którym temperatura ciała psa wzrasta powyżej dopuszczalnej granicy i utrzymuje się na poziomie 40-43 stopni Celsjusza. Do udaru cieplnego dochodzi najczęściej na skutek długotrwałej ekspozycji na ekstremalne temperatury, szczególnie w gorące i duszne dni.

Cieplny udar mózgu u psa objawy

Do objawów udaru cieplnego u psa należą:

  • szybki, płytki oddech lub trudności z oddychaniem
  • nadmierne ślinienie się
  • wysoka temperatura ciała
  • zmęczenie i osłabienie
  • wymioty i biegunka.

Cieplny udar u psa pierwsza pomoc, profilaktyka i leczenie

Udar cieplny u psa stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Konieczne jest bezzwłoczne obniżenie temperatury ciała psa (np. przy użyciu mokrych ręczników) i nawodnienie pupila. W niektórych przypadkach weterynarz może zdecydować o konieczności hospitalizacji zwierzaka oraz podaniu leków, które pomogą w stabilizacji organizmu psa i zminimalizują ryzyko uszkodzenie narządów wewnętrznych.

W przypadku udarów cieplnych najważniejsza jest profilaktyka! Podczas upalnych dni nie zostawiaj psa w żadnych zamkniętych pomieszczeniach, bez dostępu do świeżego powietrza, cienia i wody. Spacery z pupilem planuj na godziny wczesnoporanne i późnowieczorne – w ten sposób unikniesz długotrwałej ekspozycji psa na ekstremalne temperatury. W przypadku podejrzenia udaru cieplnego – udziel psu pierwszej pomocy i skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Podsumowanie

Udary mózgu niedokrwienne i krwotoczne występują stosunkowo rzadko. Ryzyko udaru u pupila rośnie wraz z wiekiem i współistnieniem poważnych chorób ogólnoustrojowych (np. chorób nerek, nadciśnienia, chorób tarczycy, nowotworów). W przypadku podejrzenia udaru niedokrwiennego u psa lub wylewu u psa, niezwłoczne skonsultowanie się z weterynarzem jest kluczowe! Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie mogą znacząco wpłynąć na szanse powrotu psa do zdrowia. Pamiętaj, że jako opiekun zwierzaka powinieneś również wiedzieć, na czym polega pierwsza pomoc dla psa!

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się