Wpływ pogody na zachowanie kota - Butchers

Wpływ pogody na zachowanie kota

Na warunki atmosferyczne człowiek nie ma wpływu, a mimo to bardzo często narzekamy na pogodę. Być może zastanawiasz się, czy identyczne problemy trapią zwierzęta? Może jesteś właścicielem mruczka i obserwujesz u niego niepokojące symptomy? Zapraszamy do lektury, a precyzyjnie wyjaśnimy Ci zależność między pogodą a nastrojem kota.

Jak ludzie reagują na zmianę pogody?

Zapewne większość z nas doświadczyła sytuacji, gdy samopoczucie uległo znacznemu pogorszeniu. Jednocześnie trudno było znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Człowiek zdrowy, w życiu prywatnym wszystko się układa, w zawodowym również bez zastrzeżeń. Pomimo to coś ewidentnie przeszkadzało. W wielu przypadkach tym szkodnikiem była właśnie pogoda.

Naukowcy wciąż prowadzą burzliwe dyskusje na ten temat. Jedni eksperci uważają, że faktycznie warunki atmosferyczne mocno ingerują w samopoczucie człowieka, natomiast inni twierdzą, iż taka opinia ma nie do końca związek z rzeczywistością. W większym stopniu winą obarczają stany emocjonalne wywołane przez rozmaite czynniki, a część z nich koliduje właśnie z klimatem i pogodą. Nie da się jednak zaprzeczyć prawdziwości wpływu pogody na zachowanie ludzi.

Pogoda a zachowanie kota – zażyła zależność?

Koty wprawdzie w wielu aspektach różnią się od ludzi, ale akurat pod względem pogody i jej wpływu na samopoczucie, to bardzo podobne istoty. Jeżeli dokładnie poobserwujesz swojego mruczka, szybko zauważysz, że warunki pogodowe nie są dla niego bez znaczenia.

Oczywiście każdy osobnik jest inny, więc różnice w zachowaniach są w pełni akceptowalne. Może się też zdarzyć, że to Ty będziesz czuł się gorzej właśnie przez warunki atmosferyczne, a Twój zwierzak wręcz przeciwnie. Często jednak emocje wywołane przez pogodę u czworonoga i człowieka idą ze sobą w parze.

Jak koty zachowują się w zależności od sytuacji?

Gdy towarzyszy ładna pogoda – słońce wraz z wysoką temperaturą – koty nierzadko wylizują swoje futra. Często o bezchmurnym niebie świadczy kot leżący na grzbiecie. Niesprzyjającym warunkom atmosferycznym również przypisano określone zachowania tych zwierzaków. Mowa tutaj choćby o skrupulatnym czyszczeniu uszu i prawej nogi. Podobna interpretacja dotyczy drapania rozmaitych przedmiotów.

Co więcej, takie czynności czasami pojawiają się jeszcze zanim nadejdą właściwe warunki atmosferyczne. Stąd przyjęła się opinia o rzekomych zdolnościach przewidywania mruczków w tym zakresie. Te wszystkie informacje sprawiają, iż zależność między pogodą a zachowaniem kota staje się jeszcze bardziej zawiła.

Koty miewają zmienne nastroje i mają uczucia

Czasami może wydawać się, że koty są specyficznymi zwierzętami, więc nie odczuwają tego, co zwykli ludzie. Stan faktyczny jednak mocno zaskakuje, ponieważ mruczki także są zaznajomione z podstawowymi uczuciami takimi jak:

  • radość,
  • smutek,
  • złość,
  • strach,
  • tęsknota.

Bezwzględnie nie należy lekceważyć wpływu pogody na zachowanie kota. Rozmaite emocje i uczucia również są wywoływane przez warunki atmosferyczne.

Koty są doskonałymi obserwatorami

Przypomnij sobie sytuację, gdy Twój kot wylegiwał się i wszystko wskazywało na to, że nie ma on w tych momentach żadnego zajęcia. Jak się jednak okazuje, nic bardziej mylnego. Mruczki są fantastycznymi obserwatorami otaczającej ich rzeczywistości. Bardzo często i uważnie lustrują wszystko to, co dzieje się wokół nich. Błyskawicznie więc zorientują się, jeśli nastąpi zmiana pogody. To w konsekwencji może doprowadzić do metamorfozy ich samopoczucia lub zachowania.

Takie sytuacje mogą nasilać się zwłaszcza po długich okresach identycznych warunków (na przykład w dniu, gdy po słonecznym tygodniu zaczyna padać deszcz). Wpływ pogody na zachowanie kota jest wtedy nieunikniony.

Wpływ burzy na kota – towarzyszący strach?

Burze to wyjątkowo gwałtowne zjawiska pogodowe ze względu na występowanie licznych wyładowań elektrycznych. Wielokrotnie cechuje je wyjątkowa intensywność, przez co budzą one gigantyczny strach u kotów i innych zwierząt. Dla mruczków zatrważające są przede wszystkim głośne grzmoty. Niestety pupila trudno ochronić przed nimi, ponieważ nawet przeciętnym burzom towarzyszą hałaśliwe wyładowania.

Pomimo to warto zrobić wszystko, aby zminimalizować poczucie zagrożenia u naszych milusińskich. Jakie działania podjąć? Skup się poświęceniu uwagi zwierzakowi. W trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych poświęć mu czas, baw się z nim, rozmawiaj. Nie pozwól, aby kot czuł się samotny.

Oczywiście wychodzenie na zewnątrz, gdy szaleje burza, jest zakazane. To tylko spotęgowałoby stres, a co więcej – pupil mógłby nabawić się traumy, której nie pozbyłby się do końca życia. Pamiętaj też o cierpliwości, ponieważ im większe doświadczenie, tym wzrasta poziom przyzwyczajenia na dane sytuacje. Wraz z upływem czasu odgłosy burzowe mogą przestać robić duże wrażenie na mruczku.

Podsumowanie

Nie mamy żadnych wątpliwości, że pomiędzy pogodą a nastrojem kota zachodzą ścisłe zależności. Samopoczucie może zmieniać się właśnie w zależności od warunków atmosferycznych. Nie ma jednak powodu do niepokoju – to normalna reakcja.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się