Jak dbać o sierść kota? - Butchers

Jak dbać o sierść kota?

Doświadczeni właściciele kotów mają świadomość, jak ważne jest dbanie o sierść swoich zwierzaków. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić, aby działać skutecznie, a jednocześnie nie wyrządzić krzywdy kochanym mruczkom. Stworzyliśmy więc praktyczny poradnik, w którym wyjaśniamy, jak dbać o sierść kota.

Pielęgnacja sierści kota krótkowłosego

W przypadku posiadania krótkowłosych ras kotów proces dbania o sierść nie jest skomplikowany. Często wystarczy tradycyjne szczotkowanie zaledwie raz w tygodniu. Zdarza się również, że trzeba przycinać sierść wtedy, gdy stanie się ona zbyt długa.

W przypadku kotów krótkowłosych także jest to możliwe, aczkolwiek znacznie rzadziej niż u długowłosych zwierzaków. Warto wyposażyć się więc również w narzędzie zwane trymerem. Usuwa ono duże ilości martwych włosów, co jest szczególnie istotne dla kotów o gęstym podszerstku.

Jak pielęgnować sierść kota długowłosego?

Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o sierść kota długowłosego, przede wszystkim pamiętaj o regularności. Niektóre rasy będą wymagały nawet codziennej pielęgnacji, a co za tym idzie – posiadania różnego rodzaju narzędzi. Bardzo pomocny okazuje się między innymi grzebień mający szeroki rozstaw ząbków. Równie użyteczny jest filcak z zakrzywionymi ostrzami, zwłaszcza do usuwania kołtunów.

Jak należy czesać kota?

Mruczki często w trakcie czesania odczuwają zdenerwowanie, dlatego też po zakończeniu czynności warto nagrodzić zwierzaka jego ulubionym smakołykiem.

Jak natomiast należy zachować się w trakcie? Przede wszystkim nie wolno czesać pod włos. Szczotkę należy delikatnie i powoli przesuwać po sierści. Nigdy nie dociskaj jej do skóry, ponieważ wyrządziło by to kotu ból. Pamiętaj też by nie usuwać na na siłę powstałych kołtunów. Do tego celu przeznaczono profesjonalne narzędzia.

Witaminy dla kota na sierść – jakie wybrać?

Większość ludzi, odpowiadając na pytanie, jak pielęgnować sierść kota, skupia się głównie na czesaniu i przycinaniu włosia. Okazuje się jednak, iż warto stosować również inne skuteczne metody. Jedną z nich jest podawanie zwierzakowi odpowiednich witamin. Szczególnie polecana jest grupa B, ponieważ ma największy wpływ na zdrową i piękną szatę zwierzaka.

Za regenerację sierści oraz właściwą pigmentację odpowiada witamina B5, zwana inaczej kwasem pantotenowym. Równie istotne znaczenie ma biotyna, czyli witamina B7. To właśnie ona wpływa na ograniczenie przetłuszczania się sierści, a także zapobiega wydzielaniu łoju.

Co ciekawe, to niejedyne suplementy, które warto podawać mruczkowi. Grupa A i E to także ważne witaminy dla kota. Ograniczają wypadanie włosów oraz poprawiają ich kondycję.

Olej dla kota na sierść – czy podawać?

Tłuszcze są niezbędne do należytego funkcjonowania organizmu zwierząt. Większość z nich stanowi także bardzo ważny element w pielęgnacji kociej sierści. Na szczególne wyróżnienie zasługuje olej lniany, który poprawia stan sierści i skóry, a także wpływa na inne aspekty, takie jak wzrost odporności organizmu.

Oprócz oleju lnianego mruczkowi warto również podawać między innymi olej z łososia bądź olej kokosowy. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z ilością podawanych suplementów. Problem może natomiast stanowić fakt, że tak naprawdę nie ma ustalonych konkretnych wytycznych w tym zakresie. Część osób kieruje się zasadą, że kilka mililitrów oleju dziennie to bezpieczna decyzja. Inni natomiast uważają, że właściwe jest podawanie 10 mililitrów na 10 kilogramów masy ciała. Co więc należy zrobić? Podawanie każdego suplementu konsultuj z weterynarzem.

Zapobiegaj powstawaniu kul włosowych w układzie pokarmowym

Nasz poradnik wyjaśniający, jak dbać o sierść kota, powoli dobiega już końca. Wspomnimy jednak jeszcze o nieprzyjemnych kulach włosowych, które mają zwyczaj powstawać w układzie pokarmowym zwierzaka. Jak im zapobiegać? Przede wszystkim powinieneś:

  • regularnie pielęgnować sierść pupila;
  • dbać o odpowiednią dietę czworonoga – zwłaszcza poprzez podawanie karmy ze zwiększoną zawartością błonnika;
  • nie zapominać o nawadnianiu.

Jak dbać o sierść kota – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz poradnik dogłębnie wyjaśnił Ci, jak pielęgnować sierść kota. Żeby osiągnąć zamierzony efekt, powinieneś cyklicznie stosować wszystkie powyższe rady. Wtedy zwierzakowi będzie dopisywać zdrowie, a dodatkowo Twojego mruczka wyróżni wyjątkowo elegancki wygląd.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się