Plac zabaw dla kotów - czym jest kociostrada? - Butchers

Plac zabaw dla kotów – czym jest kociostrada?

Bawiący się kot nie tylko dostarcza swojemu organizmowi niezbędnej porcji ruchu, która ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i ogólnej sprawności! Zwierzaki poprzez zabawę nabywają również umiejętności społeczne i nawiązują więź z opiekunem oraz rozładowują łowiecki instynkt. Twoim obowiązkiem jest zapewnienie kotu bezpiecznej przestrzeni do zabawy oraz dostępu do bezpiecznych zabawek. Doskonałym pomysłem jest stworzenie kociego placu zabaw.

Sprawdź, czym jest i z jakich elementów się składa kociostrada, czyli plac zabaw dla kota na ścianie.

Kociostrada dla kota - najważniejsze zasady

Koty są zwierzakami, które uwielbiają chadzać własnymi ścieżkami. Kociostrada dla kota to rozwiązanie, dzięki któremu możesz zapewnić swojemu pupilowi taką „własną ścieżkę” w Waszym domu. Im dłuższa i bardziej urozmaicona będzie ścienna autostrada dla pupila, tym chętniej kot będzie z niej korzystał w aktywny sposób.

Gdzie stworzyć plac zabaw dla kota w domu?

Kociostrada dla kota może składać się z różnego rodzaju półek, podestów, kładek, schodków i „zwodzonych mostów”. Możesz ją zaprojektować w taki sposób, by prowadziła przez większą część mieszkania lub domu, bądź rozmieścić ją na jednej lub 2-3 ścianach wybranego pomieszczenia. Kociostrada może znajdować się w salonie, przedpokoju lub ciągnąc się przez domowe korytarze.

Co prawda koty zawsze spadają na cztery łapy, ale zadbaj o to, by ewentualne lądowanie było w 100% bezpieczne dla zwierzaka i domowych sprzętów. Nie umieszczaj skomplikowanych i najbardziej atrakcyjnych części kociej autostrady bezpośrednio nad telewizorem czy kwietnikiem z  roślinami.

Na jakiej wysokości umieścić ścienny plac zabaw dla kota?

To Ty znasz swojego kota najlepiej. Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów kociej autostrady uwzględnij kondycję i preferencje zwierzaka. Przeciętny domowy mruczek potrafi bezpiecznie wskakiwać na wysokość około 150 cm i bezpiecznie zeskakiwać… spod sufitu znajdującego się na standardowej wysokości około 250 cm. Wejście na większość kocich autostrad umieszcza się na wysokości około 70 – 100 cm, a następnie prowadzi na różnych wysokościach ścian, w zależności od projektu i sposobu użytkowania danego wnętrza.

Plac zabaw dla kota na ścianę - jakie atrakcje może zawierać?

Domowy plac zabaw dla kota powinien być miejscem, które będzie zachęcało zwierzaka do aktywności i zapewniało rozrywkę podczas Twojej nieobecności. Projektując kociostradę rozważ wkomponowanie w nią dodatkowych atrakcji.

Oto kilka elementów, które można uwzględnić w placu zabaw dla kota w domu:

  • Drapak – drapanie jest naturalnym i instynktownym zachowaniem kota, który w ten sposób czyści i ostrzy sobie pazurki. Drapak wkomponowany w plac zabaw zapewni kotu odpowiednie miejsce do drapania, jednocześnie chroniąc Twoje meble czy dywany przed uszkodzeniem.
  • Kryjówki i tunel – koty uwielbiają miejsca, gdzie mogą się schować i poczuć się bezpiecznie. Możesz stworzyć dla swojego kota kryjówki w postaci tunelu (zamknięte elementy kociostrady, wykonane z papierowych tub) lub małych „jaskiń” (kociostrada może prowadzić przez wnętrza wybranych mebli, oczywiście tych, których nie używasz!).
  • Półki i platformy na ścianach i w pobliżu okien – koty lubią obserwować swoje terytorium z wyżej położonych miejsc. Dodanie półek i platform do placu zabaw zachęci zwierzaka do wspinaczki, a gdy pupil zmęczy się obserwowaniem terytorium – będzie mógł, nie niepokojony przez nikogo, uciąć sobie drzemkę na wysokościach. Ciekawy rozwiązaniem są miękkie hamaki, które za pomocą mocnych przyssawek umieszcza się na szybach okien.
  • Interaktywne zabawki – bezpieczne zabawki dla kota mogą urozmaicić szersze platformy i stanowić dodatkową motywację do eksplorowania placu zabaw.

Nawet najbardziej rozbudowany i atrakcyjny plac zabaw dla kota na ścianę nie zwalnia Cię z obowiązku bawienia się ze zwierzakiem! Czas spędzony na aktywnej zabawie z opiekunem jest dla kota bezcenny! Sprawdź, jak się bawić z kotem.

Plac zabaw dla kota w domu musi być bezpieczny!

Projektując ścienny plac zabaw dla kota pamiętaj o bezpieczeństwie! Wszystkie materiały, z których będziesz tworzyć kociostradę powinny być solidne i trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do najczęściej stosowanych materiałów należy heblowane drewno oraz mocne liny i siatki sportowe (z małymi oczkami). Dobierz odpowiednie systemy mocujące do ścian, dobranych do rodzaju wykończenia ścian.

W zależności od Twojego pomysłu na koci plac zabaw, możesz również wykorzystać ścienne elementy meblowe, przede wszystkim klasyczne półki, modne półki-kwadraty oraz półki tekstylne (tzw. hamaki), a także szuflady. Jeśli konstruujesz koci plac zabaw z elementów meblowych pochodzących z recyclingu – koniecznie sprawdź ich stan, a w razie potrzeby odśwież i wykonaj niezbędne prace naprawcze.

Pamiętaj, że każdy plac zabaw dla kotów będzie wymagał regularnych przeglądów, konserwacji i usuwania na bieżąco wszelkich usterek.

Podsumowanie

Plac zabaw dla kotów w domu powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji i zachowań Twojego kota. Obserwuj, co najbardziej go interesuje i aktywizuje, aby zapewnić mu odpowiednie elementy i zabawki. Pamiętaj również, że kociostrada ma równocześnie aktywizować kota i zapewniać mu bezpieczną przestrzeń do eksploracji. Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych i trwałych materiałów oraz solidnych elementów mocujących.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się