Jak rozpoznać alergie u kota? - Butchers

Jak rozpoznać alergie u kota?

Alergię często uważa się za największą chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Objawia się ona nieprawidłową reakcją organizmu na różnego rodzaju substancje zwane alergenami. Dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Postanowiliśmy więc dokładnie wyjaśnić, jak wykryć alergię u kota. Zapraszamy do lektury!

Alergia u kota, objawy – na jakie szczególnie zwracać uwagę?

Nie dziwi nas fakt, że ludzie często zastanawiają się, jak rozpoznać alergię u kota. To skomplikowana kwestia ze względu na zróżnicowanie symptomów. Zebraliśmy najczęściej występujące objawy: 

  • świąd,
  • nadmierne kichanie,
  • kaszel,
  • zaczerwienienie skóry,
  • przerzedzenie sierści,
  • trudności ze swobodnym oddychaniem.

W rzeczywistości symptomów może być jednak znacznie więcej. Ponadto nie muszą one występować jednocześnie. To powoduje, iż prawidłowa diagnostyka powinna uwzględniać nie alergię u kota w ogólnym tego słowa znaczeniu, lecz konkretne uczulenie na daną substancję.

Najczęstsze objawy alergii skórnej u kota

Przede wszystkim warto skupić się na konkretnych rodzajach alergii. U kota na skórze mogą pojawić się niepokojące zmiany. Zazwyczaj świadczą one o różnych chorobach. Alergię oczywiście również zaliczamy do tego grona. Wtedy na ciele zwierzaka pojawia się pokrzywka, rumień lub bąble o różnych rozmiarach.

Pamiętaj jednak, że podejrzewana alergia skórna u kota może ostatecznie okazać się czymś zupełnie innym. Mowa tu o zwłaszcza o chorobach pasożytniczych bądź grzybiczych. Jeżeli mruczek często się drapie, to takie zachowanie należy uznać za poważny sygnał, że coś mu doskwiera. Co dokładnie? To stwierdza dopiero lekarz weterynarii po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań.

Alergia na jedzenie u kota – jak ją rozpoznać?

Z medycznego punktu widzenia bardzo ciekawym zjawiskiem jest alergia na jedzenie. U kota może ona w znacznym stopniu przypominać atopowe zapalenie skóry. Tak zwane AZS objawia się rozmaitymi zmianami skórnymi. Najczęściej występuje zaczerwienienie ciała w połączeniu z uciążliwym świądem.

Rzadziej pojawiają się symptomy bezpośrednio związane z zaburzeniami trawienia. Wbrew pozorom biegunka i wymioty nie dokuczają często zwierzakowi, pomimo jego uczulenia. Prędzej można zaobserwować takie objawy jak: obustronne zapalenie uszu, miejscowe wyłysienia, pokrzywka, czy zapalenie warg.

Na co najczęściej są uczulone koty?

Ze względu na istnienie wielu rodzajów uczuleń trudno wybrać jedno, które najczęściej atakuje koty. Jeśli musielibyśmy jednak wyróżnić najczęściej spotykane alergeny, wskazalibyśmy na roztocza, rozmaite składniki pokarmowe oraz jad pcheł. Często spotyka się także osobniki negatywnie reagujące na wiosenne pylenie roślin.

Jak wykryć alergię u kota, aby mieć stuprocentową pewność?

Wielu właścicieli zwierzaków zastanawia się, jak wykryć alergię u kota. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ mruczek może być wrażliwy na… praktycznie wszystko. Co więcej, bardzo często symptomy świadczące o uczuleniach zacierają się z objawami chorobowymi. Taki stan rzeczy jeszcze bardziej utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.

Najlepiej udać się do wykwalifikowanego lekarza weterynarii, który będzie w stanie prawidłowo stwierdzić o obecności (lub braku) uczulenia u zwierzaka. 

Weterynarz przeprowadza wywiad z właścicielami lub opiekunami oraz samodzielnie sprawdza symptomy mogące świadczyć o alergii u kota. Objawy są poważnym sygnałem, lecz niezbędne jest wykonanie badania krwi lub testów śródskórnych. Niestety nawet one nie gwarantują stuprocentowej pewności. Dlatego po otrzymaniu wyników i tak należy uważnie monitorować stan zwierzaka. Zwracaj więc uwagę na produkty, które kot spożywa, w jakich miejscach przebywa oraz jak reaguje na poszczególne czynniki.

Alergia u kota – leczenie

Lekarze weterynarii najczęściej zalecają, aby zwierzak unikał – w miarę możliwości – kontaktu z drażniącymi go alergenami. Pomimo to wiele osób zastanawia się, czy istnieje lek na alergię u kota. Okazuje się, że tak. Mruczkom podawane są środki przeciwhistaminowe, kromoglikan sodu oraz glikokortykosteroidy. Ich właściwości pozwalają na znaczne złagodzenie symptomów. W niektórych przypadkach stosuje się także immunoterapię mającą na celu całkowite odczulenie czworonoga.

Jak rozpoznać alergię u kota – podsumowanie

Reasumując, alergia u kota to bardzo skomplikowane zagadnienie. Różnorodność objawów zdecydowanie nie pomaga w postawieniu prawidłowej diagnozy. Tym bardziej istotne jest prowadzenie uważnej obserwacji oraz reagowanie na każdy symptom, który budzi niepokój. 

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się