Witaminy i minerały dla kota - co można podać kotu? - Butchers

Witaminy i minerały dla kota

Koty to jedne z ulubionych zwierząt towarzyszących, które zachwycają nas od wieków. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Każdy opiekun kota ma nadzieję, że jego zwierzę będzie cieszyło się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. To właśnie dlatego często zastanawiamy się, czy nasz podopieczny powinien być dodatkowo suplementowany. Sprawdźmy więc, czy suplementy dla kota są nam potrzebne i jak je stosować. 

Co dokładnie potrzeba naszemu kotu?

Zacznijmy od najważniejszego – czy suplementy i witaminy dla kota są zwierzęciu naprawdę potrzebne? Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Jeśli zwierzę jest zdrowe, nie cierpi na przewlekłe choroby, a do tego spożywa zdrową, zbilansowaną pod kątem jego potrzeb karmę – najczęściej nie potrzebuje żadnych suplementów diety. Wszystkie niezbędne dla swojego dobrostanu składniki odżywcze oraz witaminy przyjmuje bowiem razem z pożywieniem.

Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze tak jest. Często bowiem karma, którą podajemy swojemu pupilowi, ma zwyczajnie zbyt niską zawartość witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Co więcej, czynniki takie jak wiek czy stan zdrowia mogą sprawiać, że nawet prawidłowo karmione zwierzę może zmagać się z niedoborami. Wówczas witaminy dla kota są prostym, a jednocześnie skutecznym sposobem na poprawę jego stanu oraz uzupełnienie braków w organizmie.

Słowem, zanim zdecydujemy się na podawanie minerałów i witamin dla kota, warto skonsultować zwierzę z jego lekarzem, porozmawiać o rodzaju karmy oraz sposobie karmienia zwierzęcia. Może bowiem okazać się, że zmiany w żywieniu naszego pupila będą wystarczające. Tym bardziej, że zarówno witaminy, jak i minerały zawarte w pożywieniu, są lepiej przyswajalne niż ich syntetyczne odpowiedniki. Warto również wspomnieć o tym, że przyjmowanie zbyt dużych dawek witamin może być dla kota szkodliwe. Przykładowo, rozpuszczalna w tłuszczu witamina E w zbyt dużej dawce może mieć działanie toksyczne.

Witaminy dla kota – w jakiej formie występują?

Suplementy dla kota występują obecnie w bardzo różnorodnej formie produktów. Wśród nich wymienić możemy między innymi olejki dodawane do karmy, tabletki czy proszki. Bardzo popularne są też różnego rodzaju przekąski, które zawierają w swoim składzie wysoki poziom witamin i minerałów. Niezależnie od tego, na jaki produkt się zdecydujemy, powinniśmy zawsze zwrócić uwagę na jego skład.

Jakie witaminy dla kota?

Każdy kot, aby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem i kondycją, potrzebuje witamin i minerałów. Wśród tych, które mają największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kociego organizmu, możemy wymienić między innymi:

  • witaminę E, która odpowiedzialna jest za funkcjonowanie błon komórkowych, krzepliwość krwi oraz prawidłowe funkcjonowanie mięśni;
  • witaminę K, która odpowiada za krzepnięcie krwi oraz prawidłowy metabolizm układu kostnego;
  • witaminę C, niezwykle ważną dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego kota.

Bardzo ważne jest również dbanie o to, by w diecie naszego kota nie zabrakło biotyny i cynku (które znane są jako suplementy na sierść), witaminy D, czy niezwykle ważnych dla układu nerwowego kota kwasów tłuszczowych Omega-3.

Suplementy i witaminy dla kota, które warto znać

Zastanawiając się nad tym, jakie witaminy i minerały dla kota warte są podawania, dobrze mieć świadomość, że są one dostępne nie tylko w formie suplementów diety dla kota, ale również naturalnych produktów, takich jak: drożdże browarnicze, olej z łososia, wyciągi z dzikiej róży, tauryna czy algi morskie. To skuteczne preparaty o doskonałej wchłanialności.

Co więcej, możemy dopasować ich wybór do potrzeb naszego zwierzaka. W diecie kota może znaleźć się również hemoglobina czy wyciąg z dzikiej róży, który skutecznie chroni nerki i pęcherz naszego pupila oraz złagodzi ewentualną infekcję.

Witaminy dla małego kota – jakich potrzebuje zwierzak?

Witaminy dla małego kota to kolejny kontrowersyjny temat, który generuje wiele opinii. Nie ma w tym nic dziwnego – w przypadku zdrowej kotki, która jest odpowiednio odżywiona i nie odrzuca swojego potomstwa, małe dostają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy. Brakować może im jedynie witaminy D, która jest niezwykle ważna w kształtowaniu szkieletu kocięcia. Dlatego też warto przede wszystkim zatroszczyć się o odżywienie matki oraz zadbać o to, by wprowadzanie pokarmów stałych u młodego kota odbywało się w odpowiedni sposób. 

Na co zwracać uwagę, poszukując suplementów dla kota?

Jeśli wspólnie z lekarzem weterynarii uznamy, że kot potrzebuje witamin, a niedoborów (z różnych względów) nie da się uzupełnić dobrym, zbilansowanym pożywieniem, warto stawiać na naturalne suplementy dla kota. Produkty te są bowiem złożone ze składników pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, przez co są dobrze przyswajane przez organizm zwierzęcia. Szukając suplementów diety dla kota, należy też sprawdzić, czy dana marka cieszy się dobrymi opiniami pasjonatów i hodowców. Dzięki temu zyskamy pewność, że suplementy są naprawdę skuteczne, a przy tym bezpieczne

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się