Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać u kota? - Butchers

Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać u kota?

Aktualnie gigantyczną popularnością cieszą się salony SPA. Wykonuje się w nich szereg kompleksowych zabiegów, których głównym celem jest poprawa wyglądu poprzez między innymi polepszenie kondycji skóry. Z tego typu miejsc ochocza korzysta mnóstwo osób. Co jednak ciekawe, zabiegi pielęgnacyjne można także wykonywać naszym milusińskim, a nawet są one wskazane! Sprawdźmy, na które z nich warto się zdecydować.

Kocie SPA – dlaczego warto zorganizować swojemu pupilowi taką atrakcję?

Pielęgnacja kota sprawia, że:

 • zachowany zostaje wysoki poziom higieny,
 • polepsza się kondycja sierści,
 • zredukowane zostaje ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób,
 • ogranicza się dostęp bakterii do między innymi jamy ustnej.

Szczotkowanie, czyli jeden z najistotniejszych kocich zabiegów pielęgnacyjnych

Kluczowym elementem SPA organizowanych dla naszych milusińskich jest dbanie o sierść kota. W tym celu należy wykonywać regularne szczotkowanie, czyli czesanie za pomocą szczotki. W dalszej kolejności można użyć grzebienia. Zabieg ten pozwala bez większych trudności usunąć martwy włos. U kotów krótkowłosych czynność ta nie powinna zająć wiele czasu.

W przypadku kotów długowłosych proces czesania wymaga większego wysiłku ze strony opiekunów. Rasy z dłuższą sierścią mogą nawet potrzebować codziennego wykonywania tego zabiegu ze względu na znacznie większe ryzyko powstawania niechcianych i trudnych do usunięcia kołtunów. Szczotkowanie zapobiega ich powstawaniu, a w razie konieczności pozwala się ich pozbyć.

Warto też dokładnie zastanowić się, co wybrać do czesania kota. Oczywiście szczotka stanowi niezbędny element wyposażenia kociego SPA. Na rynku dostępne do nabycia są:

 • popularne pudlówki,
 • szczotki wykonane z gumy lub plastiku,
 • szczotki z włosia.

Dodatkowo warto wspomnieć o prawdziwym hicie ostatnich lat, czyli kocim furminatorze. Każdy więc na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla swojego pupila.

Zabiegi higieniczne dla kota – bo higiena jest najważniejsza!

Nie ma żadnych wątpliwości, że dbanie o higienę to podstawa zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. 

Analizując to zagadnienie, nie można zapomnieć o myciu oczu. Do tego celu wystarczy użyć tradycyjnego gazika, który najpierw należy zanurzyć w specjalnym płynie o takim przeznaczeniu, roztworze soli fizjologicznej albo nawet zwykłej wodzie. Ważne, aby być maksymalnie delikatnym, ponieważ narząd wzroku cechuje wyjątkowa wrażliwość.

Spośród zabiegów higienicznych dla kota, oprócz oczu, należy także pamiętać o myciu uszu. Na rynku jest mnóstwo ogólnodostępnych preparatów, których sposób działania polega na bezbolesnym rozpuszczaniu zalegającej wydzieliny. Po zastosowaniu takiego środka trzeba dokładnie wytrzeć powierzchnię narządu słuchu do sucha, na przykład poprzez użycie kosmetycznych płatków do czyszczenia. Oczywiście stosowanie tego rodzaju substancji musi obowiązkowo odbywać się w zgodzie z zaleceniami producenta zamieszczonymi najczęściej na ulotce.

Poza tym każdy opiekun powinien pamiętać o regularnym myciu zębów swojego pupila. Ten rodzaj zabiegu higienicznego dla kota wykonuje się w podobnym celu jak u człowieka. Przede wszystkim mowa tu o usuwaniu różnorakich bakterii z jamy ustnej. Ponadto szczotkowanie zębów w znacznym stopniu ogranicza proces przyrastania kamienia nazębnego.

Nie zapomnij o skracaniu pazurów

Posługiwanie się pazurami w codziennym życiu to jeden z podstawowych atrybutów naszych milusińskich. Zwierzęta domowe wymagają jednak innego traktowania niż wolnożyjące osobniki. W związku z tym, koty przebywające na co dzień wśród ludzi nie powinny posiadać zbyt długich pazurów. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w bezpośrednich kontaktach z człowiekiem ze względu na pozostawianie bolesnych śladów zadrapań czy dla kota gdy przez swoją długość utrudniają mu poruszanie się. Dlatego oprócz naturalnego ścierania pazurów (na przykład w trakcie korzystania z drapaków), warto też wykonać zabieg polegający na ich skróceniu.

Czy koty łatwo przyzwyczają się do zabiegów pielęgnacyjnych?

Niestety, spora część osobników negatywnie reaguje na kocie zabiegi pielęgnacyjne – zwłaszcza na początku. Gdy przyzwyczają się do nich, wtedy sytuacja potrafi się znacznie polepszyć. Zatem im szybciej rozpocznie się proces oswajania mruczka, tym lepiej. Wskazane, aby pierwsze działania podejmować gdy kot jest jeszcze młody. Wraz z upływem lat należy częściowo modyfikować zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne. Polecamy więc już teraz dowiedzieć się, jak dbać o starszego kota.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne u kota? Podsumowanie.

Zabiegi pielęgnacyjne dla kota mają ogromne znaczenie. Równie istotne są także działania mające na celu zachowanie wysokiego poziomu higieny. Spośród tych dwóch grup wyróżniamy między innymi:

 • mycie zębów,
 • szczotkowanie,
 • mycie oczu i uszu,
 • skracanie pazurów.

Stosuj je regularnie, a zobaczysz pozytywne efekty zarówno zdrowotne, jak i w wyglądzie swojego pupila.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się