Co zrobić z kotem na wakacje? - Butchers

Co zrobić z kotem na wakacje?

U większości osób wakacje budzą tylko pozytywne skojarzenia. Pozwalają one odpocząć, w pełni zrelaksować się, a także przynajmniej na kilka dni zapomnieć o trudach życia codziennego. Często problematyczną kwestię stanowi jednak zorganizowanie opieki nad kotem podczas wyjazdu. Lepiej wyjeżdżać z pupilem na wypoczynek, czy korzystniejszym rozwiązaniem jest zorganizowanie mu innej formy spędzania czasu? Sprawdźmy, które rozwiązanie wybrać.

Co zrobić z kotem na czas wyjazdu?

Kocie rasy są bardzo zróżnicowane pod względem określonych zachowań. Należy zatem uwzględnić ten aspekt, analizując, co zrobić z kotem na wakacje. Nie każde zwierzę nadaje się do przebywania w domu bez towarzystwa osób, które zna. Istnieje ryzyko, że takie sytuacje mogą zostawić niekorzystne ślady w psychice, a ich pozbycie się to skomplikowany i czasochłonny proces.

Jaki kot może zostać sam w domu?

Opiekunowie często rozważają zostawienie swoich pupili w domu wtedy, gdy sami będą przebywać na wakacjach. Wbrew pozorom nie musi być to złe rozwiązanie, ale każdy kot powinien spełniać określone warunki:

  • powinien być przyzwyczajony do przebywania bez opiekunów i innych ludzi;
  • nie wykazywał wcześniej tendencji do przejadania się – to bardzo ważne, ponieważ trzeba zadbać o to, aby pupil nie zjadł od razu całego przygotowanego dla niego jedzenia;
  • nie potrzebuje zapewniania ciągłej rozrywki – zazwyczaj wystarczają mu tylko posiadane zabawki lub ewentualnie towarzystwo drugiego kota.

Na ile można zostawić kota samego w domu?

To kwestia indywidualna. Z reguły większość kotów nie powinna zostawać w domu bez żadnej opieki dłużej niż 10-12 godzin. To oczywiście zdecydowanie zbyt krótki okres, aby móc wyjechać na wakacje. Na szczęście odpowiednie przygotowanie – o którym wspomnieliśmy już wyżej – pozwala wydłużyć ten czas nawet do kilku dni, co ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście różnego typu wyjazdów (nie tylko wakacyjnych).

Jak zorganizować opiekę nad kotem podczas wyjazdu?

W przypadku ras, których nie można zostawiać w domu bez opieki, trzeba wiedzieć, co zrobić z kotem na czas wyjazdu. Najłatwiejszą opcją jest poproszenie o pomoc bliskiej osoby, z którą mruczek spędzał już czas i dobrze czuje się w jej towarzystwie. Zastosowanie tego rozwiązania powinno w znacznym stopniu zmniejszyć tęsknotę za opiekunem.

Jeżeli jednak nie ma możliwości na realizację takiej opcji, warto rozważyć skorzystanie z usług specjalnego hotelu dla zwierząt. Tego typu miejsca zatrudniają profesjonalistów w swoich dziedzinach – zarówno lekarzy weterynarii, jak i behawiorystów. Tak znakomita obsada zapewnia najwyższy poziom opieki nad mruczkiem.

Poza tym ważną zaletą jest także otrzymanie informacji zwrotnych podczas odbioru kotka. Pozwalają one zdobyć cenną wiedzę dotyczącą jego zachowania w trakcie nieobecności opiekuna. Co więcej, czasami można nawet liczyć na porady pozwalające na lepsze przygotowanie pupila do rozłąki w przyszłości, na przykład poprzez wdrożenie określonych zestawów ćwiczeń.

Dla wszystkich osób zastanawiających się, co zrobić z kotem na czas wyjazdu, inną popularną opcją jest zatrudnienie płatnego opiekuna. Wielki atut tego rozwiązania to brak konieczności odwożenia zwierzaka, ponieważ to profesjonalista przyjedzie do Ciebie i Twojego pupila. Do zakresu jego obowiązków należy między innymi:

  • nakarmienie mruczka,
  • posprzątanie kuwety,
  • wymiana wody,
  • spędzenie z kotkiem określonego czasu na przykład poprzez zabawę.

Gdzie można pojechać z kotem na wypoczynek?

Rozważając, gdzie można pojechać z kotem na wyjazd, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na miejsce noclegowe. Musi być ono w pełni dostosowane do zwierząt między innymi poprzez zapewnienie im wystarczającej przestrzeni. Dzięki temu mruczek będzie czuł się komfortowo, a także zyska miejsce do zabawy.

Niezbędne jest także sprawdzenie, które miejsca wczasowe pozwalają na pobyt zwierząt. W niektórych przypadkach przyjazd kotka nie stanowi żadnego problemu, w innych trzeba dopłacić, a czasami zdarza się nawet, że taka opcja w ogóle nie jest brana pod uwagę. Z wymogami hoteli, hosteli czy ośrodków wczasowych zawsze trzeba zapoznać się jeszcze przed przyjazdem, aby wakacje z kotem mogły być udane.

Pamiętajmy również o wyborze rejonu wypoczynku (morze, góry, miasto itd.). Bardzo trudno jednoznacznie określić, w którym z tych miejsc kot odnajdzie się najlepiej. Wiele zależy od jego indywidualnego usposobienia. W związku z tym tak istotne znaczenie ma uważna obserwacja poszczególnych zachowań mruczka w codziennych sytuacjach.

O czym trzeba pamiętać w trakcie transportu?

Zastanawiając się, co zrobić z kotem na wakacjach, trzeba wspomnieć o istocie odpowiedniego zaplanowania podróży. Świetnym pomysłem często okazuje się między innymi zamontowanie w samochodzie transportera, dzięki któremu możliwe jest bezpieczne przewożenie mruczka.

Równie ważna jest także pora karmienia kota. Ostatni posiłek przed podróżą powinien zostać podany co najmniej trzy godziny przed odjazdem. Poza tym nie zaleca się włączania głośnej muzyki, jeżeli kot źle czuje się wśród głośnych dźwięków.

Co zrobić z kotem na wakacje? Podsumowanie.

Okazuje się, że sprawa ta wcale nie musi być tak skomplikowana, jak się wydaje. Część mruczków można bez obaw zabierać razem ze sobą na wyprawy, natomiast innym osobnikom trzeba zapewnić opiekę – na przykład w postaci zaufanego człowieka lub profesjonalnego hotelu dla zwierząt.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się