Jak widzą psy? - Jak psy postrzegają świat? - Butchers

Jak widzą psy? – Jak psy postrzegają świat?

Będąc opiekunem psa, często zastanawiamy się, na ile nasze zwierzę jest podobne do nas, jak odczuwa i odbiera rzeczywistość. Jedną z kwestii, nad którą zdarza nam się myśleć, jest z całą pewnością to, jak widzą psy. Jesteśmy ciekawi, czy pies widzi kolory, jak widzi w ciemności oraz czy pies rozpoznaje się, patrząc w lustro. I choć psie oko zbudowane jest podobnie do ludzkiego, istnieją znaczące różnice w tym, jak psy postrzegają świat. Sprawdźmy, na czym polegają.

Co widzi pies? Najważniejsze informacje.

Psy są zwierzętami, które w dawnych czasach musiały radzić sobie same i polować na pożywienie. Dlatego też zmysł wzroku, choć nie jest u tego zwierzęcia najbardziej wyostrzony, pozwala mu na dostrzeżenie wielu szczegółów oraz reagowanie na najmniejszy nawet ruch. Jak widzą psy? Przede wszystkim mogą wychwycić ruch i zmiany nawet z bardzo dużej odległości. Widziane przez nie kolory pozwalają zaś dobrze orientować się w środowisku naturalnym. 

Pierwszą, najważniejszą różnicą pomiędzy wzrokiem psa i człowieka jest znacznie szersze pole widzenia. Nawet rasy, które posiadają spłaszczoną czaszkę, mogą poszczycić się kątem widzenia o wartości 120 stopni. Tymczasem człowiek może dostrzec kątem oka jedynie przedmioty znajdujące się maksymalnie pod kątem prostym, a więc 90 stopni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku ras myśliwskich zakres widzenia jest szerszy i może sięgać nawet 270 stopni.

Kolejną różnicą jest zwiększona w porównaniu z ludzkim okiem liczba receptorów, które sprawiają, że pies jest w stanie dostrzec każdy, najmniejszy nawet ruch. Co więcej, nie musi wcale kierować wzroku w stronę obiektu, który się porusza. Jeśli znajduje się on w szerokim polu widzenia czworonoga – możesz mieć pewność, że dostrzeże go bez problemu.

Oczy psa są z pewnością jego dużym atutem i przewyższają możliwości człowieka, jednak warto pamiętać, że ten organ jest narażony na choroby równie mocno co nasze. Choroby oczu u psa wykryte wcześnie pozwalają zachować wzrok psa w nienagannym stanie nawet do później starości. Dlatego istotna jest profilaktyka i obserwowanie swojego pupila.

Jak psy widzą kolory?

Kolejną nurtującą opiekunów kwestią jest to, jak pies widzi kolory. Pokutują mity, jakoby świat psa był czarno-biały. Nie jest to jednak prawdą. Psy widzą kolory, z którymi spotykały się często w środowisku naturalnym. Badania przeprowadzone na podstawie oka psa dowodzą, że posiada ono czopki, które wrażliwe są na światło niebieskie oraz żółte. Dzięki temu pies dobrze widzi nie tylko te kolory, ale również odcienie zieleni. Psy nie są za to w stanie dostrzec koloru czerwonego i brunatnego. Postrzegają je w odcieniach szarości. 

Wzrok psa w nocy

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, jest widzenie psa w nocy. Czy zwierzę dobrze widzi w półmroku oraz po zachodzie słońca? Okazuje się, że radzi sobie z tym znacznie lepiej niż człowiek. Psie oczy posiadają bowiem bardzo dużą ilość pręcików, czyli fotoreceptorów odpowiedzialnych za widzenie kształtów nawet w bardzo słabym świetle.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że soczewka psiego oka jest duża, a ono samo posiada makatę (błonę) odblaskową, która odbija wiązki światła z powrotem na siatkówkę oka. Wszystko to sprawia, że pies jest w stanie widzieć w ciemności nawet 7 razy lepiej niż człowiek. Warto jednak podkreślić, że zwierzętom tym nadal daleko do kotów, które są absolutnymi mistrzami w poruszaniu się w ciemnościach.

Ostrość widzenia u psa

Mówiąc o tym, jak widzą psy, nie sposób nie wspomnieć również tego, jak wygląda ostrość widzenia u psa. Porównując psi zmysł wzroku z tym, jak człowiek postrzega świat, moglibyśmy uznać, że nasi czworonożni przyjaciele cierpią na nadwzroczność. Pies doskonale widzi bowiem szczegóły przedmiotów, które są od niego oddalone, jednak traci możliwość widzenia szczegółów i detali, gdy to, na co patrzy, znajduje się blisko jego oczu. W przeciwieństwie do człowieka, pies nie posiada bowiem mięśni, które wpływają na kształt soczewki, a tym samym zdolność akomodacji, czyli przystosowywania się oka do dostosowywania ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się w różnej odległości. 

Jak psy widzą telewizję?

Zauważyłeś kiedyś, że twój pupil wpatruje się w ekran telewizora i ogląda program razem z tobą? Z pewnością zastanawiasz się, czy widziany przez niego obraz jest dla zwierzęcia atrakcyjny. Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki telewizor posiadasz.

Człowiekowi, aby widzieć płynny obraz, wystarczy ekran o częstotliwości odświeżania wynoszącej 50 Hz. Tymczasem pies potrzebuje większej częstotliwości, wynoszącej około 75 Hz. Dlatego też w starszych odbiornikach psy widzą obraz przypominający pokaz zdjęć lub rozmazany. Jeśli jednak posiadasz telewizor o częstotliwości odświeżania ekranu 100 lub 200 Hz, twój pies jak najbardziej może zainteresować się tym, co dzieje się na ekranie.

Czy pies rozpoznaje się w lustrze?

To kolejne pytanie, które często pojawia się w głowach opiekunów psów. Wydawać się może bowiem, że pies jest w stanie rozpoznać swoje odbicie w lustrze. Niestety, nie jest to prawdą. Pies widzi co prawda swoje odbicie, nie ma jednak świadomości, że jest to jego własny wizerunek. Dlaczego więc mimo tego nie atakuje lub nie okazuje zainteresowania widzianemu w lustrze odbiciu? To bardzo proste – nie wyczuwa zapachu innego zwierzęcia, w związku z czym nie czują zagrożenia. Poza tym psy są w stanie identyfikować swój własny zapach i mają świadomość swojego istnienia.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się