Zapalenie pęcherza u kota - objawy, leczenie i zapobieganie - Butchers

Zapalenie pęcherza u kota

Zapalenie pęcherza moczowego u kota to poważna i bardzo uciążliwa choroba. Podobnie, jak w przypadku innych dolegliwości, najważniejsze informacje dotyczą przyczyn, objawów oraz sposobów leczenia. Sprawdźmy więc, jak rozpoznać stan zapalny pęcherza moczowego, co go wywołuje oraz jak pomóc zwierzęciu.

Zapalenie pęcherza u kota – przyczyny

Warto wiedzieć, że trudno ze stuprocentową pewnością określić przyczyny zapalenia pęcherza u kota, ponieważ są one niezwykle zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Bardzo częsty powód stanowią poważne choroby u kota. Nie bez znaczenia są również infekcje:

  • immunologiczne,
  • wirusowe,
  • bakteryjne.

Do nieprawidłowego funkcjonowania dróg moczowych przyczynia się także nadwaga, brak wystarczającej aktywności ruchowej oraz niedostateczne nawadnianie organizmu. Poza tym, znaczenie ma również dieta. Jeżeli jest ona oparta tylko na suchej karmie, istnieje ryzyko wywołania niepożądanych skutków – między innymi właśnie problemów z pęcherzem u kota.

Chory pęcherz u kota – objawy

Pomimo zróżnicowania przyczyn, objawy zapalenia pęcherza u kota są zazwyczaj bardzo podobne i występują u większości osobników.

  • Problemy z oddawaniem moczu: kot może zwiększyć częstotliwość prób wypróżniania się, a jednocześnie mieć ogromne trudności z ich powodzeniem. W niektórych przypadkach zdarza się nawet, że mruczkowi doskwiera tak duży ból, iż opiekun słyszy nadmierne miauczenie swojego pupila.
  • Próby wypróżnienia poza kuwetą: takie zachowanie jest spowodowane zmianami w psychice. Długotrwałe cierpienie doprowadza do negatywnych skojarzeń, co sprawia, iż mruczek będzie podejmował próby oddawania moczu w innym miejscu, niż dotychczas – na przykład na podłogę.
  • Wylizywanie ujścia cewki moczowej: koty robią tak w przypadku intensywnego bólu, który próbują za wszelką cenę uśmierzyć. Zbyt gwałtowne ruchy mogą doprowadzić do uszkodzeń ciała.
  • Zmiana barwy moczu: niepokojąca jest szczególnie ciemniejsza barwa. Zdarza się również, że wynika ona z powodów obecności śladów krwi.
  • Unikanie kontaktu: jeżeli mruczek nie daje się pogłaskać – a wcześniej nigdy nie była to kwestia problematyczna – to znak, że może mu doskwierać stan zapalny w obrębie dróg moczowych. Nerwowe lub agresywne reakcje nie są normalnym zjawiskiem.
  • Brak apetytu: w wielu przypadkach okazuje się, iż niechęć do spożywania posiłków wiąże się z różnymi chorobami – również tymi dotyczącymi pęcherza.
  • Trudności z normalnym wykonywaniem codziennych czynności: uważnie obserwuj zachowanie swojego pupila. Jeżeli zauważysz, że zachowanie mruczka znacznie się zmieniło, stanowi to niepokojący sygnał. W połączeniu z powyższymi objawami (lub przynajmniej częścią z nich) może ono świadczyć o zapaleniu pęcherza u kota.

Zapalenie pęcherza u kota – jak leczyć?

Zawsze należy jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza weterynarii, gdy istnieją realne podejrzenia zapalenia pęcherza u kota. Leczenie powinien ustalić specjalista, wszak w warunkach domowych nie powinny być podejmowane żadne decyzje.

Często niezbędne okazuje się wykonanie USG jamy brzusznej, a także badań moczu i krwi. Wielokrotnie stosowane jest również leczenie farmakologiczne. Natomiast w przypadku bardzo poważnego stanu zwierzaka, specjalista błyskawicznie udrażnia cewkę moczową, a następnie podaje specjalną kroplówkę w celu nawodnienia organizmu oraz wyrównania poziomu elektrolitów.

Zapalenie pęcherza u kota – ile trwa?

Wszystko zależy od konkretnej przyczyny. W niektórych przypadkach uporanie się z tym problemem staje się realne już w ciągu zaledwie kilku dni. To najbardziej optymistyczny scenariusz. Niestety czas ten może wydłużyć się w przypadku poważniejszego zapalenia pęcherza u kota. Ile trwa wtedy leczenie? Znacznie dłużej – nawet kilka tygodni. Ponadto, jeśli problemy z pęcherzem wywołała tak poważna choroba, jak nowotwór u kota, czas trwania kuracji ponownie trzeba wydłużyć.

Jak radzić sobie z nawracającym zapaleniem pęcherza u kota?

Wyleczenie zapalenia dróg moczowych u kota niestety nie zawsze definitywnie kończy ten temat, ponieważ problem ten może nawracać. Przyczynę takiego stanu rzeczy ustala oczywiście lekarz weterynarii, ale niejednokrotnie w takich przypadkach czynnikiem wywołującym powtórny stan zapalny jest nadmierny stres. Jego zwalczenie okazuje się wtedy kluczowe do całkowitego uzdrowienia mruczka.

Istnieje też ryzyko, że nawracające zapalenie pęcherza u kota ma związek z innymi chorobami. Tak ważne jest więc ich wczesne wykrycie poprzez uważną obserwację symptomów. Warto zatem teraz przypomnieć sobie, jakie istnieją objawy cukrzycy u kota.

Podsumowanie

Wyeliminowanie – w miarę możliwości – czynników stresogennych z najbliższego otoczenia mruczka zawsze pozytywnie oddziałuje na stan jego zdrowia. To jednak może być za mało w przypadku chorób układu moczowego u kota, ponieważ problemy z pęcherzem wywołuje mnóstwo różnych czynników. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy (opisane wyżej), natychmiast zgłoś się do lekarza weterynarii. Im szybciej mruczek otrzyma kompleksową pomoc, tym lepiej.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się