Zapalenie ucha u kota - objawy i leczenie - Butchers

Zapalenie ucha u kota

Zapalenie ucha to jedna z najpopularniejszych dolegliwości wśród ludzi. Często atakuje ona dzieci, lecz zdarza się również w wieku dorosłym. Jak się okazuje, nie tylko my musimy mierzyć się ze stanami zapalnymi w obrębie uszu, gdyż koty także są narażone na tę infekcję. Niezbędne jest więc zapoznanie się z:

  • przyczynami tej choroby,
  • jej objawami,
  • metodami leczenia.

Tym właśnie zajmiemy się w poniższym artykule.

Najczęstsze przyczyny powstawania infekcji ucha u kota

Infekcje uszu u kotów mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Często wywołują je zakażenia pasożytnicze, które atakują zwłaszcza mruczki w młodym wieku. Prym wiodą tu zwłaszcza niebezpieczne roztocza. Jeżeli natomiast zapalenie ucha u kota ciągle nawraca, istnieje duże prawdopodobieństwo, że powodem takiego stanu rzeczy jest alergia.

Nie można również wykluczyć ingerencji ciał obcych, zwłaszcza u osobników lubiących aktywność fizyczną. Bliski kontakt na przykład z roślinami niesie ze sobą ryzyko dostania się do ucha różnych odłamków, które w konsekwencji potrafią doprowadzić do powstania stanu zapalnego.

Część mruczków jest również narażona na infekcje grzybicze, zwłaszcza w okresach ciepłych i wilgotnych, ponieważ właśnie wtedy są najlepsze warunki do rozmnażania się drożdżaków. Warto również sprawdzić, czy na błonie śluzowej nie wytworzyła się narośl, czyli tak zwany polip. Wszystkie wymienione czynniki mogą prowadzić do zapalenia uszu u kota.

Zapalenie uszu u kota – objawy

Wbrew pozorom rozpoznanie zapalenia ucha u kota nie należy do najtrudniejszych zadań. Objawy są dość charakterystyczne. Niezwykle istotne znaczenie ma zmiana wyglądu tego narządu. W jego wnętrzu często pojawiają się grudki o barwie ciemnej – zazwyczaj czarnej lub ciemnobrunatnej. Niepokojącym symptomem jest także nadprodukcja wydzieliny.

Ponadto, tak jak w przypadku innych chorób, zawsze niepokój wzbudza zmiana zachowania zwierzaka. Brak energii, ogólne osłabienie organizmu czy zmniejszony apetyt to typowe objawy, które mogą świadczyć tak naprawdę o wszystkim. W przypadku infekcji ucha u kota charakterystyczne jest natomiast potrząsanie głową połączone z nadmiernym drapaniem się w tych okolicach.

Zapalenie ucha u kota – jak leczyć?

Zawsze w przypadku rozmaitych chorób strategiczne decyzje powinien podejmować lekarz weterynarii. Dotyczy to również zapalenia ucha u kota. Zwalczenie tego stanu w większości przypadków rozpoczyna się poprzez oczyszczenie wierzchniej warstwy ucha, a następnie zastosowanie specjalnych kropli przeznaczonych tylko dla tych czworonogów.

Weterynarz często stosuje leczenie farmakologiczne. Wybór konkretnych środków podejmowany jest oczywiście w sposób indywidualny, z uwzględnieniem przyczyny powstania zapalenia. Jeżeli mruczek został zaatakowany przez pasożyty, trzeba zastosować leki przeciwpasożytnicze. Natomiast gdy czworonogowi dokucza mocny ból, niezbędne okazuje się podanie środków uśmierzających taki stan, czyli przeciwbólowych. W niektórych przypadkach weterynarze przypisują również antybiotyki mające na celu zwalczenie szkodliwych bakterii.

Zapalenie ucha u kota a domowe sposoby – jakie są i czy warto je stosować?

Trudności w stosowaniu domowych sposobów na zapalenie ucha u kota dotyczą głównie prawidłowego znalezienia przyczyny powstania takiego stanu. Jeżeli właściciel mruczka postanowi podawać mu krople do uszu, lecz organizm pupila został zaatakowany przez pasożyty, to trudno oczekiwać znaczącej poprawy sytuacji. Nawet jeśli ból zostanie chwilowo uśmierzony, to zapalenie wciąż będzie się rozwijać. W związku z tym znacznie skuteczniejszą i jednocześnie bezpieczniejszą opcją jest udanie się z czworonogiem do lekarza weterynarii. Specjalista bez problemów prawidłowo zdiagnozuje chorobę, co pozwoli mu na dobranie optymalnej metody leczenia.

Czym grozi nieleczone zapalenie uszu u kota?

Nigdy nie wolno bagatelizować zapalenia ucha u kota. Leczenie – oczywiście prawidłowe – pozwala na całkowite pozbycie się stanu zapalnego. W innym przypadku istnieje ryzyko powstania bardzo niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Spośród nich można wyróżnić między innymi:

  • rozprzestrzenienie się stanu zapalnego z ucha zewnętrznego do ucha środkowego lub wewnętrznego;
  • problemy ze słuchem, a w krytycznych przypadkach nawet jego całkowita utrata;
  • rozwój infekcji do pozostałych narządów.

Czy istnieje duże ryzyko zachorowania na zapalenie ucha wewnętrznego u kota?

Z reguły najbardziej narażone na różnego rodzaju infekcje jest ucho zewnętrzne. Niestety występują także zapalenia ucha środkowego u kota. Co więcej, możliwy jest również rozwój stanu zapalnego w uchu wewnętrznym. Dzieje się tak zwłaszcza w poważniejszych i bardziej skomplikowanych przypadkach, bądź po nieprawidłowym wyleczeniu ucha zewnętrznego.

Zapalenie uszu u kota – leczenie. Podsumowanie.

Na szczęście istnieją spore szanse na całkowite wyleczenie zapalenia ucha u kota. Czym leczyć? Przede wszystkim zgłosić się do lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednią metodę leczenia oraz zastosuje skuteczne środki farmakologiczne. Warto działać od razu i nie lekceważyć tej choroby, ponieważ brak reakcji w odpowiednim czasie może doprowadzić do groźnych powikłań na czele z rozszerzeniem stanu zapalnego.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się