Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? - Butchers

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu?

Stare jak świat jest powiedzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Życie jednak nie jest bajką i nie wszędzie można zabrać ze sobą swojego czworonoga. Ten jednak, jeśli nie został nauczony zostawania samemu podczas nieobecności właściciela, tęskniąc może skutecznie uprzykrzać sąsiadom spokojną egzystencję. Pies sam w domu może nie tylko szczekać czy drapać przez sporą część dnia – z frustracji może również zacząć niszczyć meble czy inne wyposażenie.

Czy w takim razie możliwe jest nauczenie nawet dorosłego psa zostawania w domu? W ogóle ile pies może być sam w domu, aby nie wyrządzić mu emocjonalnej krzywdy? Kiedy jest najlepszy czas na taką naukę i jak nauczyć psa zostawania samego w domu? Jeśli pracujesz stacjonarnie i masz bardzo oddanego psiego przyjaciela, musisz przeczytać ten artykuł.

Wielka chwila, czyli jak zostawić psa samego w domu?

Nierealnym jest nawet w dzisiejszych czasach zabieranie ze sobą swojego czworonoga dosłownie wszędzie. Psy jednak niekoniecznie o tym wiedzą, a jako zwierzęta szczególnie społeczne i potrzebujące towarzystwa innych zwierząt czy ludzi, często nie radzą sobie w samotności. Nikogo nie powinno więc dziwić, że pies nie chce zostać sam w domu, jeśli do tej pory zawsze ktoś przy nim był. Nowa sytuacja będzie dla niego nie tylko niekomfortowa, ale trudna również psychicznie i emocjonalnie. Będzie też wywoływać spory stres.

Często to sami właściciele robią wiele niepotrzebnego szumu ze swoich wyjść poza domową sferę. Wylewne żegnanie się i witanie z psem, upominanie, długie zbieranie się do wyjścia – w takich momentach w czworonogu również rośnie napięcie i ekscytacja, które będą musiały znaleźć gdzieś ujście. Warto przyzwyczajać zwierzaka do swoich wyjść i obedrzeć je z otoczki czegoś niezwykłego. Jednym ze sposobów przygotowujących do momentu samodzielnego zostawania pupila w domu jest ubieranie na siebie kurtki i butów, a następnie rozbieranie ich i wracanie do przerwanych obowiązków. Z biegiem czasu pies straci zainteresowanie tymi konkretnymi czynnościami, wpisując je do katalogu rzeczy zwykłych, niebudzących emocji.

Pies, który może zostać sam w domu

Aby być spokojnym podczas wyjść do pracy czy wypadów ze znajomymi, musisz zapewnić wcześniej swojemu czworonogowi odpowiednią dawkę i rodzaj uwagi oraz zainteresowania. Dobrym pomysłem będzie wyjście wcześniej na długi i dość wyczerpujący spacer. Najlepiej, jeśli wyjście na świeże powietrze połączone zostało z możliwością wybiegania się i aportowania – wtedy zwierzak zapewne nie będzie miał siły, aby zanadto tęsknić – i za Tobą, i za spacerem, a jednocześnie chętniej skorzysta z drzemki.

Jeśli mimo to pies nie chce zostawać sam w domu, możesz zostawić mu w jego legowisku swoje ubranie – znajomy zapach będzie działał kojąco i uspokajająco podczas Twojej nieobecności. Automatycznie zmniejsza się ryzyko konieczności poszukiwania innego sposobu na to, co zrobić, gdy pies piszczy, jak zostaje sam w domu. Jeśli zwierzak nadal jest niespokojny, poszczekuje, wyje albo piszczy, można mu zostawić włączone niegłośno radio lub telewizję – swojskie, znajome dźwięki nie tylko zakłócą inne hałasy dobiegające z zewnątrz, ale także zredukują stres spowodowany nietypową dla domu ciszą.

Co zrobić, gdy pies szczeka sam w domu?

Jeśli nieobecność domowników się przedłuża, zwierzak zdąży odpocząć po spacerze i zwyczajnie zacznie się nudzić. To najczęstszy powód obgryzania przedmiotów czy niszczenia mebli. Aby temu zapobiec, musisz dostarczyć swojemu pupilowi odpowiedniej rozrywki.

W sklepach można dostać specjalne zabawki, w których możliwe jest ukrycie psiego przysmaku. Ukrycie smakołyków, a następnie samych zabawek i konieczność ich odszukania w domowym labiryncie pomieszczeń, będzie dla psa nie tylko interesującym zajęciem. Pupil będzie zmotywowany i zdeterminowany, aby odnaleźć wszystkie nęcąco pachnące skarby, a po skończeniu zabawy z całą pewnością będzie zmęczony i być może z powrotem wybierze drzemkę przed powrotem właściciela.

Co zrobić, gdy pies boi się zostać sam w domu?

Zdarzają się też oczywiście przypadki, w których pies się w domu nie nudzi, a boi. Cały proces przyzwyczajania zwierzaka do samotności powinien rozpocząć się już w szczenięctwie. Pies powinien od małego mieć chwile „oddechu” od uwagi i zaangażowania swoich Państwa, dzięki czemu później lepiej zniesie rozłąkę.

Podsumowanie

Jak długo pies może być sam w domu? Wszystko zależy od samego zwierzęcia. Jeśli dopiero uczy się samodzielności i samotności, nie może być to długie wyjście, bowiem może dać skutek odwrotny do zamierzonego i jeszcze bardziej wystarczyć psa obawiającego się porzucenia. Za maksymalny czas, na jaki pies może zostać sam w domu w przypadku, gdy nie jest to dla niego sytuacją nową, jest 8-10 godzin. Jeśli czas ten miałby się wydłużyć, ktoś w międzyczasie powinien wpaść do psa w odwiedziny. Gdy wszystkie metody zawiodą i pies boi się zostać sam w domu mimo wszelkich prób, warto udać się do psiego behawiorysty, który podpowie, w jaki sposób postępować, aby przełamać psie lęki.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się