Jak zabezpieczyć dom przed kotem? - Butchers

Jak zabezpieczyć dom przed kotem?

Mówi się, że to Ty mieszkasz u kota, a nie kot u Ciebie. Tak czy siak to na Ciebie spada obowiązek stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla pupila. Bezpieczny dom dla kota to miejsce, w którym zwierzątko będzie mogło swobodnie realizować wszystkie swoje potrzeby – bez stwarzania zagrożenia dla siebie i innych domowników.

Sprawdź, jak zabezpieczyć dom przed kotem.

Zabezpieczenie okien, drzwi balkonowych i tarasowych to podstawa!

Domowy kot może chcieć wykorzystać chwilę Twojej nieuwagi, by czmychnąć z domu i udać się na eksplorowanie okolicy. Właściwe zabezpieczenie okien i drzwi jest więc pierwszym zadaniem każdego kociego opiekuna.

  • Wszystkie okna i drzwi balkonowe / tarasowe powinny zostać zabezpieczone od zewnątrz solidną siatką. Najlepiej wybrać siatkę wykonana z nowoczesnych materiałów syntetycznych (np. polietylenu), siatkę stalową lub z ocynkowanego drutu. Materiał powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne (niskie i wysokie temperatury, opady, promieniowanie UV).
  • Zrezygnuj z tzw. uchylnego otwierania okien i drzwi balkonowych / tarasowych – kot może podejmować próby wydostania się na zewnątrz przez wąski otwór, co stanowi potencjalne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Jeśli to możliwe – zablokuj tę opcję otwierania okien, aby nie została przypadkowo użyta przez innego domownika.
  • Siatka na balkon dla kota to akcesorium, dzięki któremu Twój kot będzie mógł korzystać ze świeżego powietrza i bezpiecznie towarzyszyć Ci na balkonie. Zadbaj o profesjonalny montaż osiatkowania i jego właściwe napięcie.
  • Jeżeli mieszkasz w domu, do którego przylega taras – stwórz wolierę, czyli tzw. catio. To duża klatka ustawiona na tarasie / patio, do której zwierzak może wejść bezpośrednio z domu, za pomocą specjalnych drzwiczek. W wolierze warto zainstalować różnego rodzaju kładki i podesty, z których zwierzak będzie mógł dowolnie korzystać.

Drzwi zewnętrzne i wewnętrze - jak je zabezpieczyć przed kotem?

Zadbaj o dobór takich zamków, których kot nie będzie mógł od wewnątrz otworzyć – zwykła klamka, która odblokowuje zamek to zdecydowanie za mało, by powstrzymać zainteresowanego światem zewnętrznym pupila.

W drzwiach zewnętrznych warto zainstalować dodatkowy łańcuch ograniczający możliwość ich gwałtownego pełnego otwarcia. Pozwoli to domownikom na komunikację z kurierem czy listonoszem bez konieczności szerokiego otwierania drzwi i stwarzania kotu okazji do ucieczki.

Jeśli zależy Ci na wydzieleniu w domu stref, do których Twój kot nie będzie miał dostępu (np. sypialni czy pokoju dziecka) – możesz zastosować specjalne bramki. Pamiętaj jednak, że kot potrafi naprawdę wysoko skakać i większość tego typu konstrukcji zatrzyma psa, ale… nie kota. Może natomiast zadziałać wychowawczo, o ile oczywiście kot będzie chciał się wychowawczym zabiegom poddać.

Zadbaj również o odpowiednie wykończenie skrzydeł drzwiowych, które kot może drapać. Do wysokości około 100 cm od podłogi możesz okleić drzwi specjalnym fornirem lub samoprzylepnym korkiem.

Aranżacja wnętrz przyjazna dla kota - bezpieczny dom dla kota

Przygotowując dom na nowego członka rodziny zawsze nieco go zmieniamy, by dopasować przestrzeń do indywidualnych potrzeb nowego domownika. W przypadku dzieci dotyczy to między innymi zabezpieczenia kontaktów, rogów stołów czy szafek za pomocą specjalnych blokad.

Jeśli w Twoim domu ma zamieszkać kot – dokładnie przeanalizuj wszystkie pomieszczenia, do których zwierzak będzie miał dostęp.

  • Sprawdź stabilność wysokich mebli, witryn, regałów i komód – najlepiej, by wszystkie były przymocowane do ścian.
  • Zminimalizuj ilość bibelotów na otwartych półkach, blatach komód i parapetach okien – kot mógłby je strącić podczas aktywności, sprowadzając niebezpieczeństwo na siebie i innych domowników, powodując przy okazji różnego kalibru straty materialne.
  • W kuchni zrezygnuj z przechowywania produktów spożywczych czy przypraw na blacie. Ogranicz również dostęp do szafki, w której przechowujesz jedzenie dla kota.
  • Kot nie powinien mieć dostępu do domowej chemii – szafkę z detergentami możesz zabezpieczyć za pomocą blokady.
  • Sprawdź rośliny doniczkowe pod kątem ich toksyczności i bezpieczeństwa dla zwierząt – bezwzględnie usuń te, których podgryzienie przez pupila stanowiłoby zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

Pamiętaj o dobrej zabawie!

Twój kot potrzebuje czegoś więcej niż miski pysznej karmy, miejsca do spania i czystej kuwety. Stwórz w wybranym pomieszczeniu domu plac zabaw dla kotów. Tzw. kociostrada może znajdować się na ścianie salonu, korytarza lub przebiegać przez kilka pomieszczeń. Koci plac zabaw może składać się z kładek, platform, kryjówek i tuneli oraz interaktywnych zabawek i drapaków. Zapewniając zwierzakowi miejsce do zabawy stworzone z myślą o jego indywidualnych potrzebach – minimalizujesz ryzyko zabaw, które pupil będzie organizował sobie na własną łapę, wykorzystując do tego celu np. Twój ulubiony fotel.

Podsumowanie

Zabezpieczenie domu przed kotem wymaga odpowiedniego planowania oraz uwzględnienia potrzeb i przyzwyczajeń zwierzęcia. Wybrane środki ostrożności oraz dodatkowe rozwiązania, takie jak woliera czy kociostrada, pozwolą Ci na stworzenie komfortowej przestrzeni dla Twojego towarzysza.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się