Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem? - Butchers

Jak nauczyć psa jeździć samochodem?

Popularne stały się stereotypy głoszące, że prawdziwym utrapieniem dla właścicieli psów jest przewożenie swoich pupili. Wspólne podróże to ponoć pasmo problemów, ponieważ zwierzak nie jest w stanie zaadoptować się do nowych dla niego warunków. Czy rzeczywiście tak jest? Czy mowa tu o sytuacji bez wyjścia? I najważniejsze – jak nauczyć psa jeździć samochodem? Odpowiadamy na te pytania.

Dlaczego mój pies boi się jazdy samochodem?

Jeśli nurtuje Cię powyższe pytanie, rekomendujemy, aby wziąć pod uwagę wszelkie opcje. Przed jazdą autem wiele osobników wykazuje lęk ze względu na bolesne i przykre przygody w przeszłości. Być może kiedyś Twój zwierzak przeżył jakiś niebezpieczny incydent, który zostawił mocne ślady na psychice? W poważniejszych przypadkach można rozpatrywać takie zdarzenie nawet w kategorii traumy. Inna przyczyna wyjaśniająca, dlaczego pies boi się jazdy samochodem, to strach przed nieznanym. Wynika on z braku doświadczenia. Psiak nie wie, czym jest pojazd, a co za tym idzie – odczuwa zdenerwowanie.

Obserwuj także zachowanie czworonożnego przyjaciela zarówno przed wejściem do auta, jak i w trakcie jazdy. Czasami zdarza się, że zwierzak bezproblemowo wchodzi do pojazdu, ale specyfika warunków drogowych zaczyna niekorzystnie na niego oddziaływać. Mowa tu między innymi o głośnych dźwiękach klaksonów lub dużej prędkości. Jedną z przypuszczalnych pobudek do takiej postawy jest choroba lokomocyjna u psa.

Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?

Przygotowanie psa do podróży samochodem jest kilku etapowym procesem. Na początku skup się na oswojeniu zwierzaka z pojazdem. Chodzenie z nim dookoła auta to dobry pomysł, ponieważ w trakcie tej czynności pupil ma czas na komfortową obserwację. Gdy zauważysz, iż coraz śmielej zbliża się do samochodu, nadszedł czas na kolejny krok.

Polega on na wprowadzeniu psa do wnętrza pojazdu, aczkolwiek nie naciskaj, aby nie zniechęcić go przed kolejnymi próbami. Stopniowo zwiększaj czas przebywania w aucie, aż wreszcie dojdziesz do momentu, gdy będziesz mógł zamknąć drzwi, a Twój przyjaciel nie potraktuje tego ruchu jako zagrożenia dla własnego bezpieczeństwa.

Osiągnąłeś już połowę sukcesu! Do pełni szczęścia brakuje jeszcze uspokojenia zwierzaka podczas poruszania się autem. Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem? Przede wszystkim często z nim podróżuj, ale absolutnie nie zaczynaj od dalekich tras. Kilkadziesiąt kilometrów to wystarczająca odległość na pierwszy raz.

Co więcej, już samo włączenie silnika może wywołać u zwierzaka gigantyczny stres. Jeśli tak jest w przypadku Twojego pupila, wyłącz maszynę, a następnie spróbuj oswoić go z tym charakterystycznym dźwiękiem. Na wspólną przejażdżkę jest jeszcze wtedy zdecydowanie zbyt wcześnie.

Rozważając różne metody, jak nauczyć psa jeździć samochodem, nie można pominąć istotnego wpływu rozmaitych akcesoriów. Ich rolą jest nie tylko usprawnienie podróży, ale również zwiększenie wygody czworonoga. Wybierając konkretne wyposażenie, zwróć uwagę na wszelkie parametry psiaka oraz wielkość i konstrukcję wnętrza swojego auta. Selekcji możesz dokonywać spośród mnóstwa dodatków, takich jak:

  • transportery dla psów,
  • klatki dla psów,
  • różnego rodzaju maty (przeznaczone do bagażnika lub na tylne siedzenie),
  • maty chłodzące,
  • pokrowce,
  • pasy bezpieczeństwa i wiele, wiele więcej.

Dotrzymuj towarzystwa psu podczas podróży

Skoro Twój pies boi się jazdy samochodem, należy mu nie tylko umilić te przejażdżki, ale również zagwarantować bezpieczeństwo. Dzięki temu istnieje szansa na obniżenie poziomu stresu. Wskazane jest, aby pupil nieprzerwanie czuł obecność właściciela. Z tego względu lepiej wybrać się na pierwsze przejażdżki w towarzystwie co najmniej jednej innej osoby. Dzięki temu można przez całą podróż dotrzymywać towarzystwa zwierzakowi.

Zadbaj o bezpieczeństwo psa podczas podróży samochodem

Nie wolno zapomnieć o najważniejszej kwestii – bezpieczeństwie zarówno kierowcy, jak i pupila. Pies w podróży samochodem absolutnie nie może ograniczać widoczności ani w żadnym innym stopniu zakłócać prowadzenia pojazdu. Musi też zostać ułożony w taki sposób, aby uniknąć przemieszczania się podczas jazdy. Powyższe reguły nie są tylko zwykłymi poradami, ale zostały także określone prawnie. Kwestie te reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Ponadto należy pamiętać, że przewóz zwierząt powinien odbywać się identycznie, jak w przypadku przedmiotów. Niezastosowanie się do tych wytycznych grozi otrzymaniem mandatu. To jednak z pewnością nie jest największa kara – psy są przecież żywymi stworzeniami, więc zasługują na godne warunki w trakcie transportu. Z pewnością warto więc wiedzieć, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie.

Podsumowanie

Sytuacja, gdy pies boi się jazdy samochodem, wymaga rozważnego działania popartego wnikliwą obserwacją. Krok po kroku staraj się oswajać swojego pupila z pojazdem, a następnie aktywnymi podróżami. Pamiętaj również o bezpieczeństwie zarówno zwierzaka, jak i kierowców wraz ze wszystkimi pasażerami.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się